TRENČÍN. Jednou z možností, ako stráviť letnú dovolenku je stále aj na Slovensku kempovanie. V Trenčianskom kraji je niekoľko kempingov, ich najväčším nedostatkom je kvalita ponúkaných služieb. „Kempingy sú na okolí v Trenčíne na Ostrove, pri Zelenej Vode v Novom Meste nad Váhom, v Chalmovej pri Bánovciach nad Bebravou a v Starej Turej pri vodnej nádrži Dubník, ktorá sa ale neodporúča na rekreáciu. Kúpanie je tam na vlastné nebezpečenstvo," povedal regionálny zástupca Slovenskej agentúry pre cestovný ruch Peter Pastier.
Pre Fínov je Slovensko exotickou krajinou
Záujem Slovákov o kempovanie sa mierne znižuje. „Tým, že sa otvorili hranice začali aj k nám chodiť zahraniční turisti, ktorí túto bilanciu vyrovnávajú. Sú to predovšetkým Fíni, Holanďania a Nemci, ktorí cestujú po Európe v karavanoch. Medzi návštevníkmi však stále prevládajú Česi, hlavne preto, že to k nám majú najbližšie," hovorí Pastier.
Záleží to aj od mentality ľudí, Holanďania boli už v minulosti známi moreplavci, sú cestujú po Európe na bicykloch a s karavanmi. "Prejdú celú Európu alebo sa zamerajú len na jednu krajinu," povedal Pastier. Holandskí turisti však podľa neho nepodporujú turizmus našej krajiny. Nosia si so sebou stravu a sami si varia. Nevyužívajú obchody a reštaurácie v danej krajine," vysvetľuje Pastier.
Veľmi lukratívnou klientelou sú podľa Pastierika Fíni. Majú peniaze a Slovensko je pre nich zaujímavou krajinou. „Napriek tomu, že sme v strede Európy, ešte stále sme pre nich neznámou, až exotickou krajinou," hovorí. Aj pri nich však platí, že záleží od toho, čo kemp dokáže ponúknuť. Kvalita služieb je pri výbere miesta na kempovanie určujúca.
„V tomto smere je v kraji najlepší autokemping Zelená voda pri Novom Meste nad Váhom, ktorý minulý rok kompletne zrekonštruovali. Vybudovali nové sociálne zariadenia, sprchy, vyčistili pláž aj vodu, zrekonštruovali chatky, urobili bezbariérový prístup," hovorí Pastier. Rekonštrukcia podľa neho výrazne zdvihla úroveň kempov v kraji, pretože s kvalitou služieb rastie aj návštevnosť.
Kempovanie na Zelenej vode v nových chatkách
Autokemping na Zelenej vode patrí Novému Mestu nad Váhom, V roku 2006 prenajalo mesto areál firme Bolt. Rekonštrukciu areálu dokončili pre tohtoročnou letnou sezónou. Ako informoval Henrich Hritz z firmy Bolt, v areáli vybudovali nové ubytovacie zariadenia a všetko staré zlikvidovali.
„Postavili sme nové sociálne zariadenia pre dvetisíc ľudí, nové plážové sprchy a závlahy na pláži a v areáli, športoviská. Pribudlo dvadsaťštyri nových domčekov na celoročné používanie aj na zimnú prevádzku, nový upravený prírodný amfiteáter, nový zrubový bar na pláži," povedal Hritz. Do kempu na Zelenej Vode chodia podľa neho turisti z celého Slovenska a Čiech, ale i z Holandska, Nemecka, Francúzska, či Poľska.
Dubník navštevujú najmä Česi
Areál autokempingu Dubník v Starej Turej je otvorený pre verejnosť v letných mesiacoch. Návštevníci sa tu môžu celodenne stravovať v reštaurácii, stanovať, k dispozícii je bezplatné detské ihrisko s nafukovacím skákacím hradom a petangové ihrisko, kompletne vybavené paintballové ihrisko, beach - volleybalové ihrisko a jazda na terénnych štvorkolkách," povedal Marián Ilušák z Clubu Dubník, ktorý má autokemping v prenájme.
Návštevnosť je podľa neho slabšia ako v minulosti, stále chodia prevažne Česi. „Sú aj takí, ktorí sa sem vracajú po dvadsiatich rokoch. Prídu sa pozrieť ako to tu vyzerá," povedala recepčná Adriana Michalcová.
Autokemping Dubník predalo mesto Stará Turá pred dvoma rokmi súkromnému majiteľovi, ten plánuje budovy v areáli kompletne zrekonštruovať. Tento krok by mohol zvýšiť kvalitu ponúkaných služieb a tým aj návštevnosť v tomto, kedysi známom a vyhľadávanom stredisku cestovného ruchu.
Ostrov je tranzitným kempingom
Na Ostrov v Trenčíne chodia kempovať domáci aj zahraniční návštevníci. „Sú to prevažne Holanďania, ktorí chodia na karavanoch," povedala vedúca Adriana Zlatovská. Tento rok podľa nej vo všeobecnosti slabší, aj v dôsledku krízy. „Nie to však až také zlé. Na konci školského roka k nám chodia celé triedy a tiež rodiny s deťmi," hovorí Zlatovská. V areáli sa podľa nej dá ubytovať s karavanmi, stanmi, ale aj v dvoj až päťlôžkových chatkách," povedala Zlatovská.
Trenčín je podľa nej pre ľudí s karavanmi tranzitné mesto. „U nás zostanú tak jednu - dve noci, pozrú si Trenčiansky hrad a okolie a potom pokračujú ďalej, napríklad do Tatier. Chodia k nám aj týždňoví dovolenkári, tí sa však ubytujú skôr v chatkách," povedala Zlatovská.
Ľudia chodia podľa Zlatovskej kempovať aj v dnešnej dobe. „Oproti minulosti je to porovnateľné. Tento rok je to síce slabšie, ale inak sa to udržiavalo na jednej úrovni, čo sa týka návštevnosti aj tržieb," dodáva Zlatovská.