TRENČÍN. Trenčiansky región sa aj s príchodom AU Optronics stáva regiónom elektrotechnického priemyslu. Kým samotný Trenčín bol zameraný na strojárstvo a hlavne odevný priemysel, situácia sa v posledných rokoch významne zmenila. V Trenčíne nedávno skončili odevné fabriky Ozeta aj Merina.
"Pracovné miesta vo firmách, ktoré sa pred šiestimi - ôsmimi rokmi v odevnom a textilnom priemysle počítali v Trenčíne na tisíce, sú teraz iba v stovkách," hovorí Vojtech Žofčík z oddelenia informatiky a štatistických zisťovaní Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny v Trenčíne.
Už teraz sú v okresoch Trenčín a Ilava najvýznamnejšími zamestnávateľmi podniky zamerané na elektrotechnickú výrobu. Žofčík spomenul mimo iné Leoni Autokabel Slowakia, Johnson Controls Trenčín, Delta Electronics, Hanil E-Hwa Automotive Slovakia. Taiwanská spoločnosť AU Optronics pred niekoľkými dňami v trenčianskom priemyselnom parku poklepala základný kameň svojej novej fabriky za viac ako 191 mil. eur. V Trenčíne by malo do konca roka 2013 vzniknúť priamo 1 300 nových pracovných miest. Ďalších zhruba dvetisíc pracovných miest by malo vzniknúť nepriamo.
Trenčiansky primátor Branislav Celler príchod Taiawancov významom porovnal s investíciou bratov Thibergionovcov, ktorí začiatkom 20. storočia založili v Trenčíne továreň na látky, neskoršiu Merinu. "Dnešným dňom, vzhľadom na to, že odevný a textilný priemysel prestali existovať, sa Trenčín stáva v prvom rade mestom elektrotechnického priemyslu," dodal primátor.
V Trenčíne aj Ilave, rovnako ako na celom strednom Považí za posledný rok významne vzrástla miera evidovanej nezamestnanosti. Kým Trenčín sa ešte pred časom mohol pochváliť trojpercentnou hranicou, vlani o tom čase to bolo 4,18 % a v súčasnosti miera dosahuje 7,6 %. Na 4 738 osôb pripadá sto voľných pracovných miest, v susednej Ilave ich je 19.
AU Optronics bude v trenčianskom závode, ktorý sa bude rozprestierať na ploche viac ako 200-tisíc metrov štvorcových, ročne vyrábať 2,4 milióna kusov výrobkov. V novom závode bude vyrábať LCD moduly pre televízory. S výrobou by sa malo začať na budúci rok. Taiwanská spoločnosť žiadala od Slovenska poskytnutie investičných stimulov vo výške takmer 38,3 mil. eur.