TRENČÍN. Dodržiavanie zákona o ochrane nefajčiarov kontrolovali v prvý mesiac jeho úplnej platnosti nie len inšpektori zo Slovenskej obchodnej inšpekcie (SOI), Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RUVZ), ale aj prevádzkovatelia železničnej a autobusovej dopravy a mestská a železničná polícia. Spolu s obcami a Štátnou veterinárnou a potravinovou správou ich tento zákon ustanovil za kontrolné orgány.
Kontrolovali podmienky pre nefajčiarov
Zamestnanci odboru hygieny výživy a bezpečnosti potravín RÚVZ vykonali v priebehu septembra 55 kontrol. „Zamerali sme sa na vytvorenie podmienok pre nefajčiarov v zariadeniach, teda na dodržiavanie zákazu fajčenia v prevádzke alebo doriešenie stavebného oddelenia časti pre fajčiarov od časti pre nefajčiarov," povedala riaditeľka RÚVZ v Trenčíne Mária Štefkovičová.
Blokové pokuty podľa nej neuložili, ale v dvoch prípadoch začali správne konanie. „Prevádzkovateľom bude za nesplnenie povinnosti uložená pokuta vo výške od 331 eur," povedala Štefkovičová.
SOI sa zamerala na piktogramy
Inšpektori SOI v rámci bežných kontrol preverovali aj to, či sa v prevádzkach, kde platí zákaz fajčenia, nachádza bezpečnostné a zdravotné označenie o jeho zákaze a zoznam kontrolných orgánov, kde možno podať oznámenie o jeho porušení.
„Nie sme oprávnení kontrolovať, či sa zákaz fajčenia aj dodržiava. Na to slúži úrad verejného zdravotníctva," povedala Eva Kollárová z Krajského inšpektorátu SOI a dodala, že nie všetky prevádzky boli riadne označené. Podnetov však tento rok dostali len niekoľko, väčšinou sa týkali predaja cigariet maloletým a predaja kusových cigariet.
Za fajčenie vo vlaku je najprv pokuta
Prepravný poriadok Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK) zakazuje cestujúcim fajčenie vo vlakoch osobnej prepravy, fajčiarske vozne už nie sú súčasťou vlakových súprav.
„V zmysle prepravného poriadku sa každé porušenie zákona o ochrane nefajčiarov sankcionuje. Cestujúci je na mieste pokutovaný sumou 6,50 eur, po opätovnom porušení zákazu je spravidla vylúčený z prepravy," povedala Zuzana Červená, vedúca tímu externej komunikácie ZSSK.
Na dodržiavanie zákona podľa nej dohliada vlakový personál v spolupráci so železničnou políciou, s jeho porušovaním sa však stretávajú. „Robíme opatrenia na niekoľkých úrovniach, pravidelne kontrolujeme konkrétne vlaky a tiež vytypované vnútroštátne aj medzištátne spoje," povedala Červená.
Autobusár môže fajčiara vykázať
V autobusoch mestskej aj prímestskej dopravy platí prísny zákaz fajčenia. Zapáliť si nemôžu ani cestujúci ani vodiči, pokiaľ sú v autobuse. „Zo strany cestujúceho je to hrubé porušenie prepravného poriadku, za ktoré ho vodič vykáže z prepravy. Ak je cestujúci agresívny, vodič privolá hliadku mestskej alebo štátnej polície," povedala hovorkyňa SAD Trenčín Ivana Strelcová. Peňažnú pokutu mu, na rozdiel od železníc, udeliť nemôžu.
Viac sťažností však podľa Strelcovej prichádza na fajčiacich vodičov. „Len čo sa to preukáže, vodičovi siahame na prémie, najnižšia sadzba pokuty je 30 eur. Dôvodom na sťažnosť je už to, ak cestujúci nastúpia do zafajčeného autobusu," hovorí Strelcová.
Mesto špeciálnu kontrolu zatiaľ nerobilo
Mesto Trenčín, ako jeden z ustanovených kontrolných orgánov, zatiaľ špeciálne zameranú kontrolu nerobilo. V rámci hliadkovej činnosti fajčiarov kontroluje mestská polícia.
„Doposiaľ nebolo zistené také závažné porušenie, za ktoré by bola mestskou políciou uložená sankcia. Dva prípady postúpila na Útvar právny a matriky Železničná polícia Žilina," povedala Martina Dušová z kancelárie primátora.
V týchto prípadoch prichytili železniční policajti cestujúcich, ako fajčili v nefajčiarskom vozni rýchlika, ktorý práve prechádzal Trenčínom.
„Páchatelia odmietli zaplatiť pokutu na mieste, preto bol s nimi spísaný záznam ako podklad pre priestupkové konanie. Nakoľko však mali trvalé bydlisko v meste východného Slovenska, tieto prípady sme odstúpili na vybavenie tamojšiemu mestskému úradu," povedala Dušová.
Viacerí Trenčania sa pýtali, ako je to s fajčením na terasách, v obchodných centrách či v prevádzkach, kde sa jedlo nepripravuje, ale len servíruje. Na otázky odpovedala Mária Štefkovičová, riaditeľka Regionálneho úradu verejného zdravotníctva so sídlom v Trenčíne.
- fajčenie na terasách zákon nerieši, ak prevádzkovateľ zariadenia spoločného stravovania, ktorý vyrába, pripravuje a podáva pokrmy a nápoje vytvoril vo vnútorných priestoroch prevádzky podmienky pre nefajčiarov, je na terase fajčenie povolené.
- v kaviarňach umiestnených v obchodných centrách, ktoré zasahujú alebo končia smerom do uzavretých verejne prístupných priestorov všetkých typov predajní a nie sú stavebne oddelené od chodieb je zákaz fajčenia.
- v zariadeniach spoločného stravovania, kde sa jedlo nepripravuje, len podáva nie je fajčenie zakázané