NOVÉ MESTO NAD VÁHOM. Najnovšie poznatky z matematiky, fyziky, chémie, biológie a prírodovedy získavajú žiaci testovacích ročníkov prostredníctvom multimediálnej komunikácie s počítačom. Digitálny obsah učiva jednotlivých predmetov predstavuje vyše tisíc lekcií, ktoré sú prepojené takmer štyrmi tisíckami fotografíí a vyše siedmimi stovkami videosekvencií. Tisícky ilustrácií, prezentácií a multimediálnych prvkov zabezpečujú najmodernejší spôsob odovzdávania poznatkov mladej generácii.
Učitelia môžu lekcie upravovať
Nový digitálny vzdelávací systém s názvom Planéta vedomostí, ku ktorému sa dá pripojiť aj prostredníctvom pilotného projektu Dátového centra Ministerstva školstva, dáva pedagógom priestor na realizáciu.
„Učitelia si v počítači môžu vytvoriť aj svoje vlastné lekcie, chýbajúcim žiakom môžu učivo i zadania úloh posielať domov," uviedla koordinátorka projektu na tejto škole Oľga Malíková. Projekt sa už osvedčil vo vyučovaní v Poľsku a ďalších krajinách, kde sa bežne využíva. Na Slovensku sa Planéta vedomostí objavila prvý raz v minulom roku a v tomto roku, jej poznatky používa už vyše sto škôl. Základná škola na Nálepkovej ulici sa stala prvou lastovičkou v Novom Meste nad Váhom. „Planéta vedomostí je výborným doplnkom k výkladu učiteľa a umožňuje štúdium vlastným tempom pre každého študenta. Žiakom i učiteľom ponúka i známkovanie a možnosť študovať nezávisle od miesta pobytu," vysvetlila Malíková.
Umožňuje robiť aj nebezpečné pokusy
Planéta vedomostí ponúka žiakom výuku netradičným spôsobom, ktorá je spojená s cvičeniami i zábavnými časťami a zaujímavosťami. Nový počítačový vzdelávací systém prináša do škôl možnosť na obrazovke monitora sledovať aj chemické pokusy, ktoré sa v školskom laboratóriu nesmú uskutočniť. „V školách nemôžeme pracovať s jedovatými plynmi a nebezpečnými látkami. Týka sa to napríklad chlóru a sodíka.
Videosekvencie im na počítači celý pokus detailne vysvetlia," pokračuje učiteľka chémie a matematiky. Zaujímavým spôsobom sú žiakom priblížené aj vlastnosti kyselín, Archimedov zákon, deliteľnosť prirodzených čísel a množstvo ďalších vyučovacích jednotiek pokrývajúcich učivo štátneho vzdelávacieho programu. To je znázornené na 70 000 multimediálnych obrazoviek.
Žiakom sa najviac páčia lekcie o zvieratách
Vedomostnú planétu si na základnej škole na vlastnej koži druhý týždeň testujú žiaci piateho a šiesteho ročníka. „Mne sa najviac páčia kapitoly o živote zvierat na súši a vo vode. Je tam množstvo fotografií zvierat, dozvedela som sa, čím sa moje obľúbené zvieratá v prírode živia. Preberáme to práve na biológii," prezradila piatačka Ivana Behulová. Tú upútala najmä multimediálna počítačová prezentácia množstva cicavcov, vtákov, rýb a delfínov prostredníctvom pútavých fotografií a videoanimácií. „Riešila som aj skúšobné úlohy, ktoré sme dostali na domácu úlohu. Vyriešila som ich s úspešnosťou na sto percent. Nezdali sa mi vôbec ťažké," dodala.