MORAVSKÉ LIESKOVÉ. Obec má aj početné kopanice, odkiaľ je do volebnej miestnosti aj niekoľko kilometrov. Ako povedal, len od konca centrálnej obce sa ešte tiahnu po dĺžke sedem kilometrov roztrúsené kopaničiarske usadlosti. V obci sú dva volebné okrsky, jeden v časti Bučkovec a druhý v obci na úrade. Aby mohli prísť obyvatelia kopaníc odvoliť, zabezpečil im starosta obce Ľubomír Miklánek voz s pohoničom.
Kočiš Štefan Drobný ráno zapriahol svoje koníky a vydal sa do Bučkovca, kde na neho čakali Katarína Bačová a Ján Mitana. Svojich pasažierom naložil do voza a to doslova. So slovami: "no poďte teta, nech vás vyložím," sa prihovoril Kataríne Bačovej. Potom ju chytil na ruky a posadil do voza. Potom ešte k nim prisadol Ján Mitana a spoločne sa vydali do volebnej miestnosti v miestnom kultúrnom dome v časti Bučkovec.
Hoci bolo len necelé dve hodiny od otvorenia volebnej miestnosti, bolo tu rušno. Ako nám povedali členovia komisie, od rána tu mali stále plno, čo ukazovalo už o pol deviatej na vysokú volebnú účasť.
Voliči prichádzali väčšinou na autách a tak voz s koňmi upútal pozornosť nielen domácich voličov, ale aj členov komisie. Osemdesiatpäť ročnej Kataríne sa pozornosť páčila. "Velice ma to baví, aj som spočiatku váhala, či takto pôjdem voliť," hovorí Bačová. Drobný dodáva, že po ceste mu teta hovorila, že by nedbala, keby ju takto povozil aj po dedine.
Fotografie si môžete pozrieť tu
Ján Mitana si pochvaľoval, že mu jazda na voze ušetrila cestu. "Je to rýchlejšie ako keby som išiel pešo. Od mala ma koníky bavili a aj som sa v živote pri nich narobil. Toto je môj život, dnes sú len autá a traktory ale kone sú väčšia radosť ako tri autá," povedal Ján Mitana.
"Treba byť aj originálny,"skonštatoval na margo netradičného spôsobu dopravy voličov starosta. Poznamenal, že voľby sú síce vážna vec, kedy sa rozhoduje o našom ďalšom smerovaní, ale treba to trochu uvoľniť a v niektorých prípadoch aj pomôcť, pretože tu žijú ľudia, ktorí sa inak do volebnej miestnosti nemajú ako dostať. "Možno z toho urobíme tradíciu, nie je to zlá myšlienka," dodal Miklánek.
V centre obce, na obecnom úrade volili aj miestni hasiči, členovia obecného hasičského zboru. Hneď po odvolení nasadli do hasičských áut a vydali sa na východ. Cieľom ich cesty by mala byť oblasť okolo Ružína.
Ako povedal hasič Peter Kaššovic, idú pomáhať ľuďom na východné Slovensko, ktorých postihli katastrofálne záplavy. "Budeme odčerpávať vodu zo zatopených domov, pivníc, garáží," vysvetlil Kaššovic.
Obec má sama problémy s miestnym potokom, ktorý spôsobuje záplavy a aj v tomto roku museli vyhlásiť druhý stupeň povodňovej aktivity. "Naši hasiči majú skúsenosti s takýmito situáciami," objasnil Miklánek s tým, že na východe zotrvajú pravdepodobne týždeň. Hasiči sem išli vo svojom voľne, brali si dovolenky. "Baví nás pomáhať ľuďom," okomentoval Kaššovic.