TRENČÍN.Nedostatok lekárov i zdravotných sestier pociťujú takmer všetky nemocnice v Trenčianskom kraji. Vyštudovaní medici často odchádzajú za lepším finančným ohodnotením na západ, na ich miesto sa dostávajú lekári z Ukrajiny či Poľska. „Nemocnica s poliklinikou Myjava prijala v roku 2009 štyroch absolventov a dvoch lekárov pochádzajúcich z Ukrajiny," povedala námestníčka nemocnice Alena Zábojníková. Zariadeniu podľa nej chýbajú špecialisti na interné lekárstvo, kardiológiu, gastroenterológiu, traumatológiu či klinickú onkológiu. Málo je aj chirurgov, pediatrov a hematológov.
„Dlhodobejším problémom je aj nedostatok rádiologických asistentov," povedala Zábojníková. Podobne chýbajú nemocnici aj zdravotné sestry, na čom sa podľa Zábojníkovej podpísala aj zmena systému ich vzdelávania.
V Bánovciach majú sedem voľných miest
Súkromná nemocnica v Bánovciach nad Bebravou rovnako priznáva chýbajúcich lekárov. „V našom kraji, a na Slovensku vo všeobecnosti, je nedostatok lekárov. V niektorých odboroch je situácia až kritická, akoby chýbala celá generácia," povedal riaditeľ nemocnice Imrich Tóth.
Momentálne majú v nemocnici sedem voľných miest, hľadajú ortopédov, diabetológov, gynekológov, anestéziológov, internistov i alergiológov. Hraničný je vraj aj počet zdravotných sestier, momentálna situácia je však podľa riaditeľa krehko stabilizovaná. „Sestry odchádzajú na západ, ale najmä pre výrazne lepší zárobok," povedal Tóth.
Hľadajú lekárov aj sestry
Prostredníctvom úradu práce hľadá lekárov a zdravotné sestry aj nemocnica v Novom Meste nad Váhom. Jej riaditeľ nám na zaslané otázky neodpovedal, zastihnúť telefonicky sa nám ho nepodarilo. Z databázy voľných pracovných miest však vyplýva, že nemocnica má dve voľné miesta pre lekárov na lôžkovom internom oddelení, ktorí by mali zabezpečovať aj pohotovostné služby. Ponúkaný plat nemocnica pri lekároch nezverejnila, zdravotné sestry bez praxe by tu podľa ďalšej pracovnej ponuky mali zarobiť od 464,71 do 597,49 eura. Nemocnica má pre sestry osem voľných miest v trojzmennej prevádzke.
Lekárov prijíma aj fakultná nemocnica
Prijímať nových lekárov plánuje aj Fakultná nemocnica v Trenčíne. Obsadiť chcú chirurgické oddelenie, úrazovú chirurgiu, či oddelenie klinickej biochémie. „Konkrétne lekárske odbory sú predmetom rokovania vedenia nemocnice s uchádzačmi. Našou snahou je vyhovieť ich záujmom a predstavám," povedala námestníčka Terézia Drobná. So zdravotnými sestrami podľa nej v nemocnici problém nemajú, najmä pre personálnu politiku. „Majú možnosť širokého uplatnenia a neustáleho odborného rastu," povedala Drobná.
Medikov lákajú na byty aj náborový príspevok
Motivačné finančné ohodnotenie, odborná práca i možnosť osobného rastu. To sú najčastejšie benefity, ktoré nemocnice svojim budúcim zamestnancom - lekárom ponúkajú. Nemocnica v Myjave ponúka okrem toho pre kvalifikovaného lekára - internistu aj dvojizbový byt a možnosť stravovania v závodnej jedálni. Ubytovanie a príspevky zo sociálneho fondu vie nemocnica zabezpečiť aj kardiológovi.Na náborový príspevok stavila trenčianska fakultná nemocnica. Absolventom pre odbory chirurgia a úrazová chirurgia ponúkajú pri nástupe dvetisíc eur pod podmienkou, že v Trenčíne zostanú pracovať tri roky na plný pracovný úväzok. Špecialistom v týchto odboroch a v odbore klinická farmakológia ponúka nemocnica 3500 eur, ak sa jej zaviažu na päť rokov.
Absolventi sa však často rozhodujú nie len podľa peňazí, ale aj podľa možnosti atestácie. „Vyberala som si podľa toho, že chcem pracovať vo veľkej nemocnici. Najmä však preto, že každý mladý neatestovaný lekár musí v rámci predatestačnej prípravy cirkulovať po oddeleniach. A to v malej nemocnici nie je možné," hovorí Soňa, ktorá minulý rok promovala na medicíne v Brne. Dnes pracuje v jednej z bratislavských nemocníc, láka ju však zahraničie.
„Na Slovensko som sa vrátila kvôli rodine, ale o rok - dva by som možno rada vycestovala," hovorí. Veľa mladých slovenských lekárov podľa nej pôsobí v Čechách, kde je vraj zdravotníctvo na úplne inej úrovni. Hoci náborové príspevky ju neoslovujú, rozhodovala sa čiastočne aj podľa peňazí. „Vo veľkej nemocnici je to platovo lepšie ako niekde na periférii. Robí sa tu aj viac výkonov, viac sa tu naučím," hovorí mladá lekárka.
Inú motiváciu mala pri výbere zamestnávateľa Eva. Hoci medicínu v Martine končí len tento rok, miesto v nemocnici už má isté. „Chcem pracovať na krčnom oddelení a v Leviciach mali pre mňa miesto," vysvetlila budúca absolventka. Podobne ako viacerí jej spolužiaci, aj ona sa rozhodovala podľa vysnívaného zamerania.
Lenka Štepáneková
Ako vláda plní sľub zvýšiť platy zdravotníkom a zabezpečiť im lepšie pracovné a životné podmienky
Čo sľúbili: Ministerstvo zdravotníctva je presvedčené, že do roku 2010 je možné pri mzdovom ohodnotení lekárov a sestier priblížiť sa k 1,5 až 3-násobku priemernej mzdy, presnejšie dostať sa na ich úroveň.
Zdroj: Tlačová správa Ministerstva zdravotníctva, 29.1.2007
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia pozitívne. Zvýšenie platov by mohlo prispieť k zvýšeniu kvality zdravotníctva, potrebné je tiež zreformovať systém a odstrániť neefektívnosti.
Aká je realita? Sľub je prevažne nesplnený. Platy lekárov a zdravotných sestier vo fakultných nemocniciach nestúpli na sľubovaný 3-násobok, resp. 1,5-násobok priemernej mzdy, ale len na 2,1-násobok, resp. 1,1-násobok. Priemerná mzda v celom zdravotníctve ale rastie od roku 2006 rýchlejšie ako priemerná mzda v SR. Kým v roku 2006 tvorila len 88% priemernej mzdy v SR, v roku 2008 to bolo 102%.
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.