TRENČÍN. Práve z tohto spojenia pramení najväčší problém kraja, ktorým je zlá dostupnosť z Hornej Nitry do krajského Trenčína, na hlavný diaľničný ťah D1 i do Českej republiky. Spojenie zabezpečuje len úzka, kľukatá cesta I/50, ktorá už nevyhovuje potrebám a dochádza na nej k smrteľným nehodám. Región tak menej láka aj investorov.
Obe časti kraja by mala spojiť rýchlostná cesta R2
Plánovaná trasa R2 vedie od hranice s Českou republikou do Bánoviec nad Bebravou a Prievidze s napojením na R1 pri Žiari nad Hronom. Presadenie jej výstavby bolo aj prioritou súčasného vedenia župy. Rýchlostné cesty síce financuje štát.
Výstavba sa však neustále odďaľuje a župa by uvítala jej dokončenie aj s plánovanými obchvatmi Bánoviec a Prievidze do roku 2013. Zatiaľ je však naplánovaný len obchvat Bánoviec, čo je veľmi málo.
Podľa župy sa frekvencia dopravy sa zvyšuje, cesta sa stáva nepriechodnou a nebezpečnou. Nemá krajnice a tri autá sa neobídu. Stávajú sa tam smrteľné nehody. Situáciu vylepšilo aspoň jej rozšírenie na najkritickejších úsekoch zo 7,5 na 9,5-metrový profil.
Výstavba R2 je rozdelená na päť úsekov, ktoré sa začnú stavať etapovite v rokoch 2010 až 2017. Prvý úsek, ktorý by sa mal začať stavať už na jar 2010 je od križovatky D1 v smere na Mníchovú Lehotu a by mal byť v roku 2015.
Nový problém kraja - nezamestnanosť
Doteraz takmer neznámym problémom začína byť pre Trenčiansky kraj aj nezamestnanosť. Kým v posledných rokoch museli zamestnávatelia v niektorých okresoch pracovníkov zvážať zo širokého okolia, kríza naštartovala prepúšťanie aj tu.
Ešte pred rokom bola nezamestnanosť vo všetkých deviatich okresoch kraja pod šesť percent a v Ilave a Trenčíne dokonca pod 2,5 percentami, dnes je nezamestnanosť v kraji desaťpercentná. V kraji tento rok zanikli veľké odevné a textilné fabriky, tento týždeň oznámila hromadné prepúšťanie aj púchovská Makyta. O prácu prišli aj zamestnanci strojárenských podnikov a firiem napojených na automobilový priemysel.
Problémom kraja je aj starnutie obyvateľstva
Priemerný vek sa zvyšuje a v roku 2008 dosiahol 39,38 roku, čo je o rok viac ako celoslovenský priemer. Dlhodobý problém s nedostatkom kapacít v domovoch dôchodcov sa tak zrejme ešte prehĺbi.