Trenčín - Zároveň sa skončila aj individuálna ochrana rybársky najobľúbenejšej ryby - kapra rybničného.
TRENČÍN. "Na základe žiadostí mestských organizácií udelilo ministerstvo životného prostredia výnimky na lov kapra v miestnych revíroch od 15. mája. Oddnes sa však už môže chytať na všetkých slovenských vodných nádržiach až do 15. marca budúceho roku," povedal pre TASR viceprezident Rady SRZ pre Trenčiansky kraj Juraj Dobiaš.
Kaprí sviatok aj vďaka upršanému počasiu neprilákal k brehom rozlohou najväčšej (500 hektárov) vodnej nádrže v Trenčianskom kraji - Nosickej priehrady davy rybárov. Stalo sa tak i napriek tomu, že všeobecne prevláda názor, že ryby berú najlepšie počas dažďa.
Vladimír Lovíšek, ktorý na Slovensku testuje anglické rybacie návnady a nástrahy, si myslí, že aktivitu rýb ovplyvňuje viac faktorov.
"Zrejme najväčší vplyv na aktivitu rýb má v tomto období teplota vody. Momentálne sa na vodných dielach Vážskej kaskády pohybuje v priemere na úrovni 13 stupňov Celzia, čo aktivite rýb veľmi neprispieva. Rybári by preto privítali teplotu vody okolo 18 - 20 stupňov," ozrejmil Lovíšek s tým, že dážď môže podporiť aktivitu kaprov v horúcich letných dňoch.
Ako dodal, v takomto počasí by ryby skôr vyhľadával v hlbších vodách, ojedinele aj na prehriatych plytčinách.
Zákon o rybárstve upravuje množstvo ulovených ušľachtilých rýb na jedno rybárske povolenie. Kým v minulých rokoch platilo pravidlo, že na jednu "povolenku" možno uloviť maximálne 50 kaprov rybničného, od minulého roka rybárska legislatíva pritvrdila - na jedno povolenie možno v priebehu roka uloviť 50 všetkých "ušľachtilých" rýb (kapor, šťuka, zubáč, sumec, lieň).
"V prípade, ak rybár tento počet rýb v priebehu roka uloví a má záujem chytať ďalej, musí si kúpiť ďalšie povolenie na rybolov," zdôraznil Dobiaš s tým, že zväzové povolenie na kapry stojí 70 eur.