Minister školstva sa na presuny študentov pozrel až po škandále s expresnými titulmi. Vedel o tom skôr, veril rektorovi.
BRATISLAVA. Študovali na externej pobočke trenčianskej univerzity v Prievidzi spôsobom považovaným za nadstavbu strednej školy. Potom ich preradili priamo do tretieho ročníka na univerzite, minulý rok sa
z viacerých stali inžinieri.
Mikolaj v Trenčíne nezasiahol vtedy, keď bol informovaný, ale až keď vypukla aféra, píše Marián Leško
Kontrola ministerstva školstva odhalila ďalší škandál na Trenčianskej univerzite Alexandra Dubčeka. Po expresných tituloch detí jedného z dekanov ide tentoraz o diplomy asi tristo študentov. „Škola vážnym spôsobom porušila zákon,“ povedal v utorok minister školstva Ján Mikolaj z SNS.
Pochybné štúdium
Diplom aj za neštandardné štúdium škola sľubovala už pri prijímacích pohovoroch, hovorí študentka Michaela. Univerzita v roku 2006 podľa nej v prievidzskej pobočke organizovala dve kolá prijímačiek. Tí, čo prešli prvým kolom, sa stali riadnymi študentmi univerzity. Ostatní dostali jedinú možnosť – celoživotné vzdelávanie.
„Sľúbili im, že po absolvovaní štyroch semestrov môžu prestúpiť na riadne štúdium a všetky skúšky z celoživotného vzdelávania sa im započítajú,“ spomína Michaela, ktorá sa dostala na riadne štúdium.
Celoživotné vzdelávanie pritom nie je možné uznať ako vysokoškolské štúdium.
Študentom navyše za rok zapísali extrémne veľa skúšok, pri známkach za ne chýbali mená skúšajúcich. Škola za celoživotné vzdelávanie vyberala desaťtisíce korún cez neziskové organizácie. Mikolaj hovorí, že ide o externistov prijatých v rokoch 2003 až 2005.
Mikolaj nevylúčil, že študenti, ktorí získali diplomy nezákonne, môžu prísť o titul. V utorok však nevedel povedať, čo so školou urobí. Ministerstvo podalo podnet na Generálnu prokuratúru. Až po jej zisteniach chce vyvodiť dôsledky.
Neistý minister
Keď však v roku 2008 v parlamente na týchto študentov upozornila poslankyňa SDKÚ Tatiana Rosová, Mikolaj nič neurobil.
Mikolaj nevedel, či študenti prídu o diplomy. Tvrdil, že škola formálne podmienky štúdia splnila. „Všetko bolo presne tak, ako keby to bolo vysokoškolské štúdium, možno aj náročnosť, ale bolo to pod hlavičkou celoživotného vzdelávania,“ uviedol minister.
Študenti navyše školám zarábajú
Z päťtisíc dodatočných vysokoškolákov sa vo vládnom boji proti kríze stalo vyše sedemtisíc. Veľkú skupinu zobral aj Trenčín.
BRATISLAVA. Vysoké školy zobrali prosbu ministra školstva Jána Mikolaja z SNS na boj proti nezamestnanosti ako výzvu. Namiesto požadovaných päťtisíc dodatočných študentov spolu prijali 7254.
Mikolaj aj premiér Robert Fico minulý rok hovorili, že neprijatých uchádzačov o štúdium majú pred úradmi práce zachrániť školy.
Najviac dodatočne prijatých študentov prijali školy, ktoré v komplexnej akreditácii nedopadli najlepšie. Kým najväčšia Univerzita Komenského prijala okolo 150 študentov, podstatne menšia Trenčianska univerzita so škandálom pre expresné tituly ich prijala vyše 400.
„Ak horšia škola zoberie viac študentov, kvalita sa znižuje. Pokiaľ pôjdu peniaze z rozpočtu podľa počtu študentov, tak sa budú školy správať účelovo a budú sa snažiť mať viac študentov,“ hovorí rektor Univerzity Komenského František Gahér.
Odborníci pri akreditácii, ktorou minulý rok hodnotili kvalitu všetkých vysokých škôl, mnohým vyčítali práve množstvo študentov.
Analytik Miroslav Beblavý z Inštitútu pre dobre spravovanú spoločnosť hovorí, že utrpí kvalita. „Študenti dostanú ešte masovejšie a menej kvalitnejšie vzdelanie, ako ho dostali zvyčajne.“ Na školy sa podľa neho dostanú aj tí, ktorí na to nemajú.
Rudolf Sivák, rektor Ekonomickej univerzity, tvrdí, že postupovali podľa pokynov ministerstva a počet dodatočne prijatých mu nahlásili. „Prijali sme iba tých, ktorí boli na prijímacích skúškach, ale pre nedostatok kapacít neboli prijatí.“
„Ministerstvo neurčuje počty študentov ani počty uchádzačov, ktorí majú byť prijatí. Toto rozhodovanie je v kompetencii jednotlivých vysokých škôl,“ reagovala Mikolajova hovorkyňa Dana Španková.
Ján Glovičko
Rektor Mečár sa chce vrátiť
Škola sa so škandálmi vyrovnáva zvláštne. Rektor odstúpil, ale ešte zostáva, dekan odmieta odísť a jeho deti expresné diplomy nevrátia.
BRATISLAVA. Rektora Trenčianskej univerzity A. Dubčeka Miroslava Mečára odstavil až druhý veľký škandál s udeľovaním diplomov. Abdikoval k marcu, chce sa však opäť prihlásiť do výberového konanie.
Mečára pritom odvolal Akademický senát už na konci minulého roka. Minister školstva Ján Mikolaj z SNS to vtedy neuznal.
„Demisiu som podal pre upokojenie situácie a v záujme stabilizácie univerzity,“ povedal Mečár. V čase expresného vydávania diplomov bol dekanom dotknutej fakulty. Na otázky, kde skončili peniaze od študentov z nového škandálu a prečo ako dekan konal protizákonne, neodpovedal, položil telefón.
Pre školu by podľa predsedu Akademického senátu Dušana Holého bolo lepšie, keby odstúpil hneď. Odísť naopak nechce ďalší zo škandálu, súčasný dekan Sociálnoekonomickej fakulty Daniel Bánoci. Len včera sa ukázalo, že jeho deti Daniela a Vladimír, ktorí expresne rýchlo získali tituly, sa svojich diplomov nevzdajú.
„Nie, nevrátili sme diplomy,“ priznala včera Daniela Bánociová. Vrátenie diplomov, to nie je cukor, ktorý som si kúpila v obchode, vysvetlila. Porušenie zákona pri týchto diplomoch zistila už minuloročná kontrola ministerstva.
Ján Glovičko
Autor: rus