TRENČÍN. Spolu s internetizáciou domácností prichádza na webové stránky samospráv nový trend. V anketách sa ľudí pýtajú na ich názory, konzultujú plánované investičné akcie, alebo zbierajú inšpiráciu. Na niektorých internetových stránkach je k dispozícii aj fórum, v ktorom ľudia diskutujú, prípadne zástupcovia mesta odpovedajú elektronicky na otázky obyvateľov.
„V rámci rebríčka participácie je jedným stupňom informovanosť verejnosti a ďalším komunikácia. Keď majú obyvatelia možnosť interaktívnej komunikácie, ide o vyšší stupeň zapojenia do riadenia samosprávy. Je to dobré, priam až žiaduce," povedal Ivan Rončák z Transparency International Slovensko. Upozornil však, že najmä pri anketách s presne stanoveným výberom možností hrozí, že sa ich zmocní nejaká skupina ľudí, ktorá si „prekliká" svoj názor.
„Ankety by mali byť pre samosprávy poradným nástrojom, nezávislé rozhodnutie by však mala spraviť radnica s prihliadnutím na ďalšie faktory," povedal Rončák. Do verejného fóra podľa neho nepatria témy týkajúce sa základných ľudských práv, alebo určovania výšky daní.
V Trenčíne sa pýtajú na park
Na internetovej stránke mesta Trenčín bola do 16. apríla aktívna anketa, ktorá súvisí s pripravovanou revitalizáciou parku M.R. Štefánika. Celkovo ľudia hlasovali 439 krát, na otázku, čo považujú za najdôležitejšiu zmenu v revitalizovanom parku, vybrala väčšina obnovu botanickej a ornitologickej záhrady. Spomedzi siedmych možností, ktoré radnica obyvateľom ponúkla, dostala najmenej hlasov tá o zlepšení bezpečnosti a inštalácii kamier do parku.
„Mesto zaujíma názor verejnosti, ktorý môže byť do značnej mieri inšpiratívny. Výsledok ankety budeme brať samozrejme do úvahy. Všetko bude záležať od reálnej možnosti zakomponovať jednotlivé prvky do projektu, a to aj z finančného hľadiska," povedala hovorkyňa mesta Erika Ságová.
Mesto podľa nej chápe svoju webovú stránku aj ako ideálnu a dnes už samozrejmú možnosť komunikácie s občanmi. V minulosti sa Trenčanov touto formou pýtali aj na cyklotrasy, revitalizáciu parku pod Juhom, či na výber najprijateľnejšej budúcej tváre Mierového námestia.
Na mestskom webe je k dispozícii aj rubrika Otázky a odpovede, v ktorej sa ľudia najčastejšie pýtajú na zber odpadu, miestne dane, či sťažujú na psičkárov. Odpovede jednotlivých úradníkov sú potom pri otázkach priebežne zverejňované.
Novomešťania príliš nediskutujú
Internetová stránka Nového Mesta nad Váhom ponúka pre svojich návštevníkov rubriku Fórum. Do diskusie prispela radnica dvomi témami, ľudia sa môžu vyjadrovať k pripravovanému VZN o verejných kultúrnych podujatiach a písať námety na využitie bývalých vojenských kasární, ktoré mesto nedávno prijalo do svojho majetku.
Obe fóra sú otvorené asi od polovice marca, počet príspevkov však spolu nepresiahol číslo dvadsať. Do diskusie sa pod svojim menom zapájajú aj mestskí úradníci, ktorí reagujú na príspevky obyvateľov. To, do akej miery budú brať výsledky diskusie do úvahy, sa nám však zistiť nepodarilo
Myjava hľadá spätnú väzbu
Ankety na internetovej stránke Myjavy mesto pravidelne obmieňa už asi štyri roky. Momentálne sa ľudí v dvoch anketách pýtajú na to, či ich postihla nezamestnanosť a či vedia o fotosúťaži, ktorú mesto vyhlásilo.
„Témy bývajú rôzne, vždy sa však týkajú problematiky, ktorá mesto zaujíma a ktorá by mu mohla pomôcť pri rozhodovaní," povedal hovorca Myjavy Marek Hrin. Rekordnú účasť mala podľa neho anketa o umiestnení veterných elektrární v okolí mesta, ľudia sa vraj radi vyjadrujú aj k plánovaným investičným akciám.
„Anketou sa dá skontrolovať aj to, či sú prostriedky mesta efektívne vynakladané. Napríklad sme sa pýtali, či ľudia sledujú online prenosy z mestských zastupiteľstiev, na ktoré dáva radnica nemalé peniaze," povedal Hrin. Mesto si podľa neho uvedomuje, že výsledky nie sú stopercentne reprezentatívne, pomôžu však ako poradný hlas.