TRENČÍN. Voľné hrobové miesta na cintorínoch v mestách Trenčianskeho kraja ubúdajú. Hoci situáciu radnice zatiaľ nepovažujú za kritickú, takmer všade plánujú rozširovanie či výstavbu nového cintorína alebo kolumbária. Ľudia problém s miestom už zaregistrovali, boja sa, že nebudú mať kam pochovať príbuzných. Majitelia pohrebných služieb hlásia nárast kremácií, myslia si, že práve z priestorových dôvodov.
„Obyvatelia v Trenčíne cítia psychický tlak. Z pôvodných asi 14 percent sa počet kremácií zvýšil asi na dvadsať," hovorí jeden z majiteľov pohrebnej služby v krajskom meste. Kremácia i prenájom miesta pre urnu je pre pozostalých lacnejšie ako klasický pohreb, čo mnohí v čase krízy oceňujú.
„Nie je to tak, že by sme chceli ušetriť. Je ale málo miesta a známy mali s vybavovaním pohrebu veľké problémy," povedala v ankete Božena z Trenčína.
Trenčín má kapacitu na tri roky
Dvanásť cintorínov v správe mesta prevádzkuje od 1. februára Pohrebníctvo Dvonč z Partizánskeho. Radnica predpokladá, že kapacitne by cintoríny mali postačiť ešte na tri - štyri roky.
Hoci v meste ročne zomrie asi štyristo ľudí, podľa výpočtov samosprávy bude každý rok treba len asi sto nových hrobových miest. „Podľa doterajších skúseností budú asi tri štvrtiny pohrebov do existujúcich a dopredu zaistených hrobových miest. Okrem nich je k dispozícii 323 miest voľných na prenájom a asi na päťdesiat pohrebov ročne sa dajú využiť staré hrobové miesta bez nájomcu," povedala Jana Marková z kancelárie primátora.
V takmer dvetisíc hrobových miestach, ktoré mesto počíta za voľné, sú však už pochovaní ľudia a nájomcovia za ne riadne platia. „Myslím, že s týmito miestami sa nedá počítať ako s voľnými pre kohokoľvek. Nájomcovia do nich dovolia pochovať len toho, koho uznajú za vhodné," povedal majiteľ správcovského pohrebníctva Miroslav Dvonč.
Budú rozširovať aj budovať
Trenčín sa snaží problém s nedostatkom miest riešiť aj rozširovaním cintorína v Kubrej. Mesto tu už vykúpilo takmer štyritisíc štvorcových metrov pozemkov, ktoré by mali slúžiť ako miesto posledného odpočinku. Niektorí majitelia pohrebníctiev však takéto rozširovanie kritizujú. „Tie pozemky sú na mieste bývalého lesa. Kopať pomedzi korene bude veľmi náročné a ľudí to vyjde draho," hovoria. Miroslav Dvonč však dôvody na takúto ostrú kritiku nevidí. „Cintorín je celý na mieste bývalého lesa, mesto pripravuje len jeho pokračovanie.
Na koreňové zvyšky či kamene môžeme naraziť v podstate na ktoromkoľvek cintoríne, záleží vždy od konkrétneho miesta. Vo všeobecnosti je však v Trenčíne lepší terén ako napríklad v Topoľčanoch," povedal Dvonč.
Mesto chystá aj výstavbu úplne nového parkového cintorína pod sídliskom Juh. Tento rok chce radnica začať s vykupovaním pozemkov, nový cintorín by mal byť na ploche tridsiatich hektárov. Vybudovať tu chcú tri parkoviská i dom smútku so stromovou alejou. Cintorín má stáť takmer deväť miliónov eur.
Stará Turá pripravuje miesta na pol storočia
S rozširovaním mestského cintorína v lokalite Na Chríbe začalo mesto Stará Turá. Prvú etapu by chceli ukončiť do júna tohto roku, kapacitu by mala navýšiť o viac ako tritisíc miest v jedno- i dvojhroboch.
Ďalšie rozširovanie bude mesto robiť podľa potreby, kapacita by mala vystačiť na päťdesiat rokov. Pochovávať sa stále dá aj na druhom cintoríne v meste, sú tu však obmedzenia.
„Na cintoríne na Drahách je obmedzené pochovávanie iba do existujúcich hrobových miest. Nové hrobové miesta nie je možné vytvárať, blízko je bytová výstavba i rieka," povedal hovorca mesta Ján Mikláš.
V meste je aj urnový háj, ktorý tvorí samostatnú vyčlenenú časť cintorína s kapacitou 35 miest. „Po úplnom naplnení kapacity sa predpokladá vyčlenenie priestoru pre urny aj v teraz realizovanom rozšírení cintorína. V praxi sa pomerne často využíva spôsob uloženia urny do hrobu blízkych príbuzných, čo znižuje nároky na plochu urnového hája," vysvetlil Mikláš.
Bánovce a Myjava zatiaľ miesto majú
Nový cintorín vybudovali v Bánovciach nad Bebravou len pred niekoľkými rokmi. Momentálne je na ňom voľných 850 hrobových miest, ďalších 120 je v urnovom háji.
„Mesto má v správe deväť cintorínov, na ktorých je spolu 3875 hrobových miest s celkovou rozlohou viac ako 70-tisíc metrov štvorcových," povedala hovorkyňa mesta Ingrid Mozolová.
Niekoľko tisíc hrobových miest je podľa hovorcu Mareka Hrina voľných aj v Myjave. Mesto má v správe štyri cintoríny, z ktorých na troch sa stále pochováva. „V urnovom háji je voľných asi dvesto miest, pričom je vyčlenená plocha na jeho ďalšie rozšírenie," povedal Hrin.Budovať nové kolumbárium s kapacitou asi 1100 miest plánujú v Novom Meste nad Váhom. Na cintoríne tu majú podľa riaditeľa Technických služieb mesta Martina Porieza voľných asi osemsto miest v novej časti.