Ochotnícki herci v Bošáci hrajú divadlo už sto rokov

Bošácku dolinu nepreslávila iba svetoznáma slivovica. Už sto rokov sa tu hrá divadlo, počas ktorého sa na divadelných doskách vystriedalo množstvo hercov mnohých generácií.

Sto rokov existencie si ochotníci pripomenuli hrou Kamenný chodníček.Sto rokov existencie si ochotníci pripomenuli hrou Kamenný chodníček. (Zdroj: MARTIN ŠIMOVEC)

BOŠÁCA. Divadelný entuziazmus pomohol domácim nadšencom dovŕšiť jubilejné výročie. V kultúrnom dome si ho pred zaplneným hľadiskom 23. mája pripomenuli veselohrou Ferka Urbánka Kamenný chodníček. Po sto rokoch existencie divadla sa na pódiu objavila opäť hra, ktorou v roku 1910 bošácki ochotníci odštartovali divadelnú epochu s množstvom významných úspechov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Výstava zmapovala sto rokov divadla v Bošáci

Stovky fotografií, kroniky, diplomy, historické scenáre, ale aj kroje a rekvizity, medzi ktorými nechýbajú vyše sto rokov staré kuchynské hodiny, privítali návštevníkov výstavy spojenej s jubileom. „Už v roku 1910 zlákala správcu rímskokatolíckej fary Augustína Feitschera myšlienka hrať v obci divadlo. V tom istom roku debutovali ochotníci s hrou Kamenný chodníček. Hralo sa v miestnej krčme," prezradila Anna Rydzá, členka dnešného súboru.

SkryťVypnúť reklamu

Rozvoju divadla napomohlo zavedenie elektrického osvetlenia do Sokolovne i Orolne, kde sa neskôr hrávalo. V obci bola režisérkou aj Riznerova vnučka Milka Regentíková, ktorá za svoje peniaze šila a navrhovala kostýmy pre hercov a tvorila nádherné dekorácie.

O chod divadla sa počas storočia starali doslova tisícky nadšencov. „Už po prvej svetovej vojne s hrou Bošácka svadba vystupovali Bošáčania aj vo Viedni i v Prahe," priblížila históriu Rydzá. V súčasnosti okrem divadelných hier domáci herci už sedem rokov excelujú s programom Bošácke baveničky. Ten je populárny i v okolitých a vzdialených obciach.

Aktívnejšie sú ženy, mužom sa veľmi nechce

Vystavené archívne fotografie mapujú množstvo hier Bošáčanov. V roku 1952 nacvičili Ženský zákon, trúfli si však aj na Goldoniho Mirandolínu i Hollého Amerikána a mnohé iné. Raritou bol Winnetou, ktorého nacvičili v roku 1967 pod vedením režiséra Dušana Dugáčka. Detské publikum sa tešilo z rozprávky Soľ nad zlato.

SkryťVypnúť reklamu

„V súčasnosti má súbor dvanásť členov z Bošáce a Podhradia. Budujeme základňu, aby sme mohli nacvičovať aj náročné hry s väčším obsadením. V súbore hrajú dôchodcovia, ale aj vedúca pošty či žiačka základnej školy," povedal herec Ján Wittkay (59), ktorý sa ochotníckemu divadlu venuje od roku 1986. Kamenný chodníček nacvičoval súbor od januára. Pred premiérou sa herci stretávali na skúške každý večer.

Podľa Wittkaya vyberajú hry podľa záujmu hercov. „Vždy sa vieme dohodnúť. Zameriavame sa však na dedinské prostredie," uviedol Wittkay, ktorý sa presadil aj na televíznej obrazovke v seriáli Súdna sieň. V dedine mnohí chlapi inklinujú k futbalu a hrať divadlo sa im veľmi nechce. Možno aj preto v Kamennom chodníčku hru vždy opitého Miša vynikajúco stvárnila herečka Lýdia Zámečníková.

SkryťVypnúť reklamu

Legendou je osemdesiatročný režisér Jurák

Bijúcim srdcom súboru je osemdesiatnik Ján Jurák, ktorý po minuloročnom uvedení Tajovského veselohry Ženský zákon naštudoval s domácimi hercami aj uvedený Kamenný chodníček. V divadle pôsobí od roku 1967. „Nacvičil som s ním dvadsať svojich hier a približne tridsať hier iných autorov. Množstvo divadiel nacvičili aj manželia Dugáčkovci, Elena Kubíková i Aurélia Paučinová," povedala bošácka legenda.

V Bošáci boli vždy divadelní obetavci. Niektorí z nich však skončili po výrokoch porotcov na súťažiach, ktoré sa im nie vždy zdali spravodlivé. Herečka Magda Čačíková však účinkuje v divadle aj dnes. Okrem hrania šije všetky kostýmy a pripravuje aj pútavé kulisy. „Kroje som ušila pre Ženský zákon i pre Kamenný chodníček. Vyzerajú ako originály, študujem knihy a nechám si i poradiť. Veď tieto kroje nosila ešte moja babka," povedala Čačíková.

Drevené stoly i stoličky im z brezy vyrobil kamarát. „A košele pre chlapov v divadle som ušila ešte zo svadobného daru. Boli to posteľné plachty," smiala sa herečka. V divadle účinkuje dva roky. Predtým jej práca nedovolila navštevovať skúšky. „Bavilo ma to vždy, robila som však v maštali. Tam som bola vo dne i v noci. Nechcela som nič vynechávať a preto som sa vtedy radšej neangažovala," vysvetlila.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Trenčín

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 222
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 246
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 067
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 092
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 783
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 208
  7. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 4 555
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 543
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Trenčín - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Trenčín

Obľúbený predajca elektroniky NAY pokračuje vo svojom VEĽKOM VÝPREDAJI.


Boris Vitázek.

Festival sa koná 11. a 12. apríla na rôznych miestach


Očkovanie vakcínou Comirnaty od spoločnosti Pfizer.

Kotlár avizoval, že Žilinkovi odovzdá výsledky analýzy šarží vakcín Moderna a Pfizer.


SITA

Cintorín pri pamätníku v lesoparku Brezina v Trenčíne pripomína beštiálne vraždy 69 vojakov, partizánov i civilných obyvateľov.


TASR

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu