TRENČÍN. Centrálnu budovu Verejnej knižnice Michala Rešetku navštívi denne okolo päť stoviek čitateľov. Mohlo by ich byť viac. Znevýhodnení občania nemajú šancu. Pritom sa knižnica snaží o dostupnosť pre všetkých. Bezbariérový vstup majú zatiaľ iba pobočky na Juhu a Dlhých Honoch.
Len v sprievode nosiča
Do hlavnej budovy na Námestí SNP sa vozíčkari dostanú iba s pomocou siláka, ktorý ich vynesie po schodoch.
„Tak sme to robili aj v prípade spisovateľa Vojtecha Zamarovského," povedala riaditeľka knižnice Lýdia Brezová.
„Keď v poslednom období svojho života navštívil Trenčín, bol už na vozíku, ale vždy chcel prísť aj do knižnice. Po schodoch sme ho museli vyniesť." Ďalšou možnosťou je, že knihy príde vypožičať niekto druhý. „Takto to rieši väčšina znevýhodnených čitateľov," povedala riaditeľka knižnice.
Čakanie na plošinu
Bezbariérový vstup do hlavnej budovy by mohol aspoň čiastočne vyriešiť plošinový výťah. Mal by byť za hlavnými dverami. „Plošina bola v prvotnom vybavení hlavnej budovy nášho úradu," povedala Marta Šajbidorová, vedúca odboru kultúry Trenčianskeho samosprávneho kraja. Keďže zostala nevyužitá, mohla sa o ňu uchádzať knižnica.
Žiadosť o pridelenie plošiny podali v januári tohto roku, kraj pridelenie schválil. Montáž by podľa firmy, ktorá montovala plošiny na novej budove úradu, stála približne tri a pol tisíc eur. Knižnica požiadala zriaďovateľa o peniaze. „Plošinu chceme nainštalovať v čase letných prázdnin, keď je nižšia návštevnosť knižnice," povedala Marta Šajbidorová.
Ďalším problémom je prístup ku samotnej budove. Z centra mesta je to možné iba podchodom, ktorý ale na vozík nie je stavaný. Alebo po povrchu priamo cez frekventovanú križovatku, čo je zasa veľmi nebezpečné.
Mesto má od roku 2006 spracovaný projekt na rekonštrukciu podchodu.
Ako povedala hovorkyňa Erika Ságová, projekt je stále živý. „Vzhľadom na to, že na jeseň tohto roka začne hotel Tatra svoju rekonštrukciu, bude sa projekt aktuálne vyhodnocovať, pričom sa dá do súladu s vonkajšími úpravami hotela," povedala Ságová. Rekonštrukcia podchodu je podľa jej vyjadrenia reálna v roku 2011.
Ani auto nepomôže
Ak má vozíčkar to šťastie, že môže ísť autom, pri budove zaparkuje len ťažko. Sú tam vyznačené dve parkovacie miesta, a tie sú zväčša obsadené po celý deň. Nové miesto na parkovanie pre telesne postihnutých by mohlo byť vytvorené vzadu za budovou.
Podľa mesta, ktoré je vlastníkom budovy i pozemku, je to ale nemožné. Ide totiž o časť parku a cesta za knižnicou je považovaná za chodník. Výnimku vjazdu majú autá zásobovania pre tamojšiu reštauráciu. S ďalšími výnimkami sa nepočíta.
Jedinou možnosťou by bola reorganizácia parkoviska pred knižnicou. K tomu je potrebný projekt a financie. „Ten, kto by mal ako prvý vyjsť s konkrétnou iniciatívou, by mal byť zriaďovateľ knižnice, teda kraj," povedala hovorkyňa mesta. Stanovisko úradu tlmočila Marta Šajbidorová. „Dáme žiadosť," povedala.
Na dostupnosť knižnice bez bariér si teda vozíčkari budú musieť počkať.