ky.
TRENČÍN. Mestská organizácia Mestské hospodárstvo a správa lesov nahlásila hromadné prepúšťanie k 1. júlu z dôvodu, že mesto vybralo nového správcu verejnej zelene. K tomu termínu dostalo 37 pracovníkov výpoveď. „Ponúkli takmer štyridsiatim ľuďom jedno miesto pre ženu na verejných WC a jedno pre muža na správe cintorínov," hovorí Stanislav Zachar, ktorý robil vodiča a záhradníka. O tieto voľné miesta nemali záujem, niektorí sa rozhodli pre výpovede dohodou, časť pre výpovednú lehotu. Tých potom od júla umiestnili do jedálne.
Spočiatku bola jedáleň plná a sem si chodilo odkrútiť „pracovnú" zmenu 34 zamestnancov, dnes zostala len dvadsiatka. ktorej tento týždeň skončí výpovedná lehota.
Ich pohyb po firme je obmedzený
Ako sa vyjadrili, môžu prejsť iba na neďaleké WC. „Do práce chodíme od 6. do 14. h, keď potrebujeme ísť mimo objekt, musíme mať priechodku," tvrdia. Všetky povinnosti pracovníkov si musia plniť s jedinou výnimkou. Nepracujú. „Karty a človeče," opísal osemhodinovú „šichtu" Henrich Balaj. „Donesiem notebook sem tam na internete zalovíme, pozrieme film, musíme si to tu odsedieť," povedal Róbert Pagáč, ktorý tu ako vodič robotník pôsobil šestnásť rokov. Vo firme pracovala rovnako dlho aj jeho manželka. Výpoveď postihla aj ďalší manželský pár dlhoročných zamestnancov, Lukšovcov.
„Predali nám robotu"
Mestské hospodárstvo sa staralo o verejnú zeleň a túto činnosť sa mesto rozhodlo zadať súkromnej firme. Výberovým konaním vyšla víťazne firma Márius Pedersen, ktorá sa už stará o odvoz odpadu. Tá už v máji, keď ešte nebolo uzavreté výberové konanie, ponúkala na internete pracovné pozície. Zamestnanci sa o ne nemohli uchádzať, pretože v tom čase ešte nevedeli, kto dostane výpoveď. Správcom verejnej zelene je Marius Pedersen od 7. júla, ľudí však spolu s činnosťou neprevzal. „Predali nám robotu, zobrali nám pôdu pod nohami a postavili pred hotovú vec," okomentovala Eva Lukšová, ktorá sa starala o záhony v meste viac ako dvadsať rokov. „Hoci sme stále zamestnaní, počas výpovednej lehoty nedostávame stravné lístky, vedenie nám povedalo, že nemáme nárok, že toto nie je normálne zamestnanie," dodala. Pracovníci sa s týmto problémom obrátili aj na odbory, inšpektorát práce, posielajú list aj primátori mesta Branislavovi Cellerovi.
Podľa organizácie nejde o pracovnú zmenu
To, že zamestnanci sedia v jedálni odôvodnila riaditeľka organizácie Erika Vravková legislatívou. „Zamestnancom vo výpovednej lehote pridelila organizácia miesto, kde sa budú zdržiavať." Podľa nej nemajú pre nich prácu a tak im vyplácajú náhradu mzdy a preto im organizácia určila toto miesto aj z hľadiska bezpečnosti. „Po naštudovaní Zákonníka práce aj po konzultácii s odbornými inštitúciami sme dospeli k názoru, že zamestnanci za toto obdobie nemajú nárok na stravné lístky. Podľa paragrafu 152 na poskytnutie stravy má zamestnanec nárok pokiaľ odpracuje pracovnú zmenu v dĺžke najmenej štyri hodín. Náš výklad je taký, že nejde o výkon pracovnej zmeny, pretože zamestnanci nevykonávajú prácu, ale je to prekážka na strane zamestnávateľa.
Viliam Gajdošík, zástupca pre inšpekciu práce potvrdil, že sa prípadom zaoberali, stále však nie je uzatvorený, pretože len teraz dostali odpoveď organizácie na ich pripomienky. Predpokladá, že sa tak stane tento týždeň.