TRENČÍN. Od mája tohto roku mohli návštevníci trenčianskych obchodných centier prispieť na prístroj, ktorý nemocniciam i rodičom pomáha sledovať dýchanie bábätiek. Monitor dychu, ktorého hodnota je okolo 150 eur, sa u nás objavil minulý rok, podľa lekárov môže zachrániť dieťa pred tzv. syndrómom náhleho úmrtia. Pôvod tohto syndrómu stále nie je známy, postihuje aj úplne zdravé deti. Ohrozené sú všetky bábätká do jedenapol roka života. Nadácia križovatka, ktorá sa ako jediná na Slovensku zaoberá problémom náhleho úmrtia dojčiat, darovala prístroje už štyridsiatim nemocniciam. Vo štvrtok 17. decembra priniesli ďalší monitor na novorodenecké oddelenie Fakultnej nemocnice v Trenčíne.
Na nepravidelný dych upozorňuje alarm
Podľa primárky novorodeneckého oddelenia Eriky Oríškovej dostali od nadácie už minulý rok ako sponzorský dar desať takýchto prístrojov. Monitory sú podľa nej na oddelení nenahraditeľným pomocníkom. „Podložka uložená pod matracom monitoruje pohyby hrudníka. Ak je u dieťaťa pauza v dýchaní, začne to pípať a upozorní tak sestričku alebo rodičov," hovorí Oríšková.
Monitor dychu pomáha podľa riaditeľky Nadácie križovatka Táne Tomasch nielen pri syndróme náhleho úmrtia dojčiat, ale tým, že monitoruje nepravidelnosti dychu, môže alarm spustiť aj pri iných chorobách, pľúcnych, srdcových, alebo aj pri teplote. „Alarm je veľmi hlučný, pretože niekedy stačí iba stimulácia bábätka na to, aby sa prebralo a nadýchlo. Kedysi mamičky svoje deti napríklad štípali alebo im fúkali do tváre," hovorí Tomasch.
Nadácia križovatka na Slovensku pôsobí od roku 2008, okrem sponzorských darov robí aj verejné zbierky. „Každý rok dokladujeme vyúčtovanie zbierky, je preukázané, kam tie peniaze idú a Ministerstvo vnútra nám na základe toho zbierku predlžuje," vysvetľuje Tomasch. Použitie vybraných peňazí je podľa nej transparentné a ľudia sa nemusia báť, že sa ich príspevky niekde stratia.
Prístroje požičiavajú aj domov
Monitor dychu pomáha nielen novonarodeným bábätkám v nemocniciach, ale zapožičiavajú ho rodičom aj domov. „Je výhoda, že sa to používa už na oddelení, pretože mamina vidí, ako s tým ma doma pracovať," myslí si Tomasch. Pri zapožičiavaní prístrojov nerobia rozdiel medzi zdravými a chorými deťmi, pretože ohrozené sú všetky. Okrem toho podporujú aj rodiny, ktoré tieto prístroje potrebujú, ale nemajú na ne peniaze.
Zbierka na monitory dychu pokračuje
Verejná zbierka v obchodných centrách bude pokračovať aj naďalej, podľa primárky Oríškovej potrebuje nemocnica týchto monitorov stále viac. „Niekedy sa nám stane, že sú všetky obsadené a potrebujeme ich pre ďalšie bábätká, či už u nás na oddelení alebo v domácom prostredí. Prístroje stále chýbajú, často musíme rozmýšľať, ktorému dieťaťu ho zoberieme, aby sme ho mohli dať ďalšiemu," dodáva Oríšková.