STARÁ TURÁ. O finačný príspevok žiadali majitelia budovy aj Ministerstvo kultúry. Dotáciu dostali, nie však v takej výške, ako by potrebovali. Podľa predsedníčky Inštitútu pre komunálny rozvoj Lenky Jurkovičovej chcú o dotáciu požiadať tento rok znova.
Budovu najviac ohrozuje vlhkosť. Podľa Jurkovičovej však nejde o akútny stav. „Statika budovy nie je porušená, jej zrútenie nehrozí," uviedla.
Ak by budova ohrozovala okolie, mesto môže majiteľa upozorniť, pokutovať, či nariadiť odstránenie stavby. Potvrdil to Ján Mikláš z mestského úradu. V tomto prípade to však podľa neho nehrozí. „Objekt má viac ako dvesto rokov a možno ešte prežije všetky činžiaky v Starej Turej," povedal Mikláš. Na oprave budovy sa podľa neho pracuje, finančnú podporu mesta vylúčil. „Mesto nemôže investovať do cudzieho majetku," dodal Mikláš.
O príspevok môžu požiadať ministerstvo a obec
Budovu bývalej radnice vyhlásili v roku 1985 za národnú kultúrnu pamiatku a je zapísaná v Ústrednom zozname pamiatkového fondu.
Ako informovala Soňa Lackovičová z Krajského pamiatkového úradu v Trenčíne, vlastník kultúrnej pamiatky je povinný vykonávať na svoje náklady základnú ochranu kultúrnej pamiatky a využívať ju v súlade s jej pamiatkovou hodnotou. „Ak majiteľ nemôže čiastočne alebo úplne uhradiť náklady na obnovu alebo reštaurovanie, môže požiadať o finančný príspevok ministerstvo a obec," uviedla Lackovičová.
Na obnovu pamiatky boli podľa nej už v minulosti zo štátnych prostriedkov poskytnuté finančné príspevky, v roku 1992 dvestotisíc slovenských korún (6639 eur) a v roku 1993 deväťdesiattisíc slovenských korún (2987 eur). „Pri rekonštrukcii kultúrnej pamiatky musí majiteľ požiadať o súhlas krajského pamiatkového úradu," dodala Lackovičová.
Budova mení majiteľov
Mesto začalo s obnovou jedinej historickej kultúrnej pamiatky v Starej Turej v roku 2003 so zámerom vytvoriť tu kultúrnospoločenské priestory. Opravili strechu, podkrovie a stropy, no pre vysoké náklady na opravu a prevádzku ju o tri roky predali súkromnej firme. Ďalším majiteľom sa stala vodárenská spoločnosť PreVak. V budove mali byť po oprave kancelárske, obchodné a bytové priestory. Spoločnosť ju chcela dokončiť v roku 2007.
Pri rekonštrukčných prácach sa vyskytli ďalšie problémy, ktoré súviseli najmä s požiadavkami pamiatkového úradu na zachovanie pôvodného vzhľadu. Firma práce zastavila. Budovu napokon získalo občianske združenie. Tí chcú po rekonštrukcii obecný úrad využívať pre potreby združenia a časť prenajímať. „Okrem toho plánujeme v budove vytvoriť priestory na prezentáciu jej histórie," dodala Jurkovičová.