Bujná vodná vegetácia ovláda roky aj vodu na Zelenej vode v časti pod Rybárskym domom. Rybári si na ňu zvykli, mnohé plavkyne sa jej obávajú a pre kanoistov bola postrachom regulárnosti pretekov.
NOVÉ MESTO NAD VÁHOM. Boj s vodným rastlinstvom je pre rybárov z brehov pri obľúbenom jazere vopred prehratý. Aj keď sa im na niektorých miestach niekoľko metrov vysoký porast pod vodou podarilo mechanicky zlikvidovať, po dvoch mesiacoch dorástol nový.
Rybári naložili štyri plné vlečky rastlín
Štvormetrové vodné rastlinstvo robí vrásky na čelách aj novomestským rybárom. „Na osemdesiatmetrový oblúk sme dávali desať závaží a pomocou lana a traktora sme rastlinstvo sťahovali. Iba z časti pri pláži sme naložili štyri plné vlečky. Krásne sme to vyčistili, ale už je to naspäť," povedal rybár na brehu. Rastliny tvoria zároveň prirodzený úkryt pre ryby, amury ich aj jedia. Podľa Juraja sem mnohí rybári preto nechodia. „Čaká pol dňa na záber, ale keď to má v zeline, tak to v živote nechytí," prezradil. Jeho kolega hovorí, že existuje firma, ktorá dokáže túto vegetáciu zlikvidovať. „Majú špeciálne vysávače a používajú pontónové člny. Vyčistenie hektára však stojí 33-tisíc eur (milión korún). „Jedna firma tu už brala vzorky spodného sedimentu, využila by to ako hnojivo," vysvetlil. Vodné trávy sa dajú likvidovať mechanicky - kosením a vysávaním aj so spodným bahnom. „Rybárom stav vadí, ale príroda to tak chce. Zeliny aspoň prirodzene okysličujú vodu a ryby majú väčšiu možnosť úniku," dodal.
Vodné rastliny ohrozovali vodácke preteky
Hladinu Zelenej vody niekoľko rokov po sebe čerili aj lode najlepších kanoistov sveta. Súboje o tituly majstrov Slovenska vodné rastliny častokrát narušili. „Prvé roky to bývalo výborné. Jazerá boli čerstvo pobagrované. Potom sa rastlinstvo hromadilo a preteky bývali častokrát neregulárne," povedal majster sveta v kanoistike z roku 2006 Róbert Erban. Rastliny sa chytali na kormidlá i na špičku lode a kanoisti strácali cenné sekundy. Podľa slov Erbana bolo ťažké uspieť v protestoch aj u rozhodcov, pretože boj s vodnými rastlinami sa odohrával pod vodou. Napriek tomu trať na Zelenej vode veľmi obľuboval. „Dnes chodíme do Zvolena. Tam máme väčšie problémy aj s postavením dráhy," informoval Erban. Trať pred pretekmi nechal kanoistický zväz vždy vyčistiť. Zvyšky vytrhaných rastlín plávajúcich po vode však kanoistom spôsobovali ešte väčšie problémy. „Takú obrovskú plochu by musela čistiť armáda potápačov dva týždne pred šampionátom. Preto sme na najdôležitejšie nominačné preteky jazdili k Čechom do Račíc," dodal Erban.
Plavci sa nebezpečia obávať nemusia
Trávnatá pláž pod Rybárskym domom patrí roky k vyhľadávaným miestam milovníkov vody najmä z radov Novomešťanov. Napriek tomu, že niektorí neobľubujú pocit z vodných rastlín namotaných na nohách, obávať sa nemusia. „Sú to úplne neškodné mäkké rastliny. Aj slabým trhnutím ruky alebo nohy ich od seba ľahko oddelíte. Zamotanie v nich určite nehrozí," povedal štyridsaťjedenročný potápač. Podľa neho patrí tento porast k vodných plochám. Potápanie medzi rastlinstvom v päť-šesť metrových hĺbkach na tomto jazere považuje za zaujímavý zážitok.