Rieku Váh pokryli zelené rastliny, sú miesta kde zaberajú až polovicu hladiny. Vodohospodári tvrdia, že im neprekážajú, sťažujú sa však rybári, vodáci aj hasiči.
TRENČÍN. Vodná hladina Váhu je na mnohých miestach pokrytá mapami zelených rastlín. Príroda si s nimi vie poradiť, ale toto leto bolo teplé, suché a aj dlhé. Priaznivé počasie pre vegetáciu rastlín trvalo už od apríla, neprišli tradičné júnové búrky a prívalové dažde. Počas nich sa totiž zvyšuje prietok v koryte rieky a z dna sa rastliny vyplavia. S príchodom chladnejšieho počasie zmiznú síce z hladiny, ale nezmiznú úplne. Len klesnú ku dnu.
Chýbali povodňové dažde
Podľa riaditeľa Slovenského vodohospodárskeho podniku Milana Košťála rastliny z prevádzkového hľadiska nie sú problémom. Pripustil, že masívnemu rozšíreniu rastlín prispeli aj nižšie prietoky v koryte Váhu. Chýbali povodňové dažde a vypustiť vodné nádrže na Váhu len pre to, aby sa odstránili rastliny, nie je možné. „Najjednoduchšie je vypúšťať vodu z vodných nádrží, toto leto však ani vody v nich nie je veľa a využíva sa najmä na energetické účely." Ako však prízvukuje, im rastliny nevadia.
„Ak niekomu vadia, nech príde s návrhmi, ako ich odstrániť. Jednou z možností je ich kosiť špeciálnou kosačkou. Rastliny však treba vykášať pol metra od dna, keď sa to pokosí treba to pozberať lebo inak sa to rozšíri. Nie je to jednoduchá vec," upozornil. O inom spôsobe, napríklad chemickej likvidácii, nevedia.
Rastliny na Váhu prekážajú najmä rybárom. „Ťahá sa to z Trenčína aj smerom na Kráľovú aj na Považská Bystricu. Nedá sa nahadzovať, alebo sa ryba utrhne v rastlinách," hovorí majster sveta z nedávnych klubových pretekov v športovom rybolove Peter Baránek. „Neviem si predstaviť, ako by dokázali rastliny odstrániť rybári," dodal.
S rastlinami na Váhu sa stretli aj hasiči. Ako skonštatoval riaditeľ Krajského riaditeľstva hasičského a záchranného zboru Michal Jurdík, spôsobujú horšiu viditeľnosť vo vode pri hľadaní vecí alebo ľudí, ktorí sú pod hladinou. Ak hasiči zachraňujú bez člnov tak sa im zle pláva medzi chaluhami. Rastliny sa namotávajú aj na vrtule motorových člnov, či prekážajú pri veslovaní. „Privítali by sme, keby bola voda vo Váhu bez týchto rastlín," dodal Jurdík.
Rastliny v noci uberajú kyslík rybám
Nebezpečenstvo premnoženia rastlín môže za určitých okolností ohrozovať aj život vo vode. Podľa ichtyológa Slovenského rybárskeho zväzu v noci odoberajú totiž kyslík z vody a ak klesne pod úroveň 8 miligramov na liter dochádza k úhynu rýb, u kaprovitých je kritická hodnota už 6 miligramov.
Riešenie vidí v zlepšovaní prietoku, čo by mal správca toku, podľa neho, automaticky riešiť. Pripomína, že vodný kvet vzniká aj v dôsledku nadmerného prísunu organických látok do vody. „Tu treba skontrolovať čističky, či nemajú zastaranú technológiu alebo či do vody nie sú vedené rôzne trativody," myslí si Beleš.