ČACHTICE. Legendami opradené stovky rokov staré pivnice i chodby vydali ďalšie svedectvo. Práve v okolí kostola sa v minulosti nachádzalo množstvo vinohradníckych domov s rozsiahlymi pivnicami a chodbami. Podľa Milana Chytila, ktorý sa podieľal na likvidácii rozsiahleho prepadliska, mal štvormetrový kráter hĺbku šesť metrov. Nebezpečné miesto v obci ohradili a onedlho zasypali tonami pevného materiálu privezeného z blízkeho kameňolomu.
Do obrovskej jamy by sa prepadlo aj auto
Iba niekoľko minút pred prepadnutím asfaltovej cesty bolo na nej odstavené auto. „Kamarát iba tesne pred tým odtiaľ s autom odišiel. Potom to celé huplo. Bolo by tam celé padlo. A ak by tam stál človek, tak je určite po ňom," tvrdil Chytil. Práve on navozil traktorom z neďalekého kameňolomu kamene, ktorými kráter zasypal. Najprv do prepadliska vozil veľké balvany.
Jamu s povrchom prepadnutej cesty potom dorovnal drobnejším kamením. „Musela to byť riadne veľká pivnica. Otočil som sa sedemkrát a vždy som doviezol okolo päť ton materiálu," povedal čachtický údržbár a vodič. Počas jeho činnosti na Obecnom úrade to už bola „jeho" štvrtá prepadnutá pivnica, ktorú zlikvidoval. Ako povedal, na ceste smerom do Višňového bude mať zrejme onedlho ďalšiu prácu. Údajne sa tam začína prevaľovať ďalší úsek cesty.
Chodbami poprepájali kaštieľ i hrad
Domáci tvrdia, že takéto dlhé chodby i pivnice viedli na kaštieľ i hrad. Podľa nich je celý kopec pod hradom nimi popretkávaný. Väčšina je však už dávno zasypaná. „Vraj to boli také chodby, že sa v nich obišli aj dva vozy. Mnohí veria, že Čachtický hrad bol spojený v podzemí až s hradom v Beckove," tvrdil Chytil. Ako sedemnásťročný odvážny mladík nabral odvahu, vošiel do jednej z pivníc a túlal sa chodbovým labyrintom. „Po jednej chodbe som išiel snáď tristo metrov smerom k hradu. Potom som sa bál ísť ďalej, aby sa to nezosypalo," spomínal na mládežnícke šibalstvá. V kritických miestach použil na orientáciu dlhý špagát. Ten mu vyznačil trasu, kadiaľ kráčal. „Bolo tam mnoho bočných chodieb, potom som sa radšej vrátil," dodal. Pred dvadsiatimi rokmi si za kostolom jeho známy počas dňa vybudoval betónové základy. Počas noci sa mu prepadli do obrovskej pivnice.
Obec je povestná tajnými labyrintami a pivnicami
Čachtické pivnice a rozsiahle chodbové labyrinty navodzujú roky tajomnú atmosféru. Traduje sa, že už Bátoryčka pospájala Čachtice s Novým Mestom nad Váhom i ďalšími dominantnými bodmi v našom regióne. Labyrinty slúžiace ako úkryty pred nepriateľom stavali majitelia vo vstupných častiach ako kamenné vínne pivnice. Podľa údajov nájdených na stenách i drevených stoloch, existovali niektoré už pred rokom 1618.
V niektorých pivniciach sa na drevených dverách našli dokonca náčrtky plánov rozvetvených chodieb. V takýchto priestoroch objavili aj pozostatky ľudských kostí, ručne zhotovených nádob, zlomené tkáčske závažie, či uchá a úlomky z rímskych nádob. Lambert Karner dokonca tvrdil, že jeden z labyrintov budovali už predhistorickí ľudia. Do niektorých pivníc sa vchádzalo cez prešovňu so sušiarňou sliviek a pecou.