NOVÉ MESTO NAD VÁHOM. Umelecké sympózium sa stalo neodmysliteľnou súčasťou letného diania na Námestí slobody. Množstvo priaznivcov počas dvoch týždňov sledovalo prácu rezbárskych majstrov z nášho regiónu, ktorí obrovské kmene niekoľkých líp premenili na drevené sochy. Rekordný betlehem sa tak rozrástol na osemnásťčlennú rodinu osôb a štyroch zvierat. Spestrením sympózia bol aj vystavený unikátny malý betlehem. Ten prezentoval zakladateľ sympózia Ferdinand Bolebruch na svetovej výstave betlehemov v Uherskom Brode medzi ďalšími siedmimi desiatkami vystavených exponátov.
Statného Detvanca prevtelili do role oznamovateľa narodenia Ježiša
Tradičná päťka rezbárov sa počas štvrtého ročníka sympózia scvrkla na trojicu. „Jedného nepustila manželka, druhý má problémy s firmou," prezradil Ferdinand Bolebruch (65). Okrem neho sa s dlátom v ruke prezentoval na námestí ďalší Novomešťan Miroslav Hochman a Ernest Slabý z Lančára. Ústrednou postavou v tomto roku sa stal mohutný Detvanec s veľkým „širákom" a obrovskou trúbou. Bolebruch ho štylizoval do pozície hlásnika, ktorý oznámi narodenie Ježiša Krista. Do betlehemu pribudli aj zvieratká. „Vyrezávame aj psíka a ovečku. Pribudne aj žena, ktorá nesie dary Ježiškovi," upresnil rezbár. Podľa jeho slov sa Detvanec stane najvyššou postavou betlehemu. Najmenšie sú ovečky a malý Ježiš. Pri práci im nápadmi pomáhajú aj mnohí turisti z cudziny i vlastní spoluobčania. Atrakciou budúceho sympózia v auguste 2010 by malo byť vyrezávanie studne.
Drevo hľadali v celom regióne
Nájsť kvalitné a čisté drevo pre obrovské sochy je práca pre detektíva. Po jeho objave nasleduje získanie povolenia na výrub. Stromy sa prevezú do lokality Mnešice a odtiaľ putujú do rúk rezbárov na Námestie slobody. Ich organizátor tentokrát doviezol aj 252-ročný kmeň z Podolia. „Ďalšie kusy sú z Vrbového i Lubinských kopaníc. Pri výbere sledujem iba spodok stromu. Vrch ma nezaujíma, ten môže byť zarastený konármi," vysvetlil Bolebruch. Kmeň, z ktorého vyrezal Detvanca, mal pôvodne šesťsto kilogramov. Po vysušení bude niekoľkometrový hlásnik vážiť približne tristopäťdesiat kilogramov a bude patriť k stredobodom doplneného betlehemu. Hotové rezbárske výtvory ošetria a napustia luxolom alebo teacovým olejom. „V zime ich vystavíme počas Vianoc a opäť ošetríme," pripomenuli rezbári. Podľa ich slov žiadna zo sôch doteraz vandali poškodili. Betlehem sa stal raritou, za ktorou počas Vianoc cielene cestujú aj návštevníci mesta spoza slovenských hraníc.
Rezbársky majster Bolebruch si takmer odrezal nohu
Práca rezbára nie je iba jemným dolaďovaním čŕt tváre či dĺžky končatín sochy. Kým sa k práci dostane dláto a sekerka, musí každý majster naštartovať motorovú pílu a pripraviť si základ pre svoje budúce dielo. Zakladateľ sympózia zažil chvíľu, ktorá sa mu mohla stať osudná. „Stalo sa mi to pred dvoma rokmi. Chystal som si drevo a poriadne som si motorovou pílou zarezal do ľavej nohy. Ostali mi tam dva dlhé „šrámy". Je to pamiatka na Svätého Petra, na ktorého som si pripravoval materiál," spomína na ťažký úraz, dnes už s úsmevom, Bolebruch. Rezbár sa v ten deň ponáhľal na pohreb zosnulého novomestského maliara Paľa Mihalka. Stačila však malá nepozornosť a skončil v rukách chirurgov v trenčianskej nemocnici. Zákrok trval dve hodiny," dodal Bolebruch.