Dvadsiate výročie Nežnej revolúcie si chce Trenčín pripomenúť päťdňovými oslavami. Mesto začalo s budovaním pamätníka, poslanci ani obyvatelia nevedia, ako bude stavba za ich peniaze vyzerať.
TRENČÍN. Stavebné práce na Námestí Sv. Anny prekvapili pred pár dňami viacerých Trenčanov. Robotníci na neoznačenom stavenisku nie len kopali, ale aj orezávali a pílili stromy. Mesto potvrdilo, že v parčíku oproti budove Krajského súdu stavia Pamätník obetiam komunizmu. O jeho podobe a cene však nevedeli nielen Trenčania, ale ani niektorí poslanci mestského zastupiteľstva. Dnes je známe, že pamätník je súčasťou prvej etapy rekonštrukcie námestia. Mesto naň vyčlenilo 20-tisíc eur, terénne úpravy majú stáť ďalších 60-tisíc.
Okrem prerokovania konkrétneho návrhu však zabudlo mesto stavbu označiť aj tabuľou. „Stavenisko malo byť riadne označené. V tomto prípade je pochybenie u našich zamestnancov. Verejnosť sme ale o projekte doteraz informovali niekoľkokrát, aj prostredníctvom našich novín aj prostredníctvom iných médií," povedala Jana Marková z kancelárie primátora.
Oslavy sa vraj vymkli z rúk
Dvadsiate výročie pádu komunizmu by sa malo podľa nezávislého poslanca Róberta Lifku oslavovať skromne. „Veľké udalosti nepotrebujú monumentálne pamätníky," myslí si. Napriek tomu, že rokovaní zastupiteľstva sa zúčastňuje, informácie o podobe pamätníka získal z médií. „Nevedel som, ako to bude vyzerať a o cene neviem doteraz nič," povedal Lifka, ktorý takýto pamätník považuje v dnešnej dobe za luxus.
V podobnom duchu sa vyjadril aj ďalší poslanec Ján Kanaba (Smer, HZDS). „V letných mesiacoch sme schvaľovali na zastupiteľstve pomník obetiam komunizmu, ale nemali sme žiadny náčrt ako bude vyzerať a tobôž koľko bude stáť," povedal. Podľa jeho slov mali poslanci poznať návrh, rozpočet a aj celkovú plochu, ktorú pamätník zaberie. Opoziční poslanci totiž namietali aj jeho umiestnenie, keďže park je jedinou zeleňou na námestí Sv. Anny a podľa Kanabu sa takto zničí.
Holubek dôveroval komisii
Nielen opoziční, ale ani koaliční poslanci nemali o presnej podobe pamätníka informácie. Juraj Holubek (SDKÚ-DS) v tom však problém nevidí. „Keďže som mal informáciu, že toto má na starosti Marián Kvasnička (KDH, predseda komisie kultúry), nemám problém s tým, aby sa o to postaral on," povedal Holubek. Podľa neho je úbohé baviť sa o peniazoch v porovnaní s tým, ak by mali ľudia zabudnúť na udalosti pred novembrom 1989. Na otázku, či by lacnejší pamätník dejiny dostatočne nepripomínal, však jednoznačne neodpovedal.
Výstavbu pamätníka obhajuje aj primátor Trenčína Branislav Celler (SDKÚ-DS). Celá akcia je podľa neho schválená v rozpočte mesta a jej postup je obvyklý a normálny. „To, ako má dielo vyzerať, je vec architektov a umelcov a nie laických diskusií," povedal Celler. Miesto výstavby je podľa neho zvolené cielene, s ohľadom na neďalekú budovu krajského súdu i bývalej štátnej bezpečnosti. Cena diela je podľa neho primeraná významu. „Pre bývalých členov komunistickej strany a eštebákov je to luxus, pre nás normálnych ľudí to určite luxus nie je," povedal Celler.
Štyri piliere spravodlivosti budú medzi sebou vytvárať platformu, ktorá má formu bronzovej dosky s výtvarným reliéfom. Motívom je historická pamäť národa, vyjadrená vo forme vynárajúcich sa obrazov anonymných tvárí obetí. Symbolizuje obraz z minulosti ako odkaz pre súčasnosť," povedal architekt rekonštrukcie Námestia Sv. Anny Peter Balaščák. Samotný Pamätník obetiam komunizmu je umelecké dielo sochára Igora Mosného, ktorý pre mesto robil aj časť pamätníka architektovi Silbersteinovi, vodníka, pamätnú tabuľu k 17.novembru a bustu Karola Pádivého.