TRENČÍN. Jesenné obdobie sa tradične spája so zvýšeným rizikom chrípkových ochorení. Chrípka sa vyskytuje na celom svete a zapríčiňuje epidémie v rôznom rozsahu.
„Počet ochorení na chrípku narastá najmä v priebehu decembra a januára, zvyčajne začiatkom februára je chorobnosť najvyššia. Epidémia sa v priebehu jedného až dvoch mesiacov rozšíri na celé územie Slovenska," hovorí vedúca odboru epidemiológie Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Trenčíne Slavka Litvová.
Sezónna chrípka je pritom vyvolaná vírusmi, ktoré sa prenášajú kvapôčkami vylučovanými pri kýchaní a kašľaní. „Nesmie sa však podceňovať ani nepriamy prenos dotykom. Vírus na predmetoch prežíva niekoľko hodín, na rukách päť minút a v prachu pri izbovej teplote i niekoľko dní," povedala Litvová.
Ohrozené sú deti a starí ľudia
Hoci chrípka nemusí pre zdravého človeka znamenať výrazné riziko, jej priebeh ovplyvňuje vek, poruchy imunity, fajčenie či chronické ochorenia.
Ochorenie sa začína náhle, bolesťami hlavy, zimnicou a horúčkou. „Typická je celková slabosť, bolesť svalov, suchý kašeľ a nádcha," vyratúva ďalšie príznaky doktorka Litvová. Človek sa z chrípky zvyčajne vylieči do dvoch týždňov, oslabené sliznice sa však môžu stať vstupnou bránou pre rôzne baktérie. „Najmä u starších ľudí a ľudí so závažným základným ochorením môžu spôsobiť bakteriálny zápal pľúc," vysvetlila Litvová. Pri liečbe je podľa nej dôležité okrem liekov zabezpečiť aj dostatočný prísun tekutín a pokoj na lôžku.
Počas chrípkovej sezóny treba dodržiavať správne hygienické návyky a zvyšovať odolnosť organizmu otužovaním a cvičením. „Dôležitý je dostatočný prísun vitamínov. V čase epidémie je vhodné vyhýbať sa hromadným podujatiam a pobytu v preľudnených priestoroch," povedala Litvová.
Očkovanie je preventívne
Litvová hovorí, že očkovanie je najúčinnejším prostriedkom na zníženie nepriaznivých dôsledkov chrípky. Najvhodnejšie je dať sa zaočkovať od októbra do polovice decembra. „Je potrebné, aby sa protilátky stihli vytvoriť do začiatku zvýšenej chrípkovej aktivity," povedala Litvová. Hlavným cieľom očkovania je pritom znížiť počet ťažkých prípadov a úmrtí na chrípku.
- predísť ochoreniu s ťažkým priebehom
- znížiť riziko absencie v práci
- zabrániť zmene vírusu
- predísť úmrtiu v súvislosti s chrípkou
- ochrániť iných ľudí, ktorí nemôžu byť očkovaní