Dve nehody na železnici z minulých dní majú pre ich aktérov ďalšie pokračovanie. Okrem pokuty za spôsobený dopravný priestupok vodičov čaká aj uhradenie škody železničným spoločnostiam, avšak len zo zákonnej poistky.
TRENČÍN. V priebehu 48 hodín sa v Trenčíne na železničných priecestiach, vzdialených od seba zopár stoviek metrov, stali dve nehody. Pri oboch vodiči nerešpektovali signalizáciu a vošli na priecestie, kde ich vozidlá zachytil prechádzajúce vlaky. Obe nehody si vyžiadali našťastie len materiálne škody.
V prvom prípade, ktorý sa stal 14. januára na priecvestí na Opatovskej ceste, sa 58-ročný vodič nového BMW nepresvedčil, či môže bezpečne prejsť a vošiel na priecestie, pričom tesne pred koncom priecestia sa spustili závory, ktoré uzatvorili vozidlo na priecestí. Vodič z auta pred prichádzajúcim nákladným vlakom vystúpil, pričom, podľa svedkov si stihol vziať mobil aj peňaženku z vodidla. Ako povedal Pavol Kudlička z trenčianskej krajskej polície, prípad vyšetruje polícia ako dopravnú nehodu a vodičovi hrozí zákaz činnosti viesť motorové vozidlo až po dobu piatich rokov a pokuta až do tisíc eur.
Vlak odohodil vozidlo na signalizačné zariadenie, ktoré zdemolovalo. Škoda vznikla aj prepravnej Železničnej spoločnosť Cargo Slovakia. Ako uviedla hovorkyňa Margaréta Grecová, na rušni bola 3460 eur. Ďalšia škoda vznikla aj na priecestí a signalizácii, tieto zariadenia spravuje spoločnosť Železnice SR. Podľa informácií Dana Hurtová, z komunikačného odboru spoločnosti, škodu predbežne vyčíslili na cca päťtisíc eur. Môžu ju začať vymáhať až po skončení vyšetrovania a určenia vinníka. „Ak bol vinníkom vodič, škodu možno uhradiť zo zákonného poistenia príslušného vozidla a vodič okrem pokuty neplatí nič. V prípade neznámeho vinníka škodu znášajú ŽSR," dodala Hurtová.
Ako k ďalšej nehode uviedol Pavol Kudlička, 34-ročný vodič prechádzal cez železničné priecestie v miestnej časti Opatová, keď boli závory spustené dole. Do ľavej strany ho zachytil rýchlik s označením Aspirin. V tomto prípade náraz do auta, v ktorom sedel aj deväťročný chlapec a skončil v nemocnici s podozrením na ľahký otras mozgu, odhodil auto na opačnú stranu priecestia. Náraz podľa Gažu pokrivil na rušni pravú stranu pluhu a pretrhol kábel kúrenia. Došlo aj k porušeniu snímača vlakového zabezpečovača a škoda pre pre ZSSK Cargo predstavuje, podľa hovorkyne spoločnosti Grecovej 3700 eur. Ako však pripomenula, konečne škody môžu byť aj vyššie a presné budú známe až po opravách rušňov. Dodala, že pri nehodách takéhoto typu postupujú štandardne ako pri nehodách cestných motorových vozidiel a škody vymáhajú prostredníctvom zákonnej poistky vozidla, ktoré ich spôsobilo.
Škodu na aute Peugeot 306 combi vyčíslili na tritisíc eur. Vodiča čaká rovnaký postih za porušenie predpisov, teda zákaz viesť motorové vozidlo až po dobu piatich rokov a pokuta až do tisíc eur.
Hovorca železničnej polície, Oblastná správa Žilina, Františka Gažu na margo oboch nehôd skonštatoval, že okrem škôd môže totiž stret vlaku s prekážkou na koľajniciach spôsobiť aj jeho vykoľajenie a ohrozenie cestujúcich a ostatných účastníkov nehody, čím by následky mohli byť oveľa tragickejšie.
Doplnenei: Škodu na majetku ŽSR vzniknutú pri nehodovej udalosti vyčísluje príslušný správca z Atrakčného obvodu. Prípadné vymáhanie škody je možné až po ukončení vyšetrovania a určenia vinníka, s možnosťou vymáhania škody od neho. Ak vinníkom bol vodič, škodu možno uhradiť zo zákonného poistenia (PZP) príslušného vozidla, t. j. vodič okrem pokuty neplatí nič. Samozrejme vinník môže byť zaviazaný úhradou škody alebo iných regresov voči iným osobám na základe právoplatného súdneho rozhodnutia. V prípade neznámeho vinníka škodu znášajú ŽSR a možno ju hradiť len ak je uzatvorené poistenie majetku ŽSR voči takýmto škodám (zlomené závory, poškodené signalizačné zariadenia a pod.).
V tomto prípade je predpokladaná škoda na majetku ŽSR cca 5 000,- EUR.