TRENČÍN. Ako informoval Radovan Jambor zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti, dlhotrvajúce dažde spôsobili veľké straty na hniezdach, najmä u spevavcov.
„Obmedzená bola aj ponuka potravy, lietalo menej hmyzu, dážď vyplavil mnohé znášky vajec a obzvlášť pri výdatných zrážkach doslova "ubil" ešte nevyletené mláďatá," povedal Jambor.
Vyliata povodňová voda vyplavila hniezda vodného vtáctva. Zaplavené boli hniezda rybárov, čajok, kačíc, kulíkov. Aj voda, ktorá sa držala na poľnohospodárskych plochách, obmedzila hniezdenie mnohým druhom vtákov.
V apríli a máji sa zvyčajne robí sčítavanie vtáctva. Výsledky z tohtoročného mapovania hniezdnych teritórií nie sú ešte vyhodnotené. Ornitológovia predpokladajú, že u mnohých druhov bude zaznamenaná menšia početnosť ako po iné roky.
„Povodeň zasiahla počty vodného vtáctva, najmä pri vzácnejších hniezdičoch to bude trochu problém," povedal Jambor. Týka sa to napríklad rybára riečneho.
Mnohé z postihnutých druhov si dokážu vytvoriť náhradnú znášku, vtáky to však vyčerpáva a v konečnom dôsledku vyvedú omnoho menej mláďat ako za bežných klimatických podmienok počas sezóny.
Pobočku Slovenskej ornitologickej spoločnosti v Trenčíne počas povodní kontaktovalo viacero ľudí, ktorí nachádzali vyčerpané a podchladené vtáky. Mnohým už nebolo pomoci.
Náš región je spolu so širším okolím čo sa týka vtáctva veľmi zaujímavý. Dominantou je rieka Váh a koridor, ktorý tu svojou činnosťou vytvorila. Využívajú ho vtáky počas migrácie do južných krajín. Zároveň sa tu nachádza množstvo štrkovísk, na ktorých hniezdia aj vzácnejšie druhy vodného vtáctva, rybár riečny, čajka čiernohlavá, chavkoš nočný, či bučiačik močiarny.