V trenčianskej karanténnej stanici majú plno, štvornohých miláčikov však adoptujú aj v rakúskych a nemeckých rodinách. Ľudia môžu psy zobrať pod patronát, prvým patrónom je minister kultúry Marek Maďarič
TRENČÍN. Približne päťdesiat psov majú v súčasnosti na starosti v trenčianskom útulku. Podľa ľudí starajúcich sa o nechcené, osirelé či stratené zvieratá sa nedá povedať, že by ich počas dovolenkového obdobia bolo viac ako obvykle.
Napriek stiesneným podmienkam a nedostatku kotercov sa im darí situáciu zvládať, aj vďaka partnerom z Rakúska a Nemecka. Každý mesiac totiž niekoľko štvornohých miláčikov končí v adoptívnych rodinách v týchto krajinách, kde je podľa nich bežnejšie, že si zoberú radšej psa z útulku ako čistokrvného z chovu.
"Po psy k nám chodia rôzni ľudia. Niektorí chcú väčšie zviera na stráženie. No neradi ich dávame na tieto účely,
pretože sú zvyknuté na ľudí a kontakt. Väčšinou končia v rodinách s deťmi, aby mali lepší život," hovorí Paulína
Ripková z trenčianskej karanténnej stanice. Nie je to totiž klasický útulok, ale miesto kde končia psy nájdené na ulici.
Stanicu dotuje mesto i sponzori. Pracovníkom útulku zároveň pomáhajú dobrovoľníci, ktorí psy vo voľnom čase venčia. Každé zviera, ktoré do stanice prinesú, musí tráviť 28 dní v karanténe. Je to zároveň čas, dokedy sa môže jeho majiteľ k nemu prihlásiť. Niektoré psíky opúšťajú oplotenú bránu na kraji mesta vedľa bývalej skládky okamžite, niektoré sú tam roky.
Podľa Ripkovej majú v útulku aj staršie psy, ktoré tu už podľa všetkého dožijú. Jedným z nich je kríženec Johnny. Je chorý a mesačne potrebuje asi 33 eur na lieky. Patronát nad Johnnym si zobral minister kultúry Marek Maďarič. V trenčianskom útulku je vôbec prvým patrónom.
"Platí mu stravu a lieky. Zobrať patronát nad psíkom si môžu ľudia, ktorí im chcú pomôcť, ale majú alergiu alebo už majú iného a nemôžu si ho zobrať domov," dodala Ripková.