Splniť záväzok voči Európskej únii nebude pre obce Trenčianskeho kraja jednoduché. Verejné kanalizácie nie sú dobudované asi v polovici z nich, starostovia čakajú na dotácie.
TRENČÍN. Z takmer tristo obcí Trenčianskeho kraja nemá dobudovanú kanalizáciu viac ako stopäťdesiat. „Do roku 2010 je treba zabezpečiť odkanalizovanie v 80 obciach, do roku 2015 v ďalších 72 obciach," píše sa v pláne rozvoja verejných vodovodov a kanalizácií, ktorý je prístupný na enviroportáli.
Do konca budúceho roka pritom musia byť tieto siete vybudované v obciach s viac ako desaťtisíc obyvateľmi. Menšie obce, od dvetisíc obyvateľov, majú termín posunutý o päť rokov. Slovensko sa k takémuto plneniu zaviazalo pri vstupe do Európskej únie, je však riziko, že ho nedokáže uskutočniť.
Obciam chýbajú peniaze
V správe, ktorú vypracoval Výskumný ústav vodného hospodárstva v apríli 2008, sa uvádza, že celkové náklady na odkanalizovanie Trenčianskeho kraja by sa mohli vyšplhať na viac ako 16-miliárd korún. Peniaze môžu obce získať z eurofondov, zo štátneho rozpočtu, úverov a pôžičiek či z environmentálneho fondu. Najčastejšie využívajú tzv. kohézne fondy, ktoré pomáhajú členským štátom, ktorých hrubý národný dôchodok na obyvateľa je nižší ako 90 percent priemeru spoločenstva. Administratívny proces je však podľa niektorých starostov zdĺhavý, vlastné prostriedky nemajú.
V Starej Turej robia problém vzdialenosti
„Európske fondy sú síce mediálne zaujímavou témou, ale už menej sa hovorí o ich podmienkach," povedal hovorca Starej Turej Ján Mikláš. Podľa neho sa pri prideľovaní dotácií zohľadňuje aj ich návratnosť, ktorá súvisí okrem iného s hustotou osídlenia a množstvom upravovanej vody. Hoci centrum mesta má problém s kanalizáciou vyriešený, komplikovanejšie je to vraj s odľahlými mestskými časťami. „Veľmi náročné geografické pomery kladú veľmi vysoké nároky na technické riešenia a tým pádom aj na nevyhnutné ekonomické výdaje," povedal Mikláš s tým, že odhadovaná investícia do kanalizácie sa pohybuje rádovo v miliónoch eur. „Termín 31. december 2010 je z viacerých dôvodov, a nielen pre Starú Turú, iba túžbou," uzavrel Mikláš.
Spoliehajú sa na dotácie
V okrajových častiach Myjavy, v Omšení i Čachticiach na kanalizácii zatiaľ len pracujú. Veria však, že termín sa im podarí dodržať. „Ak všetko pôjde podľa plánov a dostaneme peniaze z Únie, mali by sme to stihnúť," povedal hovorca Myjavy Marek Hrin.
Podobne reagovala aj čachtická starostka Anna Ištoková. „Máme odkanalizovanú ani nie tretinu obce. Keď však budeme mať peniaze, tak to zvládneme dostavať aj za rok," povedala. Na stole má už projekt, ktorý počíta s investíciou viac ako päť miliónov eur.
Približne štyri milióny eur bude stáť kanalizácia aj obec Omšenie. „Čakáme na stavebné povolenie, potom podáme žiadosť na peniaze z kohézneho fondu," povedal starosta Jozef Marček. Projekty mali hotové už pred piatimi rokmi, teraz ich nanovo aktualizovali.
Vodohospodári sú nespokojní
Kanalizácie, ktoré nie sú obecné, by mali dobudovať vodohospodárske spoločnosti. Tým sa to však nepáči, štát obviňujú, že chce na nich presunúť zodpovednosť. „Vodohospodárske spoločnosti neprijali záväzok, záväzok prijal štát a mal by ho aj plniť," povedala pre televíziu TA3 Jana Štulajterová, hovorkyňa Asociácie vodárenských spoločností. Predpokladá však, že dodržať sa ho nepodarí. V najhoršom prípade by tak Slovensko mohlo prísť o časť peňazí z Únie.