Dubničania nesúhlasia s rozšírením, resp. existenciou skládky Luštek. Prekáža im najmä to, že skládku z 80 percent zapĺňajú odpadom z okresov Trenčín, Považská Bystrica a Púchov.
DUBNICA NAD VÁHOM. Obyvatelia Dubnice nad Váhom prišli svoj nesúhlas so skládkou Luštek vyjadriť na utorňajšie (20.4.) prerokovanie dopadov rozšírenia skládky na životné prostredie a vyjadrili ho aj podpismi pod výzvu Dubnickej environmentálnej skupiny (DES).
"Podpisy budeme zbierať ešte asi mesiac, potom ich odovzdáme poslancom mestského zastupiteľstva v Dubnici nad Váhom, ktorí budú rozhodovať o zmenách v územnom pláne," povedal Marek Kurinec z DES.
Po zatvorení skládok vo Sverepci a pri Lednických Rovniach je skládka Luštek ležiaca medzi starým korytom a inundačným kanálom Váhu jedinou pre okresy Ilava, Trenčín, Považská Bystrica a Púchov a slúži pre viac ako štvrť milióna obyvateľov regiónu. Zapĺňa sa rýchlejšie, než sa predpokladalo, jej kapacita by mala byť naplnená už do konca tohto roku.
Podľa technického riaditeľa spoločnosti Marius Pedersen Miroslava Biceka Luštek je príkladom toho, ako nie sú koncepčne riešené problémy v odpadovom hospodárstve. Pripúšťa i možnosť, že skládku nerozšíria, no v konečnom dôsledku na to zo svojich peňaženiek doplatia občania. Luštek podľa neho spĺňa všetky požiadavky, vyhovuje európskym normám a je v maximálnej možnej miere ohľaduplný k životnému prostrediu.
Obyvateľom Dubnice nad Váhom prekáža najmä fakt, že Luštek z 80 percent zapĺňajú odpadom z okresov Trenčín, Považská Bystrica a Púchov, ako aj to, že zrušením prístupovej cesty na skládku cez Príles budú automobily s odpadom znepríjemňovať život obyvateľom niekoľkých ulíc v Dubnici.
Ako povedal primátor Dubnice nad Váhom Jozef Gašparík, počkajú si na výsledky hodnotenia vplyvov na životné prostredie. Ak sa vyjadria všetky kompetentné orgány a rozšírenie skládky nebude mať nepriaznivý dopad na životné prostredie, potom sa budú baviť o zmene územného plánu.
"Paradoxom je, že najväčšími kritikmi sú tí, ktorí boli pri povoľovaní prvej skládky. Rozšírenie či nerozšírenie skládky bude ešte predmetom verejnej diskusie. Vysvetlíme obyvateľom pozitíva i negatíva, rovnako ako ekonomické dopady na ich peňaženky v prípade, že budeme musieť odpad odvážať na inú skládku," dodal.
K súčasným trom rýchlo sa zaplňujúcim kazetám na skládke Luštek chce spoločnosť Marius Pedersen podľa Biceka postaviť ďalšie štyri s celkovou kapacitou asi milión metrov kubických. Výstavba jednej kazety vyjde asi na 664.000 eur. Najakútnejšie problémy s odpadom by to malo vyriešiť na päť-desať rokov, počas ktorých musí prebehnúť osveta o výhodnosti separácie, spaľovania, prípadne iného nakladania s odpadom.