TRENČÍN. Nosím totiž okuliare.
Netúžim ani po falošných fúzoch, mám svoje vlastné a tie sú pravé. Tak načo sa spreneverovať sám sebe? Vyčkal som času ako hus klasu a prišiel som na to, ako dobre zarobiť. Treba sa nechať uraziť. Alebo aspoň tváriť sa urazene.
To je bomba kšeft! Naši papaláši predstavujú v tejto disciplíne absolútnu svetovú špičku. Ak sa urážanie dostane na olympiádu, tak kompletne obsadíme stupne víťazov. Najlepšie je urážať sa „za" a na „všetko". Akurát mi nie je jasné, či by urážanie sa ako disciplína malo byť na letných alebo zimných OH. Prihováram sa za zimné. Vtedy je v záhrade menej roboty, urážať sa dá kvalitnejšie a hodnotnejšie. Základom zárobku je urobiť, (spraviť, učiniť, vykonať), nejakú nepriehľadnuteľnú kolosálnu sprostosť.
Druhým predpokladom zárobku je byť v tej dobe v nejakej vysokej funkcii. Potom stačí už iba čakať, čo sa z vajíčka vyliahne. Hlavne koľko. Najpopulárnejšia je žaloba za poškodenie dobrého mena osobnosti. Je úplne jedno, že „dotknutý" nikdy žiadne dobré meno nemal - podstatný je zárobok, odborne zvaný odškodné. Chodí váš syn do školy štátnym služobným autom? Vyfotí ho niekto pri tom? Napíše o tom novinár? Šup s ním na súd a požiadavka na odškodnenie sa hompáľa vo vzduchu ako skalpy na Čingačgúkovom, (samozrejme červenom, indiánskom) opasku. Aby veci neboli príliš okaté, treba ihneď prehlásiť, že prípadne vysúdené peniaze pôjdu na charitatívne účely.
To, že pokuta za pravdivý článok môže mať pre redakciu aj likvidačný účinok, sa už taktne nespomína. Skúsení a ostrieľaní borci ryžujú zo zlodejín dvojfázovo. V prvej fáze sa nabalia, keď poprevádzajú rôzne pozemky, predajú tatranské kalamitné drevo, alebo umožnia kamošom vyhrať rôzne verejné súťaže. V druhej fáze sa nabalia na odškodnom v prípade, že sa zlodejina prevalí.
Základom veľkého zárobku je nemyslieť pri zlodejine na malé čísla. Keď študentík ukradol pred rokmi v Zamarovciach z poľa pár šúľkov kukurice, hrozili mu tri roky „natvrdo". Ak niekto ukradne celé železiarne, nehrozí mu nič a do smrti sú finančne zabezpečené ešte generácie potomkov. Albánci majú veľmi výstižné príslovie. „Ak ukradneš jednu ovcu, tak ti odtnú ruku. Ak ukradneš celé stádo, budú s tebou vyjednávať." Zásada sa u nás uplatňuje naozaj do bodky. Chcete vysoký zárobok? Neopovážte sa ukradnúť rožok kdesi v samoobsluhe.
Zisk skoro žiadny a tej hanby! Myslite len vo veľkých číslach! Veď ani najhlúpejší bankový lupič nepôjde do banky kvôli stovke. Pre zárobkovo neskúsených amatérov odporúčam začať zlodejinu nejakou menšou fabričkou, pre skromnejších postačí aj nejaké bývalé družstvo. Úplne osobité formy zárobkov predstavuje počínanie štátu. Rôzne dane a poplatky skryté v rôznych formách v neprehľadnom galimatiáši predpisov predstavujú skutočne vyspelú formu zarábania. Albert Einstein tvrdil, že hoci sformuloval teóriu relativity, on sám nechápe daň z príjmu. Nazval ju trestom za vykonanú prácu. Vymenujem len niekoľko daní: daň z nehnuteľností, cestná daň, (v poslednom období iniciatívne ozdobená mýtom), daň z pohonných hmôt, daň za psa, atď. Škoda papiera, článok môže mať len obmedzený rozsah.
No a nad všetkým kraľuje svetoznáma dépéháčka. Od slaného rožku až po lokomotívu. Štát sa nemusí ani urážať a k svojim peniažkom sa dostane úplne legálne. Dokonca nemusí občanom vysvetľovať, že prišiel o svoje dobré meno, alebo že utrpel psychickú traumu. Dobrým spôsobom sú tiež rôzne kompenzácie. Dal Vám niekto bombu do lietadla? Ministerstvo Vám stres vykompenzuje. Až na jednu maličkosť. Nehradí ju ani minister ani ľudia priamo sa podieľajúci na zlyhaní. Zaplatíme ju my všetci, čo sme s prípadom nemali ani „ň". S cudzieho sa ľahko sľubuje. Aj tak si myslím, že kompenzáciu by mal dostať aj minister.Viete si predstaviť, aký prežíval stres, že sa nič nepodarilo ututlať a že všetko po troch dňoch prasklo? Kompenzácia za stres mu právom náleží.
Nuž a na záver dve rady ako prísť lacno k peniazom. Prvá. Nechajte sa verejne uraziť nejakým pracháčom a šup s ním na súd kvôli stresu a nemajetkovej ujme. Druhá. Motajte sa po okolí vždy, keď zistíte, že tam nacvičuje niečo nejaká štátna inštitúcia. Na takých miestach je riziko prúseru veľmi vysoké a kompenzácia vám padne takmer z neba. Veľa šťastia pri zárobkoch.