Niektoré priemyselné odvetvia kríza výraznejšie nezasiahla, medzi nimi aj obuvnícku formu Gabor v Bánovciach. V ich topánkach budú počas zimnej olympiády po Vancouvri chodiť aj slovenskí olympionici.
BÁNOVCE NAD BEBRAVOU. S počtom cez 1200 zamestnancov sa firma patrí k prvej desiatke najväčších zamestnávateľov v Trenčianskom kraji. Ako informoval personálny riaditeľ Juraj Vodička, pred koncom roka posilnili o 50 a od nového roka o ďalších 40 ľudí. Situácia aj napriek kríze však v obuvníckom priemysle nie je ideálna. Firma potrebuje predovšetkým pracovníkov, ktorí majú s obuvníctvom skúsenosti. A takých stále v regióne nie je dostatok. „Máme najmä záujem o kvalifikovaných pracovníkov, ktorí prídu do fabriky, zorientujú sa a za dva dni nemajú problém začať prácu hneď vykonávať. Ale takýchto v regióne niet. Kvalitných obuvníkov nenájdete inak, iba ak nejaká firma zavrie fabriku a to tam musíte byť veľmi rýchlo, lebo sa rozpŕchnu a už sa do obuvníckeho priemyslu nevrátia," hovorí Vodička a pripomína príklad Ozety, odkiaľ prišla pred dvoma rokmi len necelá dvadsiatka nepočujúcich pracovníkov a z ostatných nikto neprejavil záujem, hoci firma doteraz zabezpečuje pre nich dopravu z Trenčína.
Ľudí sa tu preto snažia zaúčať aj nekvalifikovaných. Záujemcov o prácu v obuvníckej firme najskôr zaškoľujú na skušobnom páse a po absolvovaní skúšobnej lehoty idú medzi ostatných
„Rátame aj s absolventmi a veľmi sa nám zlepšila situácia," komentuje Vodička, podľa ktorého klesol záujem o obuvnícke najmä v 3 - 4 ročné odbory pred pár rokmi takmer na nulu. „Záujem začal byť dvojročné učebné odbory a spolupracujeme so školou v Partizánskom, kde je skoro 30 učňov, ktorí k nám chodia praxovať. Aj z vlaňajších absolventov väčšina ostala u nás."
Podľa Vodičku sa zamestnanci nemusia báť ani prepúšťania, hoci klesol dopyt a znížili sa výrobné kapacity. „Celoročne za rok 2009 to bolo 1,95 párov, v roku 2008 cez 2 milióny, ale našli sme rezervy a naši ľudia krízu nepociťujú."