ČACHTICE. Sídlo, ktorého korene siahajú až k roku 1260, je v zlom stave. Bývalá nedobytná pevnosť a jej hradby sú nebezpečné aj dnes. Napriek tomu, že hrad krátko po založení odolal nájazdom českého kráľa Přemysla Otakara II., neodolal zubu času.
Jeho majitelia ho ponechali osudu už od povstania Františka II. Rákocziho na začiatku 18. storočia. Hrad bol vtedy poškodený a po núdzovej oprave ponechaný napospas. Nik netuší, kedy sa zosype jeho ďalšia časť a zmení na neforemnú stavebnú suť. Reštaurátorov oslovila obec, ktorej hrad patrí.
Zachraňujú aspoň dve jej dominantné časti
Svoju prácu založili na podkladoch získaných z umelecko-historického, architektonického a archívneho výskumu. Podľa starostky obce Anny Ištókovej, opravu obec spolufinancuje s ministerstvom kultúry a celkové náklady predstavujú cca 66-tisíc eur.
Obec by rada zrekonštruovala aj hradné múry, ktoré sú najviac ohrozené a je nutné ich stabilizovať. „Uchádzame sa o financie z eurofondov. Máme všetko pripravené, čakáme na výzvu," dodala starostka. Podľa toho, ako sa im podarí získať prostriedky bude pokračovať aj spolupráca s reštaurátormi zo spoločnosti Obnova.
Reštaurujú múry kaplnky a predlžujú klenbu
Cieľom niekoľkotýždňových aktivít reštaurátorov je úprava najvyššej časti hradu. „Reštaurujeme oporné múry kaplnky na oboch stranách. Zároveň chceme predĺžiť a posilniť klenbu vchodu z oboch smerov o jeden meter," informoval jeden z reštaurátorov Gabriel Bošňák (36). Všetky použité kamene vykopávajú priamo na hrade.
Pri práci sa postupuje tradičnými starými technológiami s využitím nehaseného vápna a piesku. Podľa Bošňáka sa pod trávnatým povrchom ukrýva dvojmetrový násyp skál a kamenia, ktoré pochádza z hradu a pri rekonštrukcii sa dá použiť. „Pod povrchom sú zasypané aj ďalšie miestnosti. Ak by sa hrad nezakonzervoval, sústavne sa bude ďalej rozpadať," potvrdil reštaurátor.
Ten svoje skúsenosti zbieral už aj pri prácach na hradoch vo Fiľakove, Hrušove, Lietave, či v Oravskom Podzámku. Ideálnym riešením pri záchrane kaplnky by bolo jej zastrešenie. Hrad je dnes vo veľmi zlom stave a bez ďalších prác by sa ďalej znehodnocoval. Súčasné spevnenie kaplnky by malo vydržať desiatky rokov.
Na hrad sa dostala „nezničiteľná" Praga V3S
Skupina reštaurátorov na hrade spáva vo veľkom stane. Mladí muži vo veku od dvadsaťpäť do tridsaťšesť rokov pochádzajúci z Veľkého Krtíša, Bánoviec nad Bebravou, Martina, či Banskej Bystrice pracujú aj počas víkendu. Prekvapili ich studené noci začiatkom septembra. „Minimálne dvaja tu vždy nocujeme. Treba strážiť aj materiál," informoval Bošňák.
Na nádvorí stojí miešačka, pripravený je stavebný materiál a množstvo náradia. Tróni tu aj populárna „vetrieska", ktorou po krkolomnej ceste vyviezli cisternu s vodou. „Horšie bude, ako sa s ňou vrátime nazad. Klenbu sme znížili, tak budeme musieť podkopať vchod, aby sme vošli. Najlepšie by bolo odviezť ju helikoptérou," usmiali sa reštaurátori. Ako povedali, prístupová cesta je veľmi pevná a uniesla by aj príchod tankov. V prípade archeologických nálezov pri vykopávaní kameňov by museli volať odborníkov. Počas svojich prác však zatiaľ nič zaujímavé neobjavili.
Turisti podporujú prácu na obnove hradu
Turistov do Čachtíc v priťahuje aj Jakubiskov film o krvavej pani. „Hrad chátral. Pokiaľ nenatočili Báthoryčku, tak sem turisti veľmi nechodili. Teraz tu zažívame stále množstvo návštevníkov," povedal Bošňák. Tí ohľaduplne rešpektujú netradičný stav pripomínajúci stavbu sídliska na hradnom nádvorí.
Prácu reštaurátorov sledoval aj mladý pár zo stredočeskej Čáslavi. „Hrady i zámky rekonštruujú aj v Českej republike. Je to záslužná činnosť pre zachovanie historického obrazu pre ďalšie generácie. Sme v Čachticiach po prvý raz a prekvapilo nás, aká je to obrovská zrúcanina. Mysleli sme, že to bolo menšie sídlo," povedal Pavel Hoza (32). Toho na hrad prilákala legendárna história, o ktorej čítal v množstve publikácií. Návštevu Čachtíc si nenechal ujsť počas svojej dovolenky v Piešťanoch.