Bývalé vojenské kasárne prijalo do svojho majetku Nové Mesto nad Váhom. Využiť by ich mohli ako byty alebo domov dôchodcov, primátor by v priestoroch rád privítal niektorú z fakúlt Trenčianskej univerzity.
NOVÉ MESTO NAD VÁHOM. Bývalé kasárne Spojovacieho vojska v Novom Meste nad Váhom sa rozhodli poslanci prijať do majetku mesta. Od ministerstva obrany dostanú celý objekt v hodnote viac ako 10 miliónov eur zadarmo.
O pozemky v celkovej výmere viac ako 130-tisíc metrov štvorcových a o niekoľko desiatok budov totiž neprejavil záujem žiadny kupec. Okrem skladov, dielní a garáží budú súčasťou nového mestského majetku aj polyfunkčné budovy, kuchynskojedálenský blok, telocvičňa, či kino a klubové priestory. Mesto má teraz spracovať návrh na využitie areálu, rovnako aj organizačné, technické a finančné podmienky na jeho spravovanie.
Anketa na webovej stránke
Na mimoriadnom zasadnutí mestského zastupiteľstva, ktoré rozhodlo o prijatí návrhu ministerstva, boli prítomní pätnásti poslanci. Tí sa zhodli na tom, že v čase krízy by bolo nerozumné takúto ponuku odmietať.
„Odborné útvary mesta v spolupráci s organizáciami mesta musia zmapovať presnú situáciu. Mesto zrejme nevyužije všetky budovy, je možný i predaj alebo dlhodobý prenájom," povedal na zasadaní poslanec Vojtech Giertl (HZDS).
Poslanci mali aj viacero nápadov, ako by sa dali bývalé vojenské objekty zužitkovať. Hovorilo sa o bytoch, priestoroch pre Technické služby mesta alebo o opatrovateľskom dome.
„Treba zabezpečiť stráženie majetku a na webovej stránke mesta otvoriť diskusiu pre občanov, aby sa moli vyjadriť, čo by si tu vedeli predstaviť," povedal Ivan Križan (SNS).
Primátor by chcel univerzitu
Priestory ubytovní, učební a nadštandardne zrekonštruovanú jedáleň pre asi 1500 ľudí by primátor mesta Jozef Trstenský najradšej ponúkol Trenčianskej univerzite. „Vzhľadom na to, že priestory slúžili na výučbu, bola by najvhodnejšia alternatíva využiť ich ako priestory pre umiestnenie niektorej fakulty z Univerzity A. Dubčeka v Trenčíne. Tu sú priestory, ktoré tejto univerzite chýbajú," povedal Trstenský, ktorý vraj bude príchod univerzity do Nového Mesta preferovať. Až v prípade, že by to nevyšlo, bude uvažovať o inom využití. Pre rekonštrukciu a správu budov by bolo zrejme potrebné aj prehodnotiť rozpočet na tento rok.
Zásah do rozpočtu aj územného plánu
Zástupkyňa primátora Viera Vienerová upozornila, že najväčším problém bude zriadenie objektu, jeho rekonštrukcia a prevádzkovanie. Podľa analýzy nákladov, ktorú si dalo vypracovať mesto, by spravovanie areálu v súčasnom stave stálo od 250- do 400-tisíc eur ročne.
„Stav niektorých budov nie je optimálny, v učebniach sú vysoké stropy, z hľadiska vykurovania neefektívne. Treba vymeniť rozvody elektriky, vybudovať vodovodné rozvody a nemálo finančných prostriedkov si budú vyžadovať kanalizačné rozvody," povedal Trstenský. Podľa neho majetok zaťaží rozpočet mesta a bude potrebná aj zmena územného plánu, bez ktorej mesto nebude môcť podniknúť ďalšie kroky.