NOVÉ MESTO NAD VÁHOM.Množstvo škodlivého neustále narastá. Okrem jedovatých kvapalín sú mestá zaplavené použitými a zastaralými televízormi, chladničkami, počítačmi, mobilmi či tlačiarňami. Technické služby organizujú zber nebezpečného odpadu už vyše päť rokov. Pre občana je táto služba bezplatná.
Niektoré odpady majú aj viac nebezpečných vlastností
Nebezpečný odpad charakterizuje výbušnosť, horľavosť, dráždivosť, či toxicita. „Ľudia ani nevedia, čo v sklených fľašiach a nádobách vlastne priniesli. Povedia, že sa báli to vyhodiť do kontajnera. Sami netušia, čo by to mohlo spôsobiť," informoval Rastislav Tulis z Technických služieb mesta. Neznámy materiál tu umiestnia do špeciálnej nepriepustnej nádoby, odkiaľ odpad nemôže vytiecť alebo sa rozsypať. Občania do vyhradených priestorov priniesli aj jedovatú ortuť.
„Napriek tomu, že ortuť nepatrí do odpadov, ktoré odoberáme, tento prípad sme samostatne riešili," povedal. Občanov zbavia aj prinesenej kyseliny sírovej a ďalších rizikových žieravín, pesticídov, zásad, lepidiel, rozpúšťadiel, či živíc obsahujúcich nebezpečné látky. Mimoriadna udalosť sa tu nestala a ani dodnes nemuseli zasahovať špeciálne záchranárske jednotky.
Mohli by otvoriť múzeum televízorov a starých chladničiek
Autobatérie i nebezpečné kvapaliny uskladňujú pred odvozom v pristavených paletách. V priestoroch organizácie však končí aj obrovské množstvo použitých elektronických zariadení, bielej techniky, audiotechniky a počítačov. „Ľudia najviac nosia televízory a chladničky. Mrzí ma však, že napriek bezplatnej službe, končia počítačové monitory i ďalšie zariadenia často pri smetiakoch," hneval sa Tulis.
S úsmevom povedal, že niektoré vyhodené monitory sú lepšie, ako používajú v štátnych inštitúciách. Občania sa zbavujú aj fungujúcich spotrebičov. V jednej z miestností to skôr pripomína predajňu hi-fi techniky. „Ľudia vyhadzujú farebné televízory s moderným dizajnom. Pomohli sme aj jednému zberateľovi starých rádií. Ten si do zbierky od nás zobral niekoľko úlovkov," doplnil pracovník TSM.
Triedia prevzatý odpad a ďalej ho distribuujú
Odpad priebežne ukladajú vo svojich priestoroch a po nahromadení nebezpečného odpadu ho odvážajú oprávnené spoločnosti. Tie ho ďalej spracúvajú a likvidujú. „Akumulátory a autobatérie putujú do Serede. Elektroodpad teda televízory, chladničky, vysávače, či žehličky končia v Banskej Bystrici. Žiarivky obsahujúce ortuť čakajú na ďalší odsun až do Slovenskej Ľupče," uviedol Tulis.
Za odvoz nebezpečných kvapalín do Nitrianskej Blatnice platí mesto odberateľovi, množstvo materiálu od nich iné firmy odkupujú. Finančná bilancia je preto takmer vyrovnaná. Časť odpadu firmy, ktoré odpad odvezú, spaľujú.
Robia omnoho viac, ako im prikazuje zákon
Zo zákona sa mobilný zber odpadov musia obce vykonať dvakrát do roka. „Tým však nekončíme. Nebezpečný odpad nám obyvatelia mesta môžu nosiť počas celého roka priamo do TSM na Ulici Klčové v utorok a v stredu od ôsmej do pätnástej. Nestojí ich to ani euro. Služba je však určená iba pre fyzické osoby, nie pre firmy," povedal Tulis.
Mnohé domácnosti takýto odpad v bytoch majú a problémový materiál nosia ľudia všetkých generácií. Nájdu sa aj skutoční poctivci, ktorí prinesú aj vybité tužkové baterky i batérie z mobilov. „Je to výborná služba. Pri prerábke bytu som po predchádzajúcich majiteľoch našiel pod vaňou niekoľko sklených fliaš s neznámou čírou tekutinou. Som rád, že som sa ich na tomto mieste zbavil. Ktovie, aké svinstvo skrývali," povedal Jozef.