Novela zákona o lekárskej službe prvej pomoci chce skrátiť otváracie hodiny pohotovostí do polnoci. Súkromní lekári žiadajú ešte o dve hodiny menej, záchranári sa boja zneužívania sanitiek.
TRENČÍN. Lekárska pohotovosť funguje v Trenčíne pod záštitou samosprávneho kraja od 15.30 do siedmej hodiny ráno. Novela zákona, ktorú predložil poslanec za Smer Jozef Valocký, chce tento čas skrátiť do polnoci. Jeho návrh už odobrila vláda, parlament sa mu bude venovať v septembri. Medzi lekármi i prevádzkovateľmi sa však aj v našom kraji zdvihla vlna protestov. Ich nesúhlas má však odlišnú príčinu.
Župa skrátenie nechce
Poslanci Trenčianskeho samosprávneho adresovali vláde výzvu, v ktorej apelujú na zachovanie pohotovostnej služby v pôvodných časoch. Obávajú sa, že novela zákona „môže znamenať ohrozenie dostupnosti lekárskej služby prvej pomoci pre obyvateľov Trenčianskeho kraja."
Novela podľa nich nevytvorí ani podmienky na zabezpečenie ochrany života a zdravia obyvateľstva. „Aj keď poslanci s pripravovanou zmenou nesúhlasia, konkrétne riešenia budú hľadať až po prípadnom prijatí zákona," povedala hovorkyňa župy Vlasta Henčelová.
Súkromníci chcú ešte o dve hodiny menej
Kým samosprávy sa skrátenia ordinačných hodín obávajú, súkromní lekári by ešte pritvrdili. V petícii, ktorú zorganizovala Asociácia súkromných lekárov, žiadajú skrátenie pohotovostných služieb do 22. hodiny. Na výkone lekárskej služby prvej pomoci by sa podľa požiadaviek asociácie mohol podieľať každý lekár s atestáciou, pričom minimálna cena jeho hodinovej odmeny by na rok 2010 mala byť 20 eur. Podľa našich informácií už petíciu podpísalo viac ako tisíc lekárov z celého Slovenska.
Na tému pohotovostí diskutujú lekári aj na internetovom fóre Asociácie. „Som presvedčená, ako všetci, čo slúžime LSPP, že je potrebná maximálne do desiatej hodiny. Čo je dôležité a život ohrozujúce, je vecou záchraniek, zvyšok sú hlúposti," píše Monika.
Iný názor má námestníčka riaditeľa bánovskej nemocnice Mina Bobocká. „Je to relatívne. Niekedy je na pohotovosti päť - šesť ľudí, potom príde chrípková epidémia a nazbiera sa ich aj sedemdesiat," povedala. S pohotovosťou problém vraj nikdy nemali, slúžia ju už trinásť rokov obvodní lekári.
Záchranky očakávajú viac výjazdov
Pri skrátených prevádzkových hodinách pohotovostí sa zvýšeného počtu výjazdov obávajú trenčianske záchranky. Hrozí, že dispečing zavalia telefonáty ľudí, ktorí by za iných okolností prišli priamo do nemocnice. „Rýchla zdravotná pomoc by mala riešiť prípady priameho ohrozenia života. Nevydávame recepty, ani tabletkové lieky. Možno sa to však v legislatíve zmení," povedal konateľ spoločnosti Zdravotná doprava Trenčín Kamil Kučerka. Ich lekári sa starajú o urgentné prípady v Trenčíne, Trenčianskych Tepliciach a Ilave.
Ľudia sú podľa neho vynaliezaví, jeho záchranári evidujú aj pár „stálych klientov". „Operačné stredisko, cez ktoré dostávame výzvy na výjazdy vozidiel, bude musieť tieto hlásenia riešiť. Majú to zložitejšie, pretože si vyblokujú sanitku, ktorú budú potrebovať niekde inde," povedal Kučerka. Nie je to podľa neho však len problém záchraniek, ale aj prevozových sanitiek Dopravnej zdravotníckej služby. Tá týchto pacientov bude po vyšetrení odvážať domov, a to i do iných okresov v Trenčianskom kraji.