DOLNÉ SRNIE. Vyše stopäťdesiatročnú históriu bojov proti útlaku, maďarizácii, odnárodňovaniu i fašizmu spracoval dolnosrniansky rodák, publicista a spisovateľ Ján Skovajsa (59). Dvestostranová publikácia, ktorú 20. novembra v Dome kultúry pokrstili zrnom, je presiaknutá revolučnou rebéliou dejateľov nášho regiónu, ktorí písali históriu našej vlasti. Krstnými otcami knižky sa stali predseda Matice slovenskej Jozef Markuš, starosta obce Peter Petkov a predseda MS v Dolnom Srní Ján Havalec.
List so žiadosťou obesiť buričov po boku Hurbana
Nezvyčajné dielo spojilo množstvo historických skutočností s literárnym čarom. Autentickými fotografiami doplnené osudy Jozefa Miloslava Hurbana, Ľudovíta Štúra, Martina Rázusa, generála Štefánika a mnohých iných sú prepojené básňami Ľudmily Podjavorinskej, Márie Rázusovej-Martákovej i Samuela Štúra. „Knižka vyšla pri príležitosti 160. výročia Slovenského povstania 1848-49 a Letokruhu Martina Rázusa. Pri výbere osudov slávnych postáv som sa nevyhol zdravému lokálaptriotizmu.
Kostru práce tvoria osobnosti z Dolného Srnia," povedal autor Ján Skovajsa. Do publikácie sa mu podarilo zaradiť množstvo unikátnych dokumentov, popisujúcich útlak obyvateľstva v našom kraji. Nechýba tu ani list Alexandra Szilvaia župnému výboru v Trenčíne, v ktorom žiada poverenie na rýchle obesenie nebezpečných buričov z radov Hurbanovej družiny.
„Je to kniha faktov, nič som nedopĺňal vlastnou fantáziou. Zostavoval som ju vyše päť rokov," dodal Skovajsa na margo aktuálneho diela, ktoré vyšlo v náklade 800 kusov. Množstvo informácii získal tvorca aj skúmaním dobových materiálov v okolitých archívoch.
Prvá slovenská herečka nechcela Janka Francisciho
Publicistovi z Dolného Srnia sa do aktuálneho diela podarilo získať aj množstvo historických dokumentov zo života manželiek revolucionárov. Najznámejšou z nich bola Anička Jurkovičová, ktorá sa v roku 1841 ako prvá žena na Slovensku postavila vo veku osemnástich rokov na divadelné javisko. Práve v tomto predstavení sa podľa Skovajsovej knižky do nej zaľúbil vtedy ešte takmer neznámy Janko Francisci (vtedy 19), neskorší slovenský literárny bard. Herečka však jeho lásku nikdy neopätovala.
Francisci na sklonku svojho života priznal, že známosť s ňou bola napriek tomu jeho ochranou pred pomýlením sa a poblúdením na zvodných cestách života. Jurkovičová sa čoraz viac pohybovala v kruhu Štúra, Hurbana, Sládkoviča, Makovického i Matúšku a napokon si ju získalo náruživé srdce štúrovca Jozefa Miloslava Hurbana. S vodcom národného povstania 1848-49 priviedli na svet deväť detí, z ktorých pätoro pochovala.
Ján Skovajsa patrí k najagilnejším tvorcom v Dolnom Srní
Autor drží kultúrnu latku v malej obci v novomestskom okrese už vyše tridsať rokov vysoko nad zemou. Okrem čerstvo pokrstenej práce, ktorou nadviazal na knihu A takí nezomierajú (2006), zostavil aj monografiu o Dolnom Srní, niekoľko brožúr a zbierku duchovnej poézie Márie Rázusovej - Martákovej V tichu kajúcnosti (2007).
Zaslúžil sa aj o vydanie, námet a výtvarné riešenie pamätných medailí tejto obce, či o odhalenie búst Jozefa Hollého, Martina Rázusa a Márie Rázusovej-Martákovej. Tvorbu Jána Skovajsu poznajú jeho čitatelia aj pod pseudonymom Ján Pažický, ktorý je založený na tradičnom rozlišovacom prívlastku z minulosti.