NOVÉ MESTO NAD VÁHOM. Bezbariérový prístup do budovy mestského úradu v okresnom meste vybudovaný nemajú. Ide o historickú budovu z obdobia, keď sa výťahy, či plošiny pre vozíčkarov nebudovali. Prístupná pre postihnutých ľudí, či matky s kočíkmi však nie je ani novostavba, ktorú k starej budove pristavili. Do úradu nevedie žiadny bezbariérový prístup, len schody. Podľa prednostu Mestského úradu v Novom Meste nad Váhom Dušana Današa nová prístavba mestu nepatrí a priestory majú iba prenajaté. Mesto nemôže preto robiť žiadne stavebné úpravy. Ako dodal, na vybudovanie bezbariérového prístupu sú potrebné peniaze, ktoré mesto nemá.
Sťažnosti podľa neho zo strany občanov nie sú, všetky požiadavky sú úradníci schopní vybaviť telefonicky. „Je tu aj možnosť, že nám zavolajú na úrad a pracovník príde za ním," dodal Današ.
V Bánovciach majú zvonček a informačnú tabuľu
Problém bezbariérového vstupu do mestského úradu majú aj v Bánovciach nad Bebravou. Podľa hovorkyne mesta Ingrid Mozolovej ide o historickú budovu, v ktorej nie je výťah, sekretariát aj kancelária primátora sú na prvom poschodí. Na prízemie preto umiestnili kanceláriu prvého kontaktu, kde môžu občania vybaviť všetky svoje požiadavky. „Je tam tabuľa, na ktorej sú všetky informácie a zvonček, ktorým môžu privolať pracovníkov úradu," uviedla Mozolová. Ako dodala, žiadne sťažnosti zo strany obyvateľov nemali, vybaviť takýmto spôsobom dokážu väčšinu žiadostí.
Nechceme, aby nás vybavovali na chodníku
Podľa predsedníčky Slovenského zväzu telesne postihnutých Moniky Vráblovej, však zvonček, či telefonát situáciu imobilných občanov nerieši. „Som zásadne proti takémuto postupu, odmietam, aby ma niekto vybavoval na chodníku. Som občan ako každý iný, platím dane, mala by som sa preto dostať na všetky miesta, kde potrebujem niečo vybaviť," hovorí Vráblová.
Bez bariér v Trenčíne i v Starej Turej
Bezbariérový prístup do budovy Mestského úradu majú vyriešený v Trenčíne, Starej Turej, či Trenčianskych Tepliciach. Ako uviedol Ján Mikláš z Mestského úradu v Starej Turej, budova má bezbariérový prístup na prízemie. „Z tohto dôvodu boli v maximálnej miere umiestnené oddelenia s najčastejším kontaktom s občanmi na prízemí. V objekte Domu štátnej správy, kde je oddelenie výstavby a sociálne oddelenie, je tiež bezbariérový vchod a výťah," dodal Mikláš.
Mestský úrad v Myjave sídli podľa hovorcu Mareka Hrina v starej budove, z obdobia po druhej svetovej vojne. „Vtedy, žiaľ, neriešili bezbariérový prístup, nenadchádzajú sa tu žiadne výťahy. Na úrad sa však môžu dostať aj imobilní ľudia, vďaka tomu, že sme prepojení s budovou okresného úradu, kde sú aj výťahy," uviedol Hrin.
Na Mestský úrad v Trenčíne sa telesne postihnutí ľudia, dôchodcovia, či mamičky s kočíkmi môžu dostať pomocou výťahu. Mestský úrad v Trenčianskych Tepliciach zrekonštruovali pred dvoma rokmi, vybudovali tam vtedy nielen bezbariérový prístup, ale aj toalety pre vozíčkarov.
Bezbariérový prístup by však podľa Vráblovej mali mať všetky verejné budovy, dvojnásobne to platí pri novostavbách. „Pokiaľ sú to staršie budovy, vždy sa dá pristaviť nájazdová rampa, zdvižná plošina, či výťah. Nejde iba o telesne postihnutých ľudí. Problém vyjsť po schodoch majú aj starší ľudia a matky s kočíkmi. Úrady by mali byť sprístupnené tak, aby vyhoveli každému," dodáva Vráblová.