Po zmene správcu zelene vyplávali na povrch nové skutočnosti. Mestské hospodárstvo a správa lesov sa dlhodobo staralo aj o súkromné pozemky, viaceré mestské boli úplne zanedbané.
TRENČÍN.Výsadba v mobilných kvetináčoch pred synagógou, trávnik okolo bytoviek na ulici Jána Zemana či na Liptovskej ulici. To sú iba niektoré zo súkromných pozemkov, o ktoré sa roky starala mestská rozpočtová organizácia.
Po zmene správcu zelene zostali tieto plochy nepokosené a neupravené. Ľudia sa sťažujú, mesto však na súkromných vlastníkov viac doplácať nemieni. Odvedenú prácu v mestskom hospodárstve však podľa našich informácií nikto nekontroloval, mesto sa zaoberalo len rozborom hospodárskej činnosti. Svojvoľné narábanie s peniazmi občanov tak zrejme trvalo dlhšie.
„Byty aj s pozemkami sme odkúpilipred viac ako tridsiatimi rokmi. Metské hospodárstvo to kosilo, teraz si za to musíme zaplatiť," povedal jeden z členov Bytového družstva na ulici Jána Zemana.
Jana Marková z kancelárie primátora momentálne na vzniknutú situáciu reagovať nevedela. „Na mestskom hospodárstve došlo k výmene vedenia, ktoré ešte neprebralo všetky dokumenty od predchádzajúceho. Hneď ako budú podklady k dispozícii, preveríme či k takýmto činnostiam naozaj došlo," povedala.
Prekvapujúce dedičstvo
V júli, keď mestskú zeleň prebrala do správy spoločnosť Marius Pedersen, urobili spolu s pracovníkmi mesta audit pozemkov.
„So situáciou aká nastala sme nepočítali. To, že MHSL sa staralo o súkromné pozemky prekvapilo aj nás. Druhým prekvapením bolo, že viacero mestských pozemkov bolo viac či menej zanedbaných," povedal Stanislav Mičko, vedúci útvaru interných služieb.
Nedbalá práca predchádzajúceho správcu bola viditeľná pod sídliskom Juh, v okolí besiedky v parku M.R. Štefánika, ale aj priamo pod oknami mestského úradu. „Z bývalého letného kina sme odviezli tri veľkokapacitné kontajnery odpadu a konárov. Museli sme odstrániť náletové dreviny a z kríkov mestská polícia vysťahovala bezdomovcov. Posledné roky sa údržba tohto priestoru robila nedôsledne," povedal Mičko.
Úplná kontrola, ale aj zodpovednosť
„MHSL sa staralo o zeleň na základe nejakého zvykového práva. My nemôžeme urobiť nič, čo nemáme písomne potvrdené v objednávke od mesta," povedal Miloš Mažár, vedúci správy zelene a údržby pozemných komunikácií v spoločnosti Marius Pedersen. Nový mechanizmus je podľa neho nastavený tak, že mesto má absolútnu kontrolu nad vynaloženými financiami, ale aj zodpovednosť za to, ako zeleň v meste vyzerá.
„My dávame mesiac dopredu návrh činností, ten posudzuje útvar interných služieb a objednáva si tie, ktoré uzná za potrebné," povedal Mažár.
Jeho slová potvrdil aj Mičko s tým, že dôležitú úlohu tu zohrávajú financie. „V rozpočte máme odsúhlasený balík peňazí, s ktorým musíme vyjsť. Pracujeme podľa určitého kľúča a nie všetko sa dá urobiť hneď," povedal. Na zeleň vyčlenilo mesto ročne 730-tisíc eur, ktoré útvar interných služieb prerozdeľuje na jednotlivé činnosti.
Mesto chce zaviesť rajóny
Hoci začiatok spolupráce so súkromnou firmou nebol pre mesto ľahký, do budúcnosti počíta so zlepšením celkového stavu zelene. Situáciu by malo sprehľadniť aj zavedenie rajónov, ktoré stanoví priority rozdeľovania peňazí.
„Na prvom mieste bude centrum a jeho okolie a vstupné brány do mesta. Aby aj návštevníci mali z Trenčína dobrý dojem," povedal Mičko. Postupne ďalej od centra uvažuje mesto s nižšou frekvenciou kosenia, ktoré však bude závisieť aj od počasia a stavu zelene. Podľa Mičku to však neznamená, že by ho mali zanedbávať. „Budeme sa snažiť nastaviť systém tak, aby boli obyvatelia vo všetkých mestských častiach spokojnejší a aby finančné prostriedky boli vynaložené čo najefektívnejšie," uzavrel.