Obyvatelia Trenčianskeho kraja sa minulý rok zrejme nenudili. Ich pozornosť pútalo viacero udalostí, niektoré v pozitívnejšom, iné naopak v negatívnom zmysle. Prinášame prehľad toho, čo počas roku 2009 v Trenčíne a okolí najviac rezonovalo.
TRENČÍN.Začiatok uplynulého roka sa niesol v znamení prechodu na novú menu. Slovenské koruny nahradili eurá a myslieť po novom sa museli pomaly naučiť aj Trenčania. Téma prechodu na novú euromenu sprevádzala aj 16. ročník tradičného Novomestského karnevalu na ľade. Obrovská eurokoruna tu zvíťazila spolu s maskou psa.
Fungovanie trenčianskej krytej plavárne či športovej haly narušilo v januári prerušenie dodávok ruského plynu. Mesta sa rozhodlo v plynovej kríze ich prevádzku obmedziť. Naopak v teple boli aj v tomto období obyvatelia väčšej časti sídliska Juh, ktorých byty vykuruje elektráreň spaľujúca slamu.
Po plynovej, sa v kraji vo februári výraznejšie prejavila aj hospodárska kríza. Textilná spoločnosť Merina ohlásila skončenie výroby a hromadné prepúšťanie 90 zamestnancov. Posledných 53 ľudí zostalo ešte pár mesiacov vo fabrike, aby dopredali zásoby látok. Od začiatku roka prepúšťala zamestnancov aj Konštrukta, z pôvodných trinástich sa počet prepustených vyšplhal na viac ako dvadsať.
Do smútku sa Trenčín spolu so zvyškom Slovenska zahalil 22. februára, deň po tragickej zrážke vlaku a autobusu v Polomke. Zahynulo 12 ľudí z Bánoviec nad Bebravou.
V marci si obyvatelia Slovenska volili prezidenta, v Trenčianskom kraji dominoval podľa očakávaní Ivan Gašparovič. Ten sa v druhom kole stal hlavou štátu už po druhýkrát.
Jamu, ktorá dodnes špatí centrum Trenčína a čaká na investora, vyhlásili pamiatkari práve v marci za národnú kultúrnu pamiatku.