Pondelok, 23. november, 2020 | Meniny má KlementKrížovkyKrížovky

Trenčianski atléti patria medzi desať najlepších oddielov na Slovensku

Atletická sekcia patrí počtom žiakov Športového gymnázia v Trenčíne medzi najväčšie. Mladí atléti štartovali na viacerých domácich šampionátoch i zahraničných pretekoch. S akými výsledkami?

Monika Weigertová (vpravo), študenstka Športového gymnázia Trenčín, úspešná slovenská päťbojárka.Monika Weigertová (vpravo), študenstka Športového gymnázia Trenčín, úspešná slovenská päťbojárka. (Zdroj: ARCHÍV O. Š.)

TRENČÍN. Študenti školy sú organizovaní v atletickom oddiele. Ťažiskom súťaženia atlétov je účasť na pretekoch organizovaných Slovenským atletickým zväzom. Okrem toho sa zúčastňujú aj pretekov organizovaných Školskou asociáciou športu na školách (SAŠŠ) a rôznych družobných akcií. V roku 2009 mal atletický oddiel registrovaných 123 pretekárov a svojou výkonnosťou sa zaradil medzi desať najlepších slovenských atletických oddielov.

Dva tituly Weigertovej

Vrcholom zimnej časti sezóny sú halové Majstrovstvá SR všetkých vekových kategórii, ktoré sa konajú vo februári. Prvé sa uskutočnili 8. februára (M- SR dorastencov) a pretekári športovej školy získali spolu päť medailí.

Dva tituly získala Monika Weigertová v behoch na 60 metrov a 60 metrov prekážky. Súčasne bola členkou štafety na 4x200 metrov, kde si zabezpečila striebornú medailu. Ďalšími členkami striebornej štafety boli Alchusová, Rafajová a Mišíková, ktorá k striebru za štafetu pridala aj striebro v behu na 200m. Bronzovú medailu vybojoval vo vrhu guľou Martin Guzlej.

Z celoštátneho šampionátu dospelých a juniorov, ktoré sakonali v polovici februára 2009 priniesli desať medailí, a jediný titul, ktorý vybojovala Viktória Kotoučková v behu na 800 metrov junioriek. K zlatu táto juniorka pridala ešte striebro na 1500 metrov.

Dve druhé miesta v juniorskej kategórii vybojovala aj Veronika Šteflíková a to v disciplínach 60 metrov prekážky a skok do výšky. Ďalšie striebro v juniorskej kategórii pridali Monika Mišíková v behu na 200 metrov, Filip Chrenko na 60 metrov prekážky, Matúš Olej vo vrhu guľou a Monika Weigertová v skoku do diaľky, keď získala aj bronz v behu na 60metrov. Viliam Papšo si zabezpečil tretie miesto v behu na 60 metrov prekážky mužov.

Päťbojárky dominovali

Posledný februárový víkend sa konali Majstrovstvá SR žiakov a šampionát vo viacboji všetkých vekových kategórii. Žiacky titul získal Ernest Filip vo vrhu guľou a Monika Weigertová získala titul v päťboji dorasteniek a Veronika Šteflíková bronz v päťboji junioriek.

Na letnú sezónu sa časť atlétov pripravovala tri týždne v Španielsku. Sezóna začala počas posledného aprílového víkendu súťažami družstiev všetkých vekových kategórii. Športovci sa zúčastnili všetkých súťaží družstiev so striedavými úspechmi. V súťaži družstiev mladších žiakov sa v 5. kolách stretávajú družstvá iba na úrovni bývalého západoslovenského kraja, kde mladší žiaci obsadili siedme a mladšie žiačky šieste miesto.

Družstvá staršieho žiactva a dorastu súťažili štyri kolá v rámci kraja a snažili sa o postup na majstrovstvá Slovenska družstiev, čo sa im nepodarilo. Na slovenský šampionát sa prebojovali ale družstvá dorastu. Chlapci i dievčatá skončili medzi ôsmimi najlepšími družstvami na posledných miestach.

Dva tituly Mišíkovej a Oleja

Na Majstrovstvách Slovenska dorastencov v druhej polovici júna v Nových Zámkoch, tituly pre oddiel vybojovali: Jakub Duras v hode oštepom, Patrik Matuščin v behu na 300 metrov prekážky, Monika Mišíková v behu na 400 metrov a Monika Weigertová v sedem boji.

Jedinú striebornú medailu získal Matúš Gašpar v behu na 300 metrov prekážky. Bronzové medaily získali Naďa Alchusová v behu na 400 metrov, Matuš Gašpar v behu na 110 metrov prekážky, Martin Guzlej vo vrhu guľou, Patrik Matuščin v behu na 400 metrov a Nikola Križanová v hode diskom.

Celková bilancia dorastencov bola štyri zlaté, jedna strieborná a päť bronzových medailí. Na čšampionáte dospelých v Dubnici nad Váhom štartovala štafeta 4x400m, ktorá v zložení Alchusová, Mišíková, Ragalyová, Kotoučková získala striebro. Bronz získala Viktória Kotoučková v behu na 800 metrov.

V prvý júlový víkend na Majstrovstvách Slovenska juniorov v Nitre získali tituly Monika Mišíková v behu na 400 metrov a Matúš Olej vo vrhu guľou. Striebro pridala Veronika Šteflíková v behu na 100 metrov prekážky a k tomu aj bronz v skoku do výšky.

Tretie miesta vybojovali vrhači- Martin Guzlej vo vrhu guľou, Robert Jordán v hode diskom a Matúš Olej v hode oštepom. Na tradičnom medzištátnom stretnutí dorastu do 17 rokov SR-ČR-Maďarskoreprezentovali školu i Slovensko Monika Mišíková, Monika Weigertová, Jakub Duras , Matúš Gašpar , Martin Guzlej a Patrik Matuščin.

Monika Mišíková a Monika Weigertová sa zúčastnili dvoch najvýznamnejších akcii vlaňajšieho roka a to svetového šampionátu do 17 rokov, ktoré sa konali v talianskom meste Bressannone a festivalu olympijských nádejí EYOF vo fínskom Turku. Na

Na majstrovstvách Europy do 22 rokov v litovskom Kaunase štartoval junior Viliam Papšo a v behu na 110 metrov prekážky obsadil pätnáste miesto.