TRENČÍN. Knihu s názvom Kde sme? Mentálne mapy Slovenska vydal Inštitút pre verejné otázky. Na trenčiansku prezentáciu prišli traja zo štyridsiatich autorov jednotlivých statí, Grigorij Mesežnikov, Viktor Nižňanský a Miroslav Kollár. Podľa Mesežnikova, rozhodnutie vydať knihu sa zrodilo asi rok a pol pred dvadsiatym výročím Nežnej revolúcie. „My sme si uvedomili, že toto výročie je príležitosťou, aby sme poskytli komplexnejší pohľad na vývoj spoločnosti za tých dvadsať rokov," povedal.
Inštitút vydáva každoročne analytickú súhrnnú správu o Slovensku. Pri príležitosti výročia sa rozhodli zmapovať vývoj nielen v tých oblastiach, ktoré rozoberá ročenka, ale záber rozšíriť tematicky aj autorsky. „Oslovili sme expertov aj aktívnych aktérov novembrových udalostí, ľudí pracujúcich v kultúre, školstve, umení, športovcov, cudzincov, žijúcich na Slovensku.
Vznikli tak unikátne kapitoly, ktoré mapujú zmeny v slovenskej spoločnosti nielen v tradičných oblastiach, akými je ekonomika, vnútorná alebo zahraničná politika, sociálna sféra, ale aj iných," povedal Mesežnikov s poukázaním napríklad na kapitolu o vývoji slovenského jazyka.
„Jej autorka Ingrid Hrubaničová veľmi vtipne a zaujímavo spracovala, ako sa menila slovenčina, pozoruhodné sú zážitky cudzincov, ľudí pochádzajúcich z iného prostredia, ktorí sa presťahovali a začlenili do slovenskej spoločnosti a ich postrehy a názory na zmeny a vývoj našej spoločnosti," skonštatoval Mesežnikov.
Publikácia je rozmanitá svojím štýlom a rozsahom, sú tam osobné svedectvá, úvahy reflexie, eseje aj texty, ktoré majú podobu štúdie.
Ako však doplnil Mesežnikov, niektorí autori sú v hodnotení kritickí a na čitateľov to môže pôsobiť aj mierne pesimistickým dojmom, hoci väčšina sa zhodla, že príbeh Slovenska je príbehom úspešným. „Dnes je Slovensko demokratickou krajinou, slobodnou spoločnosťou, sme v Európskej únii, NATO, ale zároveň je Slovensko konfrontované s mnohými problémami. Z knihy vyznieva aj to, že zmeny, ku ktorým došlo a ktoré napriek všetkému považujeme za úspešné, vôbec neboli samozrejmé a vývoj sa mohol uberať úplne iným smerom," dodal.