Lesbická láska nemá ustlané na ružiach

Kúpili dom na samote a definitívne tak unikli pohľadom neprajníkov. Nemajú v ňom zavedenú elektriku, ani plyn. Majú v nej však veľa lásky, ktorú mnohí nedokážu akceptovať. Zaľúbené dievčatá sú lesby.

(Zdroj: ILUSTRAČNÉ: ARCHIV TN)

Kúpili dom na samote pri lese a definitívne tak unikli pohľadom neprajníkov. Nemajú v ňom zavedenú elektriku, ani plyn. Majú v nej však veľa lásky, ktorú mnohí nedokážu akceptovať ani v dnešnej modernej dobe. Zaľúbené dievčatá sú lesby.

NOVÉ MESTO NAD VÁHOM. Petra (34) a Kristína (29) svoj lesbický partnerský vzťah rozvíjajú už takmer sedem rokov. Mnohokrát bojovali s nepriazňou svojich najbližších i okolia. Staršia z nich dokonca pre svoju sexuálnu orientáciu prišla o zamestnanie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ani novodobá spoločnosť stále nedokáže akceptovať homosexuálne páry žien a ich život je zložitý. Mnohé z nich túžia po výchove detí v registrovanom partnerstve, ktorého právne zakotvenie je na Slovensku v nedohľadne.

Lesbická láska existovala pred našim letopočtom

Grécka poetka Sapfó, ktorá vzájomnú lásku žien ospevovala a prežívala na ostrove Lesbos už pred 2600 rokmi, má svoje nasledovníčky aj v našom regióne. Podľa ich slov je lesbických žien určite viac ako bežne uvádzané štyri percentá. „Je nás desať až pätnásť percent," tvrdia svorne.

SkryťVypnúť reklamu

Viaceré z nich žijú aj vo zväzkoch s mužmi, hoci ich srdcia túžia po ženskom objatí. Omnoho ľahšie sa lesbickým dvojiciam žije vo veľkých mestách s vyššou anonymitou. Objímajúce sa a vzájomnými bozkami zahŕňajúce sa dievčatá vzbudzujú dodnes v malých mestách i obciach veľké pohoršenie.
„Mnohé sa sťahujú. Dokonca aj celý „teplý" východ a stred skončil napokon v Bratislave," hovoria dievčatá, ktoré sa zamilovali do intimity obydlia ďaleko od ľudí.

Zaľúbila sa do učiteľky chémie

To, že sa obzerajú po dievčatách, zistili už v škole. „Ja som šalela po mojej chemikárke, už vtedy som bola na staršie. Mala vtedy päťdesiat, ale neuveriteľnú charizmu," prezrádza Petra.
Hoci svoj prvý sexuálny zážitok prežila v sedemnástke, prvýkrát sa skutočne zamilovala až o štyri roky neskôr. Jej súčasná partnerka však na strednej škole okúsila aj vzťah s mužským partnerom, ktorý bol jej prvým a zároveň posledným v živote.

SkryťVypnúť reklamu

„Pokúšala som sa o „samoliečbu". Mala som dvaapol roka heterosexuálny vzťah spojený so sexuálnym životom. Zistila som, že sa to dá, ale určite to nie je to, po čom túžim. Bol to môj jediný vzťah s mužom a skončil v devätnástke," hovorí Kristína, ktorá svoju orientáciu spozorovala v pätnástich rokoch. Svojho partnera, ktorý počítal aj so sobášom, síce ľúbila, ale nikdy mu nedokázala povedať: milujem ťa! Vnímala ho viac ako kamaráta.

Bariéry lesbickému vzťahu ťažko prekonávali aj rodičia

Mama staršej z dvojice mala vždy problémy so slovíčkom sex. „Nikdy sme sa o tom nerozprávali a tobôž nie v súvislosti so mnou. Lesbický sex nechce vnímať, počuť a ani o ňom hovoriť," hovorí Petra. Jej otec však akceptoval, pokiaľ „balila ženské" ako na bežiacom páse.

SkryťVypnúť reklamu

Myslel si, že sa znormalizuje. Keď sa však usadila v trvalom zväzku, negatívne zmenil postoj. „Až po troch rokoch sa „svokor" naučil, ako sa volám. Dovtedy som bola iba blondína, po ktorej v aute zostávajú vlasy," vysvetľuje Kristína. Jej dedo však vnučkinu orientáciu chápe. Otázku, či na chalupe žije s kamarátkou, vníma od neho ako vyznamenanie.

Obe dievčatá trápia nálepky buzerantky. Skutočnosť, že aj jednotlivci z mladšej generácie k nim dokážu byť tvrdí, alebo ich úplne ignorujú, ich zraňuje. Podľa Kristíny však pravých kamarátov a kamarátky ani po odhalení svojej orientácie nestratila. Jej partnerka však u bývalého zamestnávateľa dostala v skúšobnej lehote pre svoju orientáciu výpoveď. „Dôvod mi nepovedali. Prezradil mi to až neskôr kolega. Vedenie sa dozvedelo, že som lesba a vadilo im to," dodáva Petra.

V lesbických vzťahoch funguje „gaydar"

Nájsť vysnívaného partnera býva ťažké aj v klasických vzťahoch. Hľadať v množstve dievčat lesbu môže byť problémom, navyše, ak to má byť tá pravá pre spoločný život. „My to dokážeme vnímať, kto je „teplý". Radarom je náš gaydar.

ňTen u niektorých dievčat funguje so spoľahlivosťou až 98 percent," tvrdia. Na ženách vycítia iné správanie, sledujú ich pohyb a chôdzu. Dôležitú rolu zohráva očný kontakt. Podľa nich sa veľmi odlišne hýbe „heterobaba" a lesba. „Aj keď pôjde vymaľovaná „barbína", stačí jej gestikulácia či malý pohyb. Hneď vieme, že je naša," tvrdí sympatická dvojica.

Lesby sa zoznamujú aj na spoločných výletoch, opekačkách či diskotékach v „ich" podnikoch. Z fyzického hľadiska ich najviac očarí príťažlivý zadok, nohy, oči i chrbát partnerky. Sexuálna harmónia je aj v takýchto pároch častokrát vecou vzájomného pochopenia a kompromisu.

Aj v lesbických pároch funguje žiarlivosť

Obe priznávajú, že majú vo svojom živote za sebou množstvo známostí. Tie vydržali od jedného týždňa do troch mesiacov. Ich súčasný, vyše šesťročný vzťah, zaznamenal dva krátke rozchody. Bežným ľuďom tvrdia, že sa spoznali na vandrovke.

Nám však prezradili, že sa zoznámili na prednáške o lesbickej estetike. „Sme žiarlivé ako kone," smejú sa. Petra sa stále vypytuje, kto Kristíne volá a keď do telefónu povie „ahoj, zlatko", je oheň na streche. Ich kamarátky tipovali, koľko spolu vydržia. „Najdlhšia stávka bola, že vydržíme spolu dva mesiace. A potom prehrali aj basu červeného vína," hovoria s úsmevom. Nevera sa netoleruje ani medzi lesbickými pármi a častokrát býva príčinou rozchodov.

Kristína priznáva, že niektoré spoznávania skončia napokon iba jednonočným sexom, či týždňovým chodením. Tie vydarené prerastú do trvalého zväzku. „Rozchody bývajú ťažšie. Nemôžeme sa vysťažovať kolegyniam v práci, nemá nás kto podržať. Ťažko je nám povedať, že ma opustila frajerka," hovoria.

Háklivou témou je otázka detí

Túžbou väčšiny žien je materstvo a výchova vlastných potomkov. „Ja som zo svojich biologických hodín už vybrala baterku. Pred piatimi rokmi som však všade videla tehotné ženy a cítila v okolí deti," tvrdí Kristína. Lesbické ženy nemajú dnes šancu nechať sa na slovenských klinikách umelo oplodniť. „Na Slovensku sa slobodná žena umelo oplodniť nesmie.

Preto niektoré na tento zákrok odchádzajú do zahraničia, najmä do severskej Škandinávie. U nás sa to dá vykonať iba nelegálne za ťažké prachy bez akejkoľvek záruky," tvrdí Petra. Podľa nej slovenské lesby odchádzajú na umelé oplodnenie aj na „oplodňovaciu kliniku pre lesby" do Londýna. Zaplatia vysokú čiastku, pobudnú týždeň, urobia im všetky potrebné vyšetrenia a dostanú tri umelé oplodnenia. Táto klinika je určená výlučne iba lesbickým párom.

Riešiť chcú aj adopciu detí

Lesbické páry v našej republike sa živo zaujímajú aj o problematiku adopcie detí. „Chceme to riešiť. To nie je nič skrývané. My nie sme predsa chorí ľudia," prízvukujú. Obe pri tejto téme neveriacky a nesúhlasne krútia hlavou nad verejnosťou, ktorá si myslí, že by po prípadnej výchove adoptovaných detí vychovali lesbické páry homosexuálne deti.

Pritom na Slovensku sú už dnes lesbické páry, ktoré deti vychovávajú. Z rozvedených manželstiev mali partnerky deti a podľa slov páru mali takéto manželstvá nepekné rozchody. Mnohé ženy za komunizmu maskovali svoju orientáciu a ich túžba mať potomstvo ich doviedla až do manželského stavu. Napokon aj tak rozhodla láska k žene, s ktorou teraz deti spoločne vychovávajú. „Aj my zvládneme mužské i ženské práce. Petra ovláda sekeru, kladivo i pribíjanie klinčekov. Ja radšej navarím, vraj robíme skvelé polievky," spoločne vysvetľujú.

Lesby chcú dosiahnuť legalizáciu partnerstva

Ich komunita bojuje dlhodobo o legalizáciu partnerstva. Dnes je pre ne obrovským problémom aj hospitalizácia partnerky v nemocnici. „Kedysi sme najprv museli navštíviť notára, dostať splnomocnenie. Inak by partnerke nedali žiadne informácie, pretože nie je moja rodina," tvrdí Petra. Znechucujú ju takéto problémy, a preto mladé partnerky túžia po oficiálnom „papieri".

„Prečo by sme mali právne ošetrovať mnohé veci, keď sa ľúbime rovnako ako heterosexuálne páry. Platíme dane, míňame peniaze ako všetci iní ľudia," zhodujú sa. Hlavným prínosom by bolo bezproblémové delenie majetku, lekárske informácie o zdravotnom stave partnerky. Dnes musia mať dievčatá spísané vlastné závety kvôli nehnuteľnostiam, aby ich nemohli dediť ich zákonní dedičia. Lesbické dvojice nemôžu rozhodnúť ani o darcovstve orgánov vlastnej partnerky.

Podľa ich slov je fantastická situácia v celej Škandinávii, najmä vo Fínsku, situácia sa zlepšuje aj v susednom Česku. „Nejde mi o to, aby som mala v občianskom napísané, že som registrovaná. Ide mi o životný pokoj a zabezpečenie," končí mladšia z dvojice.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Trenčín

Komerčné články

  1. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  2. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  1. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  2. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  3. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  4. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  7. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  8. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 11 410
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 5 881
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 221
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 645
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 286
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 053
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 1 702
  8. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 1 415
  1. Melita Gwerková: Keď sa stretnú dvaja najlepší
  2. Viktor Pamula: Štadión ? Áno. Chodníky ? Tak skoro asi nie.
  3. Dušan Piršel: Učme ľudí pracovať s vlastnými emóciami
  4. Pavol Dančanin: Titul Hypotéza zjednotenia: výber z tvorby – druhé vydanie, anotácia
  5. Aleksander Prętnicki: Cena kompromisu - Bratislavský expres
  6. Ivan Drozdy: Rožňava napreduje: Nové nabíjacie stanice pre elektromobily už vo výstavbe
  7. Ján Valchár: Malý literárny traktát o prekliatom Donbase
  8. Jolana Čuláková: Medvedev ako "ne/bezpečný" aktivista a Hašek ako "ne/slávny" hokejový vzor
  1. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry minulo 170 000 eur na neexistujúce múzeum 31 008
  2. Věra Tepličková: Zdá sa, že Slovensko zasa príde o jednu úžasnú, krásnu a múdru ženu 23 933
  3. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný? 13 154
  4. Jozef Ivan: Nasledujúcimi riadkami asi rozprúdim diskusiu, ale o to mi ide 10 242
  5. Miroslav Ferkl: Ficove priznanie 7 293
  6. Ján Šeďo: Tatranské železnice opätovne prekvapujú, alebo ani nie ? 5 688
  7. Ivan Mlynár: Očistec 4 505
  8. Radko Mačuha: Bombic začal verbálne útočiť na Fica. ( pozor vulgarizmy) 4 198
  1. Karol Galek: Ficova pomsta – drahé energie pre voličov opozície?
  2. Věra Tepličková: Logika nepustí alebo Prečo je Eštok ministrom vnútra?
  3. Věra Tepličková: Je čas na kázne
  4. Pavel Macko: Analýza: Je na dosah trvalý a spravodlivý mier?
  5. Věra Tepličková: Kvíz: Ako poznáte naše koaličné politické špičky (súčasné i bývalé)?
  6. Jiří Ščobák: Diverzifikovať môžeme podnety, aktivity, informácie, zručnosti, zážitky, prácu, identitu, investície, riziká, vedomosti a aj prácu na fyzičke
  7. Post Bellum SK: Mlčanie po výbuchu: Komunistická propaganda a Černobyľ
  8. Radko Mačuha: Bombic začal verbálne útočiť na Fica. ( pozor vulgarizmy)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Trenčín - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Trenčín

Na zasadnutie mestského zastupiteľstva v Myjave prišli aj primátori a starostovia okolitých miest a obcí v regióne.


TASR

Náklady by mali byť cez 130-tisíc eur.


TASR
Rádiológ Mário Bôžik.

Dôležité je stále však i samovyšetrenie.


1
Na snímke busta na rodnom dome a Múzeu M. R. Štefánika v kopaničiarskej obci Košariská

Pripravená bude aj autobusová doprava z Myjavy na Bradlo a späť.


TASR
  1. Melita Gwerková: Keď sa stretnú dvaja najlepší
  2. Viktor Pamula: Štadión ? Áno. Chodníky ? Tak skoro asi nie.
  3. Dušan Piršel: Učme ľudí pracovať s vlastnými emóciami
  4. Pavol Dančanin: Titul Hypotéza zjednotenia: výber z tvorby – druhé vydanie, anotácia
  5. Aleksander Prętnicki: Cena kompromisu - Bratislavský expres
  6. Ivan Drozdy: Rožňava napreduje: Nové nabíjacie stanice pre elektromobily už vo výstavbe
  7. Ján Valchár: Malý literárny traktát o prekliatom Donbase
  8. Jolana Čuláková: Medvedev ako "ne/bezpečný" aktivista a Hašek ako "ne/slávny" hokejový vzor
  1. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry minulo 170 000 eur na neexistujúce múzeum 31 008
  2. Věra Tepličková: Zdá sa, že Slovensko zasa príde o jednu úžasnú, krásnu a múdru ženu 23 933
  3. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný? 13 154
  4. Jozef Ivan: Nasledujúcimi riadkami asi rozprúdim diskusiu, ale o to mi ide 10 242
  5. Miroslav Ferkl: Ficove priznanie 7 293
  6. Ján Šeďo: Tatranské železnice opätovne prekvapujú, alebo ani nie ? 5 688
  7. Ivan Mlynár: Očistec 4 505
  8. Radko Mačuha: Bombic začal verbálne útočiť na Fica. ( pozor vulgarizmy) 4 198
  1. Karol Galek: Ficova pomsta – drahé energie pre voličov opozície?
  2. Věra Tepličková: Logika nepustí alebo Prečo je Eštok ministrom vnútra?
  3. Věra Tepličková: Je čas na kázne
  4. Pavel Macko: Analýza: Je na dosah trvalý a spravodlivý mier?
  5. Věra Tepličková: Kvíz: Ako poznáte naše koaličné politické špičky (súčasné i bývalé)?
  6. Jiří Ščobák: Diverzifikovať môžeme podnety, aktivity, informácie, zručnosti, zážitky, prácu, identitu, investície, riziká, vedomosti a aj prácu na fyzičke
  7. Post Bellum SK: Mlčanie po výbuchu: Komunistická propaganda a Černobyľ
  8. Radko Mačuha: Bombic začal verbálne útočiť na Fica. ( pozor vulgarizmy)

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu