V priemyselnom parku Bratislavská sa zatiaľ hýbe iba cena pozemkov. Mesto vykupovalo štvorcový meter za 10 - 12 eur, v súčasnosti je reálnou cez 60 eur.
TRENČÍN. Mesto Trenčín vykupovalo pre investorov pozemky od miestnych urbárnikov a pozemkového fondu priemerne okolo 10 - 12 eur. Cena, za ktorú ju investorom ponúkalo bola raz tak vyššia, čo odôvodňovalo investíciami do vybudovania infraštruktúry. Reálna cena pozemkov však podľa ponuky jednej bratislavskej realitnej kancelárie aj podľa znalca v odbore stavebníctva a obchodníka s realitami je vyššia.
Bratislavská realitná kancelária totiž ponúka sedem hektárov za sumu 65 eur za štvorcový meter. Podľa odborníka z odboru stavebníctva a realitami Jozefa Prekopa je táto cena vzhľadom k lokalite prijateľná a dokonca na dolnej hranici.
„Je to jedna z najlepších stavebných častí mesta, je tam naplánovaný prístav, na druhej strane bude železnica, diaľnica je tam pár metrov, je tam kanalizácia, komunikácie, rovina, lepší priestor pre investora v Trenčíne nie je," hovorí.
Strategickému investorovi holandskému developerovi CTP Investc, ktorý tu mal už vlani začať stavať priemyselno-logistický park mesto predávalo pred dvomi rokmi pozemky po 550 korún (18,2 eura) za štvorcový meter, niektorým trenčianskym po 600 (19,9 eur).
Suma sa nepozdávala najmä opozičným poslancom už pri schvaľovaní zmluvy na odpredaj 28 hektárov pre CTP v decembri 2007. Poslanec Ján Kanaba (Smer) dokonca hovoril o korupcii.
Na podhodnotenú cenu poukazujú dnes niektorí mestskí poslanci. Podľa Róberta Lifku (nezávislý) pozemkové špekulácie v priemyselnom parku dávajú možnosť parazitovať realitným kanceláriám. „Ten nárast je značný, je to určite dobrý biznis pre tých, čo s tým obchodujú," poznamenal. Ján Babič (nezávislý) skonštatoval, že urbárnikom zostali lem oči pre plač.
Predsedu miestneho urbárskeho spoločenstva Štefana Bohuša cena prekvapila, ale poznamenal, že rozdiel im aj tak nikto už nevráti. „Možno si teraz ľudia budú myslieť, že sme sa prenáhlili, keď sme nepočkali a predávali za 300 korún. Ten rozdiel je obrovský. Najhoršie je, že sa tam ešte nezačalo stavať a tie Sigote sú prázdne, mohli sa tam ešte niečo urodiť."
Mesto, ako hovorí Jana Marková z kancelárie primátora o predaji pozemkov v priemyselnom parku nevedelo. „Ide o súkromné pozemky nie mestské a majiteľ nám ani nemá povinnosť to oznamovať. Akýkoľvek ďalší zámer po prípadnom predaji uvedených pozemkov súkromným vlastníkom však musí byť v súlade s územným plánom mesta Trenčín, napríklad tu určite nie je možná tzv. ťažká priemyselná výroba a podobne."
Ako vysvetlila, časť z pozemkov mal vo vlastníctve majiteľ, časť z nich mesto zamieňalo v minulosti pre nového investora. „Uvedená spoločnosť pôvodne vlastnila pozemky v území prichádzajúceho nového investora a tie mesto potrebovalo zameniť za pozemky v okrajovej časti parku, ktoré vlastnilo. Potrebovali sme pre investora pripravené celé územie," doplnila Marková.
Po tom, čo sme sa o pozemky začali zaujímať, ich realitná kancelária vymazala z ponúk na svojej webovej stránke.
Celkom má mať priemyselná zóna 110 hektárov, zamestnanie tu má nájsť cca 3000 ľudí. Podľa Markovej dnes v priemyselnom parku figuruje strategický investor, developer CTP Investc a menší investori, Igaz, Q-EX, VMA, Envitech. Základný kameň položili v októbri roku 2006.