TRENČÍN. Vlastnú televíziu alebo informačný okruh majú takmer všetky mestá v Trenčianskom kraji. Hoci z ich rozpočtov idú na vysielanie nemalé peniaze, online prenosy z rokovaní zastupiteľstiev nerobí ani jedna.
V niektorých mestách pripravujú miestne televízie zostrihy, Televízia Myjava vysiela záznamy rokovaní nepostrihané. Inde si musia ľudia vystačiť len so zápisnicami. Radnice argumentujú finančnou náročnosťou i neefektívnosťou priamych prenosov, o ktoré vraj nemá záujem dostatok obyvateľov.
Záznamy archivujú na webe
V Myjave vysiela záznamy z rokovaní zastupiteľstva Televízia Myjava (TVM) od roku 2008. Z každého zastupiteľstva odvysielajú tri reprízy, spravidla v týždni, v ktorom sa rokovanie konalo. Od apríla 2009 sú dostupné aj v archíve na internetovej stránke mesta. Radnica urobila v roku 2006 aj pokus s online vysielaním prostredníctvom infonet.tv, od ktorého však upustili.
„Vzhľadom na časy rokovania je oveľa efektívnejšie odvysielať záznam v iných, sledovanejších časoch tak, aby si ho mohli občania bez problémov pozrieť," povedal hovorca Myjavy Marek Hrin. Od apríla minulého roku si záznamy na webe pozrelo podľa neho 1945 návštevníkov. „Reakcie ľudí potvrdzujú, že majú o vysielanie veľký záujem," povedal Hrin. Okrem videozáznamov nájdu obyvatelia na webe v sekcii Mestské zastupiteľstvo aj materiály k rokovaniam, uznesenia, či komisie.
Trenčín zastupiteľstvá nenahráva
Spolu pätnásť online prenosov zo zastupiteľstva zabezpečoval pre mesto Trenčín infonet.tv. Prvý urobili v decembri 2005, posledný vo februári 2008. Dnes sa priebeh zasadnutí sledovať naživo nedá, záznamy nerobí ani Televízia Trenčín.
„V súčasnosti o online prenosoch mesto neuvažuje kvôli finančným výdavkom a tiež kvôli snahe, aby rokovanie zastupiteľstva bolo čo najviac konštruktívne," povedala hovorkyňa mesta Erika Ságová. Tá pripomenula, že zasadnutia sú verejné a na webovej stránke mesta je možné sa dostať k podrobným zápisniciam. Okrem nich mesto zverejňuje aj údaje o dochádzke, výpisy z hlasovaní poslancov, či uznesenia.
Stará Turá robí šoty
Finančne náročný a zdĺhavý bol priamy prenos rokovaní pre mesto Stará Turá. Podľa hovorcu Jána Mikláša sa o to pokúšali asi pred dvomi rokmi, no bez väčšieho úspechu. „Mesto má zmluvu s externým dodávateľom, výrobcom vysielania v mestskom informačnom kanáli. Zastupiteľstvo natáčali a robili dlhší zostrih, v roku 2009 sme však začali z ekonomických dôvodov vysielanie upravovať," vysvetlil Mikláš. Dnes sa k ľuďom dostáva iba dvoj až štvorminútový šot s komentárom o predmete a výsledkoch rokovania.
„Záujem či nezáujem zo strany obyvateľov o takéto vysielanie necítime. Je to dané aj tým, že iba časť z nich má napojené mestské vysielanie prostredníctvom káblovej televízie," povedal Mikláš. Na internete zverejňujú aj uznesenia zastupiteľstva, zápisnice však nie.
Ľudia v Bánovciach vraj nemajú záujem
Termíny rokovaní zastupiteľstva oznamuje Bánovčanom úradná tabuľa mesta, internetová stránka i mestský rozhlas. Rokovanie je verejné a obyvatelia majú možnosť sa ho zúčastniť. Online prenos radnica zatiaľ nezabezpečila, na zasadnutia vraj ľudia nechodia.
„Z dôvodu lepšej informovanosti verejnosti by bolo vhodné online vysielanie prostredníctvom Bánovského televízneho vysielania (BTV). Jedným z problémov je však finančná stránka, ako aj rozšírenie licencie BTV Radou pre vysielanie a retransmisiu, keďže by nastala zmena programovej vysielacej štruktúry," povedala hovorkyňa Bánoviec nad Bebravou Ingrid Mozolová. V meste už podľa nej na túto tému urobili aj prieskum záujmu, v ktorom bola polovica opýtaných za priame prenosy, druhá polovica však naopak proti nim.
Lepšia kontrola či populizmus?
Názory odborníkov na priame prenosy z rokovaní mestského zastupiteľstva sa rôznia. Na jednej strane umožňujú občanom lepšiu kontrolu rozhodovania samosprávy, na strane druhej ich môžu poslanci zneužívať.
„Vplyv na rozhodovanie môže byť dvojaký: jednak sú poslanci pod väčším tlakom verejnosti a konajú tak zodpovednejšie, na strane druhej môžu mať tendenciu sa predvádzať a napríklad predkladať populistické návrhy," povedal Ivan Rončák z Transparency International Slovensko.
Podobne reagovali aj fanúšikovia stránky Trenčín na sociálnej sieti Facebook. Ich názory sa rôznili, kým niektorí by online prenos privítali, iným sa zdal zbytočný. „Pri pozeraní prenosu alebo záznamu tak či tak na ich rozhodnutí nič nezmením. Zbytočný čas a peniaze!" napísal jeden z fanúšikov.
Iný považuje za dôležitejšie ako priame prenosy zverejňovanie všetkých materiálov na rokovanie zastupiteľstva na stránke mesta minimálne týždeň vopred. „K majetkovým prevodom sa bežný človek dostane až mesiac po rokovaní, keď je na webe zverejnená zápisnica. A aj to ju musí porovnávať s uzneseniami, aby sa v tom vyznal," píše na Facebooku.
(len)
Online prenos vyrobí firma na kľúč
Na živé vysielanie rokovaní nepotrebujú mestá žiadnu mimoriadnu techniku. Za necelých dvesto eur im firma natočí priebeh zastupiteľstva bez ohľadu na to, ako dlho trvá.
TRENČÍN.Záujem o online prenosy na internete v poslednom období narastá. Vysielajú sa takto športové podujatia, tlačové konferencie i rokovania miestnych samospráv. Mestu stačí objednať si firmu, ktorá sa postará o odvysielanie i archiváciu materiálu.
„Cena za rokovanie zastupiteľstva je 166 eur bez ohľadu na to, koľko hodín trvá. Natáčame na dve kamery, po skončení poskytneme mestu prístup do archívu, z ktorého môže jednotlivé videá umiestniť na svoju stránku," hovorí Martin Turský, konateľ spoločnosti infonet.tv. Na trhu pôsobia od roku 2005 a zabezpečujú prenosy pre mestá i kraje po celom Slovensku.
„Prenos je možné vysielať priamo na stránke mesta, alebo aj naživo v lokálnej televízii. Samospráva na to nepotrebuje nič," vysvetlil Turský, ktorého spoločnosť stojí aj za online vysielaním na obľúbenej stránke so športovými prenosmi.
(len)