TRENČÍN. Športová hala v Trenčíne sa od rána postupne zapĺňala žiakmi základných a stredných škôl. Všetci boli zvedaví na práce svojich spolužiakov. Tí najzvedavejší vbehli na palubovku, aby povzbudili roboty priamo v akcii. Piaty ročník Trenčianskeho robotického dňa sa začal v plnej paráde.
Pre mladých technikov bol tento deň ocenením ich dvojmesačnej snahy. So svojim robotom sa chceli ukázať v čo najlepšom svetle. Zmerať si sily s ostatnými chlapcami a dokázať sebe a spolužiakom, že právom reprezentujú svoju školu. Súťažnej prehliadky sa okrem Slovákov zúčastnili aj žiaci z Nemecka, Fínska, Rumunska a Českej republiky.
Konkurencia medzi robotmi
Podujatie odštartovali súťaže mladých technikov v štyroch kategóriách - Driver A, Driver B, Free style a Skladačky. Konkurencia bola veľká, čo si uvedomovali aj študenti SPŠ z Dubnice nad Váhom. „Na svojom robotovi riadenom mikroprocesorom sme pracovali viac ako mesiac. Keby sme sa umiestnili do prvej trojky, boli by sme veľmi spokojní," zhodnotil šance seba a svojich spolužiakov Michal Šír.
Roboty zložené z lega i dielov rôznych stavebníc sa pohybovali pomocou koliesok alebo pásov. Na dráhe, ktorá bola pripravená pre kategórie Driver A a Driver B bolo množstvo zákrut, ktoré mali preveriť schopnosť strojov mladých technikov. Mnohé sa vyrovnávali s týmito prekážkami pomocou dvoch svetielok, ktoré snímali trasu a posúvali robota do cieľa.
Fotografie z robotického dňa si môžete pozrieť tu
V kategórií Driver B sa objavovali i roboty s pásmi, ktoré im pomáhali prekonávať piesočnú prekážku. V kategórii Driver A sa najrýchlejším robotom sa stal Apollo, ktorý zvládol trať za 12,47 sekundy. Jeho autorom bol Ondrej Poláček zo ZŠ Trenčianska Turná. V kategórií Driver B. Dominanciu ZŠ Trenčianska Turná potvrdil víťaz Jakub Slávik. Na úspechu žiakov tejto školy sa podieľal veľkou mierou vedúci Peter Páleš.
Robotickí futbalisti
Najväčšiu divácku pozornosť pútal futbalový zápas robotov. Na ihrisku sa pohybovali malé a veľmi rýchle stroje so štyrmi kolieskami. Boli riadené cez kameru zavesenú priamo nad hracou plochou. Údaje vyhodnocoval počítač, ktorý dával robotom jasné pokyny s cieľom dosiahnuť gól. Študentom z Košíc sa to podarilo deväťkrát a porazili českých kolegov z Vysokej školy banskej.
Vyvrcholením celej akcie bola prezentácia na Slovensku unikátneho Univerzálneho servisného robota - ročnej práce krúžkov robotiky v SOŠ, Pod Sokolicami z Trenčína. Robot, ktorý by mohol v budúcnosti zachraňovať ľudské životy, mal predĺžené rameno, ktoré mu pomáhalo uchopiť a premiestniť nebezpečný predmet. Jeho hlavnou náplňou je zneškodňovanie výbušnín. Zážitkom pre najmenších účastníkov bolo, keď si s robotom mohli potriasť rukou.
Autor: Peter Beňadik