Minister školstva už potrestal univerzitu za expresné tituly. Kto za škandál môže, vyšetrí aj prokuratúra.
Pôvodný článok agentúry TASR sme o 21:34 nahradili autorským textom SME.
BRATISLAVA. Fakulta sociálno-ekonomických vzťahov v Trenčíne nemôže prijímať študentov. Zákaz sa týka programu ľudské zdroje a personálny manažment.
Takýto trest prijal v piatok minister školstva Ján Mikolaj zo SNS pre Trenčiansku univerzitu Alexandra Dubčeka za to, že v minulosti umožnila minimálne trom študentom získať inžiniersky titul expresne rýchlo. Na škandál prišiel vďaka denníku Pravda.
Škandál rieši prokuratúraExpresné štúdium
Bánociová si prihlášku podala v máji 2006,po mesiaci absolvovala prijímačky, po týždni bola prijatá ako externistka bakalárskeho štúdia,v júli 2006 požiadala o preradenie na dennú formu a uznanie skúšok z bývalej školy,október 2006 dekan rozhodol o jej prestupe a uznal jej päť skúšok,február 2007 dekan povolil prestup z bakalárskeho štúdia na inžiniersku formu,1. júla 2007 študentka obhájila diplomovú prácu,v roku 2006/2007 stihla absolvovať 74 predmetov; v marci až júni bola na študijnom pobyte v Taliansku, počas ktorého zvládla 19 zápočtov a skúšok.
Minister potvrdil, že už dal podnet aj na prokuratúru, ktorá by sa mala zaoberať podozrením z podvodu, falšovania, ale aj podplácania. Tieto všetky trestné činy môžu byť za tým, že sa dcére súčasného dekana Daniele Bánociovej, jej bratovi Vladimírovi a členke Akademického senátu Drahomíre Janíkovej podarilo ukončiť školu rýchlejšie ako ktorémukoľvek inému študentovi. O svoje tituly by mali prísť.
Mikolaj potvrdil, že kontrola v škole bude pokračovať. Koľkých študentov, spolužiakov expresných inžinierov, sa dotkne a hrozí im, že o tituly tiež prídu, nepovedal.
V súčasnosti v odbore, ktorý príde o prvákov, študuje vyše 3300 študentov. Tých by sa však zatiaľ žiadne opatrenia nemali dotknúť. Mikolaj ich za pochybenia školy trestať nechce. Zákaz prijímať študentov bude platiť dovtedy, kým univerzita nepresvedčí Akreditačnú komisiu, že prijala dostatočné opatrenia, aby sa škandál nezopakoval.
Predseda komisie Ľubor Fišera si myslí, že je to správne rozhodnutie, pretože by nemali byť trestaní aj tí študenti, ktorí riadne študovali. Nemyslí si, že sa na univerzite preukázala systémová chyba. „Systém by nemal byť zlý, vždy je možné morálne zlyhanie jednotlivcov, ktorí ho zabezpečujú,“ povedal Fišera. Nevylúčil, že podobne sa dalo študovať aj na iných školách.
Za škandálom je aj rektorNa opatrenia, ktoré majú Akreditačnú komisiu presvedčiť o náprave, bude zrejme dohliadať rektor univerzity Miroslav Mečár. Ten však viaceré sporné rozhodnutia, na ktoré ministerská kontrola prišla, podpísal. Fakulte totiž v rokoch 2004 až 2008 šéfoval.
Odstúpiť zatiaľ nemieni. Na personálne zmeny na univerzite nevyzval zatiaľ ani minister. Poslanci školského výboru si však myslia, že Mečár by mal odstúpiť. „Konať môže akademický senát. Uvidíme, ako sa zachová,“ povedal Martin Fronc z KDH. Oľga Nachtmannová zo Smeru hovorí, že ak bol Mečár dekanom, mal by odstúpiť sám. „Je to veľmi vážne. Vieme, ako nám školy klesajú svojou kvalitou. Toto sa jednoducho nemôže stávať,“ povedala poslankyňa.
Aj člen Správnej rady univerzity Pavol Dubček, po ktorého otcovi škola nesie názov, je zo škandálu sklamaný. „Ako môže niekto takto klesnúť? Nejde mi do hlavy, že sa môže niečo také udiať,“ hovorí Dubček, ktorý sa obáva o renomé školy. Bude rád, ak univerzita konkretizuje vinníka a vyvodí voči nemu dôsledky.
Rektor zatiaľ dôvod na odstúpenie nevidí
Šéfom fakulty, kde sa škandál stal, bol súčasný rektor MIROSLAV MEČÁR.
Ako bývalý dekan priznávate aj vlastnú zodpovednosť za pochybenia, o ktorých minister hovoril?
Samozrejme. Pani Gogová (bývalá prodekanka) mi všetko odporučila podpísať.
Hlavnú vinu teda podľa vás nesie pani Gogová?
To už ja takto nechcem povedať. Vinu máme všetci.
Myslíte si, že celý problém sa skončí aj personálnymi výmenami na univerzite?
Samozrejme, to urobíme, ale nechcite to hneď. Kontrola bude pokračovať a potom urobíme opatrenia, aby sa to nikdy nezopakovalo.
Vy ste teda nevedeli, že to, čo vám dáva pani Gogová podpísať, nie je celkom v súlade so zákonom?
Oni sú špecialisti, ale to sa nechcem vyťahovať z toho. Beriem to tak, že už som raz podnikový šéf, nesiem za všetko zodpovednosť.
Keďže sa vnímate ako podnikový šéf, nezvažujete, že odstúpite?
Prečo by som odstupoval a hlavne teraz, keď to niekto musí dať do poriadku.
Myslíte si, že sa vám podarí dať všetko do poriadku tak, aby ste stihli prijať študentov ešte do budúceho akademického roka?
Samozrejme.
Prídu tí traja študenti o svoje tituly?
Odobrať by im ich musel súd, ja s nimi budem hovoriť.
Hrozí to aj iným ?
To by som nikdy nepovedal.Veronika Prušová