Celú letnú turistickú sezónu ponúkal Trenčín ďalšiu atrakciu, jamu pred domom armády. Pôvodný investor od výstavby upustil, mesto rokuje s novým. Ten by vyriešiť aj záležitosť s historickým nálezom.
TRENČÍN. Pri archeologickom prieskume pred výstavbou podzemných garáží a nadzemnej presklenej budovy našli zvyšky predsunutej časti mestského opevnenia asi zo 17. storočia. Stavbu, ktorej majiteľ je doterajší investor bratislavská spoločnosť Tatrareal vlani v decembri zastavili. Múr sa však nachádza na pozemkoch mesta, tie mal investor získať až po dobudovaní garáží a polyfunkčného objektu.
Archeologické nálezisko - vonkajšie opevnenie mesta Trenčín vyhlásili za národnú kultúrnu pamiatku. Odvolanie mesta voči tomu minister kultúry Marek Maďarič zamietol. Investor nemohol realizovať svoje zámery a vo výstavbe nepokračoval, mesto začalo rokovať s ďalšími. Podľa primátora Branislava Cellera, v súčasnosti zostal už len jeden. „Je to bratislavská spoločnosť a má záujem vybudovať podzemné garáže, tak aby pamiatka bola mimo nich," objasnil Celler.
Nový investor sa múru vyhne a garáže prehĺbi do hĺbky štyroch podlaží. Na povrchu na rozdiel od predchádzajúceho zámeru nebude stáť obchodná galéria, ale plocha zostane voľná s parčíkom. Na pamiatku má upozorniť jednak informačná tabuľa a aj v dlažbe chodníka naznačená jeho línia ako v prípade barbakanu. Kedy začne nový investor budovať a kedy zmizne jama z centra mesta nie je známe. „Nechcem sľubovať žiadne termíny, ale našim záujmom je aby to bolo čo najskôr, už na budúci rok."
Podľa pamiatkárov línia múru pokračuje a bolo by zaujímavé, keby prieskum pokračoval smerom k obchodom a bytovkám na Hviezdoslavovej ulici. Mesto však takú aktivitu odmieta. „Mesto má iné povinnosti a nebude sa uchádzať o grant na ďalší prieskum múru. Potrebujeme mať plochu zavretú prístupnú verejnosti a nie päť rokov rozkopanú," dodal Celler.
Prioritou pamiatkového fondu nie je podľa Evy Gazdíkovej z Krajského pamiatkového úradu v Trenčíne prezentácia nálezu, ale jeho fyzická záchrana a trvalá ochrana v pôvodnej polohe pri zachovaní všetkých pamiatkových hodnôt. „ Z týchto dôvodov bolo najprijateľnejším riešením ponechanie nálezu na pôvodnom mieste a konzervovanie opätovným zasypaním pod úrovňou terénu," hovorí Gazdíková. Pre poznanie pamiatky by bolo podľa nej vhodné pokračovať v pamiatkových výskumoch. „ Najdôležitejšia je však ochrana pamiatky pred poškodením. Potrebné výskumy nie sú v budúcnosti vylúčené," dodáva Gazdíková.