Martin Kolesár vyvrátil mýty o nezáujme mladých ľudí zaoberať sa dávnou históriou. Stal sa jedným z naj mladších autorov na Slovensku, ktorí napísali monografiu svojho mesta.
NOVÉ MESTO NAD VÁHOM. Dvadsaťpäťročný tvorca pretavil výsledok svojej stredoškolskej odbornej činnosti (SOČ) do pútavej publikácie Mesto na pravom brehu Váhu. Text doplnený farebnou fotodokumentáciou je určený nielen pre domácich obyvateľov, ale aj turistov. Autor prehľadným spôsobom na takmer stovke strán zmapoval históriu i súčasnosť okresného mesta, v ktorom žije od svojich dvoch rokov.
Monografiu začal tvoriť už vo svojej osemnástke
Prvotná myšlienka skrsla v autorovi už v roku 2002. „Vždy ma zaujímal zemepis i dejepis. V gymnaziálnej SOČ-ke som si vybral tému Naše mesto a začal pátrať po materiáloch. Preštudoval som mestskú kroniku, hľadal v archívoch múzea, knižnice i v Mestskom kultúrnom stredisku," prezradil autor.
Svoj novomestský informačný sumár sa po pár rokoch rozhodol zmodernizovať a upraviť. Stoštyridsaťstranová rozsiahla publikácia vtedajšieho gymnazistu sa stala základom pre jeho nové dielo, ktoré vyšlo o sedem rokov neskôr. „Aj keď som sa tomu bránil, množstvo pochvalných názorov ma presvedčilo, aby som svoju stredoškolskú študentskú prácu prerobil do tradičnej publikácie," uvádza Kolesár.
Takmer päťročná sizyfovská práca získavania informácií priniesla ovocie v podobe ucelenej práce. Nechýba v nej výlet do dávnej histórie mesta, ale ani dôležité informácie zo súčasnosti. Autor v knihe zmapoval spoločenský a kultúrny život mesta, jeho školstvo, šport i význačné architektonické skvosty. Texty popretkával množstvom oprášených zaujímavostí z dávnych dejín. „Nechcel som sa utopiť v obšírnych informáciách. Turista potrebuje základné poznatky, aby stačil pobehať po meste toho čo najviac," usmial sa mladý publicista. Najťažším orieškom pre neho bol výber z plejády významných osobností. Svoje miesto našlo v publikácii napokon niekoľko desiatok postáv, ktoré "Mesto na pravom brehu Váhu" preslávili v rôznych sférach života.
Knižka je štylizovanávo fotografickom kontraste
Úspech novej publikácie zvýrazňujú aj historické premeny zachytené na fotografiách. Dvojice záberov porovnávajúce zmeny totožných miest či budov s rozdielom vyše stovky rokov vzbudzujú úžas. „Historické fotografie som čerpal od svojho brata Petra (27), ktorý má obrovskú zbierku starých pohľadníc Nového Mesta. So zábermi z histórie pomohol aj Vladimír Krajčík," predstavuje autor svojich spolutvorcov. Pri príprave aktuálneho fotomateriálu spolupracoval najmä s výtvarníkom Jozefom Šišovským (41). „Prešli sme spolu celé mesto. Nafotil niekoľko filmov, do tlače sme napokon vybrali sedemdesiat fotiek, všetky sú vo farebnom vydaní. Niektoré lokality máme zdokumentované do detailu," hovorí autor knižky.
Nezabudol ani na pútavú obálku počítačovej fotokoláže na novomestskú tému od Jakuba Gorca, či na anglický a nemecký sumár v samotnom závere.
Vek autora a historický obsah jeho publikácie sú ďalším kontrastom. Podobné diela vychádzajú skôr z pera skúsených historikov. „Je fakt, že sa niektorí na mňa dívali, že čo ty tu vlastne chceš. Veď máš toľko rokov, koľko máš. Začal som ako dvadsiatnik," smeje sa. Našiel však aj mnohých fanúšikov i odborníkov, ktorí mu pomohli radami i konzultáciami. Rád ich prijal.
Napriek tomu, že autor písal o okresnom meste, nechcel, aby jeho dielo oficiálne zastrešovalo mesto, či nejaká inštitúcia. „To som odmietol. Možno aj preto sa mi obtiažnejšie získavali financie," dodal Martin Kolesár. S úsmevom pripomenul, že napriek tomu, že má na svojom konte zaujímavú knižku o meste, nikdy sa spisovateľom cítiť nebude.