BÁNOVCE NAD BEBRAVOU. Deviatak Maroš Sloviak dostal ocenenie v kategórii pomoc ľuďom za pohotovú reakciu a pomoc zraneným pri vážnej dopravnej nehode autobusu s vlakom v Polomke. Výletníci z Bánoviec a okolia smerovali v sobotu 21. februára na dvojdňový lyžiarsky zájazd do strediska Bučnik. Na nechránenom železničnom priecestí v Polomke sa zrazil ich autobus s motorovým vlakom. V autobuse bolo tridsaťšesť ľudí, dvadsať sa zranilo, dvanásti však nehodu neprežili.
Na samotnú zrážku si Maroš nespomína. S kamarátmi sedel vzadu v autobuse, boli už kúsok od vleku, keď do nich narazil vlak. „Neviem ani, ako sa to stalo. Keď som otvoril oči, boli sme už niekde inde. Najskôr bolo ticho, vyskočili sme von. Všetci kričali a plakali. Mal som tam mamu aj brata. Obaja boli našťastie v poriadku, začali sme aj s kamarátom pomáhať ostatným. Na kamarátku spadol reproduktor, mala rozbitú hlavu a upadala do bezvedomia. Vyniesli sme ju von a dali ju na bundu, pod hlavu som jej dal ruksak, ktorý som utekal zobrať do autobusu, dával som jej studené obklady. Bola od krvi, nevnímala, čo sa deje a ja som sa o ňu strašne bál. Pomáhal som aj nášmu susedovi dostať sa z autobusu. Nemyslel som na nič iné, iba na to že im treba pomôcť," spomína si Maroš. Ocenenie za Detský čin roka, si bol prevziať v bratislavskom Primaciálnom paláci v stredu 9. decembra. Ako však povedal, radšej by bol, keby dostal cenu za prvej miesto v nejakej súťaži.
Listy našej Mimke
Tragická nehoda Bánovčanov v Polomke otriasla celým mestom. Zasiahla aj siedmačku Miriam Neštinovú, ktorú po dopravnej nehode previezli do nemocnice v Banskej Bystrici. Jej spolužiaci ju chceli rozveseliť a preto jej začali do nemocnice posielať listy. „Po operácii mi otecko oznámil, že sme stratili mamičku. Chuť do života mi vtedy dávala veľká obálka s nápisom „Naša Mimka". Odteraz patrí medzi moje „naj" dokumenty spolu s každodennými smskami od mojich kamarátov z triedy," hovorí Miriam.
Spolužiaci jej pomáhali po návrate domov pripravili oslavu, neustále ju podporujú, pomáhali jej s doučovaním. „Sú super. Veľmi ma podržali v najťažších chvíľach, keď sme spolu zaháňali smutné myšlienky. Svojimi každodennými skutkami dokazujú, že im na mne skutočne záleží. Patrí im za to obrovské ďakujem," hovorí Miriam.
V kategórii pomoc rovesníkom tak ocenili dvadsaťosem detí zo základnej školy J. A. Komenského za priateľskú pomoc a podporu spolužiačky po tragickej udalosti. Podľa zástupkyne riaditeľa školy Alena Dráviková im tento skutok upevnil vzťahy. „Od vtedy je ten kolektív lepší."
Ocenenie je podľa Drávikovej výzvou do ďalších rokov, aby sa ich deti zapájali. „Je to úspech, už sme sa do projektu zapojili v minulosti, ale nie na celoslovenskej úrovni. Je to výzva pre nás do ďalších rokov, aby sa deti zapájali. Na druhej strane je to veľmi smutné,
Pomoc rodine
Tretím ocenením Bánovčanom bol Ladislav Petrík z Gymnázia J. Jesenského, za dlhodobú pomoc a podporu chorého súrodenca. „Všetko sa to začalo, keď mal Lacko len päť rokov a jeho o rok mladší brat Matúš ochorel na leukémiu", napísala o svojom žiakovi učiteľka Marcela Hlbočanová. V čase, keď bola mama s bratom v nemocnici, Lacko prevzal na seba jej úlohu v rodine. Pomáhal otcovi s domácimi prácami, v kuchyni, ale hlavne bol oporou pre svojho najmladšieho brata Jakuba. Od návratu z nemocnice uplynulo už deväť rokov. Lacko sa stal najväčším pomocníkom svojej mamy. „Musím povedať, že som na neho hrdá nielen ako triedna učiteľka, ale aj ako človek a chcela by som mu touto cestou vzdať hold za to, aký je statočný," hovorí učiteľka.
V Detskom čine roka dominovali Bánovčania
Cenu za detský čin udeľujú v šiestich kategóriách. Z 8330 detí a detských kolektívov, ktoré sa tento rok do projektu zapojili, vybralo viac ako deväťdesiattritisíc deti z celého Slovenska nakoniec šesť dobrých skutkov. Až v troch kategóriách, za pomoc ľuďom, pomoc rovesníkom a pomoc v rodine, si ceny odniesli Bánovčania.
Ocenenie v kategórii záchrana ľudského života tento rok dostal Miroslav Polák z Komjatíc. Začiatkom roka vytiahol z jazera staršieho učiteľa, pod ktorým sa preboril ľad.
Ďalšími kategóriami bola pomoc prírode a dobrý nápad. Cenu za záchranu týraného psíka získala Renáta Tokárová z Palínu, dobrý nápad mali členovia novinárskeho krúžku z Lehota, ktorí zorganizovali zbierku, ktorou pomohli získať invalidný vozík pre telesne postihnutú rovesníčku.
Projekt Detský čin roka podľa organizátorov povzbudzuje deti ku konaniu dobra, dokazuje im, že si okolie vie dobro všimnúť, pochváliť a oceniť. Presviedča ich o tom, že dobré skutky majú v našom svete nenahraditeľné miesto a sú pre všetkých veľmi dôležité.
(luma)