Trenčín je jedným zo stovky slovenských miest, ktoré sa zapojili do zbierky Biela pastelka. V meste vyberalo príspevky pre nevidiacich takmer sedemdesiat dobrovoľníkov.
TRENČÍN. V stredu 23. septembra sa konal už ôsmy ročník verejnej zbierky Biela pastelka. V tento deň mohli aj Trenčania podporiť činnosť Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska zakúpením papierového odznaky v tvare pastelky. Výťažok z predaja ide pre Úniu slabozrakých a nevidiacich.
„Biela pastelka je symbolom neviditeľných línie v tme pre nevidiacich a slabozrakých osôb. Tento rok v Trenčíne pribudli namaľované modré ľudské stopy a vedľa nich psie tlapky, ako symbol nevidiacej osoby, ktorú sprevádza vodiaci pes," povedala Silvia Sudorová, vedúca trenčianskeho krajského strediska Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska.
Veľká pomoc je vodiaci pes
Zrakovo postihnutý človek sa môže orientovať buď pomocou bielej palice, alebo mu pomáha vodiaci pes. „ Psík sa považuje za živú kompenzačnú pomôcku. Nárok na takúto pomoc má nevidiaca alebo prakticky nevidiaca osoba, ktorá však musí mať v domácnosti na to vytvorené podmienky," hovorí Sudorová. Psov podľa nej cvičia v špeciálnej výcvikovej škole. Odborníci s nimi pracujú už od malička, vyberajú iba psov s vhodnou povahou. Najvhodnejším plemenom je labrador. „ Pracovníci týchto škôl vodia psov domov, do práce, aby si zvykli a držali miesto. Pes sa musí prispôsobiť, aby dokázal vydržať v každom prostredí, v ktorom sa nevidiaci môže pohybovať," vysvetľuje Sudorová.
Vodiaceho psa má aj Mária Pristachová z Trenčianskych Mitíc. „Gery je už môj štvrtý psík. Pomáha mi, keď mi napríklad spadne na zem nejaký predmet. Poviem mu, Gery podaj aport, a on to hneď uteká zdvihnúť. A potom aj vo vedení mi pomáha, ukazuje chodníky, prechody cez cestu. Je to pre mňa veľká pomoc," povedala Maria Pristachová.
Na Mierovom námestí pripravili informačný stánok únie
Tohtoročnou novinkou bol aj informačný stánok únie na Mierovom námestí „Stánok sme zriadili pre ľudí, ktorí majú zrakové postihnutie, prípadne zisťujú, že sa im zhoršuje zrak. Nasmerujeme ich, na koho sa obrátiť o pomoc a aké majú možnosti. Záujemcovia sa dozvedia viac o potrebách nevidiacich a slabozrakých ľudí, o činnosti strediska v Trenčianskom kraji," povedala Sudorová. Pre návštevníkov stánku pripravili aj ukážku písania v braillovom písme, či základné cviky s vodiacim psom, ktorý pomáha nevidiacim v samostatnom pohybe po meste.
Verejnú zbierku Biela pastelka na podporu ľudí s ťažkým zrakovým postihnutím organizuje Únia slabozrakých a nevidiacich Slovenska už ôsmy rok. Počet ľudí, ktorí prispievajú na pomoc nevidiacim sa podľa Sudorovej zvyšuje. Rovnako stúpa aj povedomie ľudí o existencii a potrebách nevidiacich a slabozrakých.
Zbierka Biela pastelka potrvá do konca roka, ľudia môžu naďalej prispievať na účet verejnej zbierky, alebo zaslaním prázdnej sms.