Piatok, 23. október, 2020 | Meniny má AlojziaKrížovkyKrížovky

Lukáš Kimlička: Som prekvapený, keď ma niekto spozná

Na slovenskej módnej scéne sa Lukáš Kimlička pohybuje už niekoľko rokov. Už na základnej škole, keď sa ho pýtali, čo chce robiť, vedel, že to bude niečo, čo súvisí s módou.

Lukáš Kimlička sa chcel móde venovať od detstva.Lukáš Kimlička sa chcel móde venovať od detstva. (Zdroj: FOTOPATRACKA.CZ)

STARÁ TURÁ. Mladého módneho návrhára, rodáka zo Starej Turej, vyšvihla do vôd šoubiznisu medzinárodná módna súťaž Top Style Designer, kde ako najmladší účastník suverénne vyhral. Po nej prišli ponuky, ktoré sa neodmietajú a odvtedy oblieka Eriku Judínyiovú, Alenu Heribanovú či Simonu Krainovú.

Ako vyzerali vaše prvé dotyky so svetom módy?

- Nikdy mi nenapadlo, že by som sa venoval niečomu inému ako móde. Už po základnej škole smerovali moje kroky na odevnú priemyslovku do Trenčína, kde som študoval odevný dizajn.

Skryť Vypnúť reklamu

Ako však došlo k tomu presvedčeniu?

- Moja teta, mamina sestra, študovala tiež na odevnej v Trenčíne. U nej som spozoroval čaro látok. Vždy ma fascinovali materiály, ktoré boli lesklé, vzdušné, priesvitné a tiež to, že sa s nimi dalo všelijako hrať a narábať. Nadchlo ma to a chcel som tvoriť. Už počas základnej školy som chodil na umeleckú školu, bavilo ma kreslenie a výtvarné umenie. Bol som úplne presvedčený, že chcem študovať odevný dizajn. Pamätám si, že tam boli talentové skúšky a zobrali ma na prvýkrát. Chodil som tam každý deň s radosťou, úplne som to tam zbožňoval a tešil som sa. Okrem matematiky a fyziky... Keď človek študuje to, čo ho baví, je to radosť.

Kam viedli vaše kroky potom?

- Na Vysokú školu výtvarných umení, kde som študoval odevný dizajn. Tam už to nebolo pre mňa také šťastné obdobie...

Skryť Vypnúť reklamu

Prečo?

- Nemal som pocit, že sa tam učím niečo nové. Odievanie, krajčírske remeslo, dejiny módy a dejiny umenia - základy z toho všetkého som dostal na strednej škole. Na tej výške som to už iba prehlboval. Prišlo mi to tak, že to už viem, a nie, že sa učím niečo nové. Vysoká škola ma teda ubíjala a brzdila, ale nakoniec som to nejako dokopal do bakalárskeho titulu.

Pamätáte si na svoj prvý výrazný úspech v módnej brandži?

- V roku 2004, čo bolo ešte počas školy, som vyhral v Čechách medzinárodnú súťaž „Top Style Designer". Mal som 19 rokov, bol som druhák na výške. Bol som tam prvý Slovák a najmladší účastník. Dostal som sa do finálovej desiatky a súťaž som napokon vyhral.

Ako ste sa tam dostali?

- Na základe inej súťaže, ktorá sa konala predtým v Trenčíne. Niežeby som bol súťaživý typ. Ale kým všetci moji rovesníci chodili na diskotéky a po kluboch, ja som doma sedel za šijacím strojom a šil si svoje kolekcie. Mama bola zo mňa nervózna, že nikam nechodím. Práve tie modely som využil na súťažiach, aj na tú v Trenčíne, ktorá ma odrazila na súťaž do Brna. Dovtedy som ju poznal len z televízií. Vždy ma fascinovala, lebo bola na vysokej úrovni. Krásne modelky, krásne nasvietenie, úžasné vlasy, mejkap, dlhé mólo - chcel som vidieť moje modely, ušité v malej dedinke na Záhorí, na tom móle a na tých modelkách.

Skryť Vypnúť reklamu

A podarilo sa...

- Áno. Bolo to úplne úžasné, mal som zimomriavky. Spustila sa hlasná hudba, ľudia stíchli, vyšla prvá modelka... Mala na sebe tie šaty, ktoré som ja svojimi rukami „ušmudlal"... Vôbec som si to neuvedomoval, že je to medzinárodná súťaž. Len som tam stál a díval sa. Ani som nedúfal, že niečo vyhrám. Pre mňa bolo ocenením to, že som sa ocitol medzi desiatimi finalistami z celého sveta.

Ale v kútiku duše ste dúfali, či nie?

- Práveže ani nie. Ani mi to nenapadlo. Keď som to vyhral, bol to mierny šok. Celé to víťazstvo ma potom katapultovalo do povedomia. Ľudia o mne začali vedieť a potom sa to už celé spustilo - pozývanie na prehliadky, akcie, jedno s druhým súviselo, získal som množstvo kontaktov.

Povedomie súvisí aj so šoubiznisom plným závisti, lesku a konkurencie. Ste v ňom rád?

- Šoubiznis sa ma až tak bytostne nedotýka. Pravdou je, že sa stretávam sa mnohými mediálne známymi osobnosťami, ktorým šijem, no ostávam stále len ich návrhárom či stylistom. Ja som stále zakaždým prekvapený, keď ma niekto spozná.

Z televízie vás Slovensko pozná najmä z relácie Zmenáreň. Robíte však nielen návrhára, ale aj vizážistu, či stylistu. Čím si ešte zvyknete vypĺňať pracovný čas?

- Okrem toho, že robím módu, aj fotím. To sú veci, ktoré ma veľmi bavia a súvisia spolu. V Zmenárni som robil rok a pol a bola to škola života.

Čo vás naučila?

- Dovtedy som šil pre ženy, ktoré mali konfekčnú veľkosť 34-36 a zrazu tam prišla žena, ktorá bola ozajstná, ktorá nemala miery 10-ročnej. Obliecť ženu, ktorá ma reálne a pekné ženské tvary je úplne o niečom inom. Na tom sa človek - návrhár - naučí najviac. Musí odhadnúť, čo sa tej žene hodí, čo lichotí jej postave, čo treba zakryť, čo zvýrazniť. Vypozoroval som aj všelijaké „klamy", čo sa týka strihov, materiálov, vzorov... Som za túto skúsenosť veľmi vďačný.

Vďaka vašej šikovnosti ste sa stali aj dvorným návrhárom známych osobností. Koho „celebritného" obliekate?

- Je to rôzne. Mojimi zákazníčkami boli aj sú napríklad Simona Krainová, Daniela Hantuchová, Erika Judínyová, Alena Heribanová, Magda Šebestová, ale aj missky, herečky a speváčky.

Ako ich vnímate?

- Zo začiatku som mal pred tými ľuďmi poriadnu trému. Myslel som si, že sú niečo viac. Potom som zistil, že sú úplne obyčajní. Riešia presne tie isté problémy. Už to tak neberiem, že som zo spolupráce s niekym takým užasnutý. No pravdaže ma poteší, keď robím s tými, ktorí sú známi, niečo dosiahli, či niečo znamenajú.

Keď príde žena ku kaderníkovi, zvykne sa mu spovedať. Stáva sa, že sa aj vám ženy zverujú so svojimi útrapami?

- Presne to sme riešili včera s Katkou Hasprovou, ktorej sme robili booklet. Keď robím vizáž mediálne známym osobnostiam, dozviem sa kadejaké pikantérie. No všetko ostáva medzi nami. Nemám dôvod to vyťahovať, alebo niekomu vešať na nos, sú to osobné záležitosti.

Lojálnosť je teda jednou z vašich zásad prístupu k zákazníkom... Akých zásad sa ešte snažíte držať?

- Veľmi mi záleží na tom, aby mi zákazníci dôverovali. Nielen mojej práci, ale aj mojej osobe.

Stretli ste sa aj s negatívnymi ohlasmi na vašu tvorbu?

- Zo strany zákazníkov nie, lebo ma vyhľadajú zámerne. A na prehliadkach mi doteraz zatiaľ tlieskal každý :) Ale ak by sa nepáčilo, nevadí mi to. Je to dobré, každý má mať vlastný štýl a je dobré, keď je to na svete pestré.

Krajčírstvo nie je na Slovensku práve mužskou doménou. Ako to vnímate vy?

- Myslím si, že krajčírstvo bolo odjakživa mužským remeslom. Aj keď je pravdou, že u nás je návrhárov menej. No keď sa pozriete do sveta na svetové odevné značky, všetky sú podpísané pánskym rukopisom.

V súčasnosti žijete v Bratislave. Aký je Váš vzťah k Starej Turej?

- Odkedy žijem a pracujem v Bratislave, na Starú Turú chodím veľmi zriedkavo. Väčšinou iba na víkend, pozrieť rodičov. Bolo obdobie, keď som chodil iba cez letné prázdniny na pár dni a maximálne na Veľkú noc a Vianoce. V poslednej dobe sa ale snažím rodičov navštevovať častejšie. Na Turú chodím hlavne za oddychom a relaxom, kde je pokoj. A ak chcem naozaj „vypnúť", tak idem na našu záhradu, kde nemusím nič robiť. Ja som tam vyrastal a prežil celé detstvo, stále ma to tam ťahá. Je to veľmi pekný kraj.

Čo pre Vás znamenajú Vianoce?

- Mám rád tieto sviatky, hlavne pre ich atmosféru. Mama vždy napečie koláče, vyzdobí celý byt a vládne u nás pohoda. Mám rád, keď môžem sedieť pred televízorom a po stý krát sledovať Popolušku a Mrázika a jesť pri tom vianočný šalát. A hlavne sa teším, že s rodinou strávim pekné sviatky a že sme všetci spolu a zdraví.

Kde budete tráviť vianočné sviatky?

- U rodičov v Starej Turej. Ak nebudem mat pracovné povinnosti, tak pocestujem 23. decembra. Ak budem ešte pracovať, tak domov pôjdem až na Štedrý deň.

Aký darček by Vás najviac potešil?

- Ja si na darčeky nepotrpím. Poteší ma naozaj čokoľvek. Mám rád darčeky, pri ktorých vidím, že sa človek naozaj snažil mi urobiť radosť a nie je to len niečo, čo mu ako prvé prišlo pod ruku. V podstate sa poteším čomukoľvek, čo je darované úprimne.

Daváte si na Nový rok predsavzatia?

- Dávam a v podstate každý rok to isté. Aby som konečne bol v niektorých veciach viac zodpovedný a nenechával si všetko na poslednú chvíľu.

Mate nejaký „profesionálny" sen, ktorý sa Vám zatiaľ nesplnil?

- Profesionálnych snov sa mi už splnilo veľa. Keby som ale chcel povedať, že nemám prehnané ambície, tak by som asi klamal. Ja si svoj sen snívam každý deň a v podstate robím všetko pre to, aby sa splnil. Mám prácu, ktorá je zároveň mojím koníčkom a to je pre mňa najväčším šťastím. Myslím, že to je snom každého. Táto práca mi neustále prináša nové prekvapenia a nove méty. Snažím sa nezaspať na vavrínoch a posúvať latku stále vyššie.

Čo Vás v profesionálnom živote čaká budúci rok?

- Množstvo práce. Nerád by som niečo zakríkol, tak si to nechám pre seba, ale určite sa to všetci dozvedia.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Vitajte v postapokalyptickom svete
 2. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 3. Downtown Bratislavy sa rozrastie o nový rezidenčný projekt
 4. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte?
 5. 5 vecí, ktoré definujú prémiové bývanie
 6. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh
 7. Programátori prezradili, čo ich v práci najviac motivuje
 8. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY
 9. NAŽIVO: Čo čaká ekonomiku? Sledujte #akonato konferenciu
 10. NAŽIVO: Ako na koronu reagujú úspešné firmy? Sledujte #akonato
 1. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh
 2. Najnovšie technológie a inovácie na Gemeri? Normálka
 3. Zlaďte vaše šperky s jeseňou
 4. Nové laboratórium ekonomického experimentálneho výskumu na EUBA
 5. Programátori prezradili, čo ich v práci najviac motivuje
 6. 5 vecí, ktoré definujú prémiové bývanie
 7. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY
 8. Úprava osobného motorového vozidla
 9. Important information for Brazilians living in Slovakia
 10. Prečo sú dnes ryby také dôležité?
 1. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 17 868
 2. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 15 695
 3. Rysy navštívi päťtisíc ľudí denne. Ako vyzerá denný chod chaty 12 959
 4. Jedlo v Bratislave: Tieto reštaurácie určite vyskúšajte 12 691
 5. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár 11 940
 6. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte? 10 585
 7. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 10 089
 8. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 9 580
 9. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte 9 490
 10. Hodnotenie profesionála: Ako obstáli obľúbené hotely v Tatrách? 9 334
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Trenčín - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Trenčín

Na Slovensku bude od 24. októbra do 1. novembra platiť zákaz vychádzania

Výnimky tvoria cesty do práce, obchodu, lekárne či na vychádzku so psom.

Igor Matovič hovorí o nových opatreniach.

Školy budú od pondelka 26. októbra do piatka 27. novembra zatvorené

Výnimku z tohto opatrenia majú detské jasle, materské školy a prvý stupeň základných škôl.

Ilustračné foto.
Hokejisti HK Dukla Trenčín - ilustračná fotografia.

O stravenkovej petícii rokovali na ministerstve

Iniciátora petície Za zachovanie súčasnej platnej legislatívy v oblasti stravovania zamestnancov Ľubomíra Sečkára s jeho tímom prijala generálna riaditeľka sekcie práce Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR Danica Lehocká.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Zoznam odberných miest v Dolnom Kubíne, Námestove, Trstenej a Tvrdošíne

Na Slovensku prebieha celoplošné testovanie na koronavírus. Pozrite si zoznam odberných miest na Orave.

Zamestnanec reťazca: Mali sme pozitívnu kolegyňu, musel som ísť aj tak do práce

Aké pocity zažívajú ľudia z prvej línie, sme zisťovali od zamestnanca nemenovaného obchodného reťazca.

Od soboty bude platiť na Slovensku zákaz vychádzania, sú aj výnimky

Pre žiakov druhého stupňa základných škôl sa v pondelok začína dištančné vyučovanie.

Už ste čítali?