ZELENÁ VODA. Po akceptovaní prísnych smerníc platných pre Európsku úniu definitívne odzvonilo spaľovaniu drevného odpadu, slamy, či tráv. Preto mnohí chatári z tejto oblasti pravidelne obnovujú rozsiahlu nepovolenú skládku. Privážajú sem odrezané konáre z ihličnatých i listnatých stromov, pokosenú trávu, lístie či vyrúbané kríčky. Tie sa vplyvom dažďov rozkladajú, kvasia a zapáchajú. Zo zelenej hmoty vytvorili stoh. Medzi konármi však nechýbajú ani veľké igelitové vrecia s komunálnym odpadom, množstvo plastových fliaš, či zvyšky stavebného materiálu.
Na čiernu skládku sú diametrálne odlišné názory
Chatárom žijúcim v blízkosti narobila skládka vrásky na čelách. „Je tu stále zápach z rozkladajúcich sa drevín a tráv. Nachádza sa tu množstvo špiny a odpadkov. Navyše dva obrovské železné kontajnery kazia dojem z rekreačnej oblasti. Robíme si to pritom sami," povedal jeden z chatárov. Na obrovskú haldu zeleného odpadu doplácajú najmä osadníci, ktorí majú chatky priamo pri vstupe do tejto chatárskej oblasti a smetisko stále na očiach. Problém so zeleným odpadom však majú mnohí. Nevedia, čo s drevinami a trávou, ktorú na svojich pozemkoch zlikvidovali. „Kompost robiť na chate nebudem. Zapáchal by mne aj susedom. Čo s tým máme robiť? Spáliť to nemôžem a platiť pokutu za nepovolené spaľovanie nemienim. Na opekanie a grilovanie mi vystačí pár suchých konárov. Stále si niekoho objednávať na odvoz biologického odpadu sa nedá. Zariadenie na drvenie je drahé a jednotlivec si ho kupovať určite nebude," povedal chatár.
Zelený odpad nepatrí do veľkokapacitných kontajnerov
Vhadzovať zelenú biologickú hmotu do dvoch pristavených obrovských kontajnerov sa nesmie. Sú určené na tradičné smeti. V minulosti tu boli na rôznych miestach štyri kontajnery s objemom 1100 litrov, vyvážali ich dvakrát týždenne. Tento systém sa podľa mesta, ktoré sa o lokalitu stará, neosvedčil. „Kontajnery boli zasypané iným odpadom a dochádzalo k problémom s manipuláciou," kritizoval riaditeľ Technických služieb mesta Martin Poriez. S pribúdajúcim počtom osadníkov pri vstupe do areálu chatovej oblasti umiestnili veľkokapacitné kontajnery na sedem metrov kubických. „Vyvážame ich v letnom období dvakrát do týždňa a v zimnom období minimálne jedenkrát za sedem dní," informoval Poriez. Podľa riaditeľa tu bola umiestnená aj protivetrová stena zo železnej konštrukcie a dreva. Tú niekto z chatárov úmyselne podpálil a zničil. Ostali z nej iba nepekné hrdzavé tyče.
Z čiernej skládky v tomto roku odviezli už 50 ton
Kvasiaci i schnúci biologický odpad chatári odvážajú medzi veľkokapacitné kontajnery. „V roku 2009 sme už odtiaľ odviezli a rozdrvili 50 ton takejto hmoty. Krátko po tom, ako zelenú hmotu zo skládky odvezieme, navláčia tam ďalšiu," hnevá sa riaditeľ. Chatárov upozorňovali, že odpad sem nesmú vyvážať, ale ho majú kompostovať. Mnohí z nich to nerešpektujú. „Konáre im odvezieme v jesennom a jarnom období. Ale tie môžu aj spáliť pri kúrení v chate alebo opekaní a varení. Čierna skládka už aj niekoľkokrát horela.
Za založenie čiernej skládky hrozí pokuta vyše šesťtisíc eur
Mesto môže založenie nepovolenej skládky pokutovať a jednotlivcovi dať pokutu až do výšky takmer 166 eur (päťtisíc korún) a právnickej osobe do 6638,5 eur (dvestotisíc korún).
Podľa Zuzany Paučinovej z Referátu životného prostredia Mestského úradu biologicky rozložiteľný odpad vyvážajú dvakrát do roka, v prípade nutnosti môže občan požiadať o odvoz takéhoto odpadu aj v iných termínoch. „Biologický odpad musíme odvážať za peniaze, ktoré by sa dali použiť na niečo iné," uzavrel riaditeľ TSM.
Mesto plánuje po dohode s chatármi a Technickými službami mesta prehodnocovať systém odvozu odpadu z tejto oblasti. Chatári problém chceli riešiť najskôr sami medzi sebou. „Zvolali sme schôdzu, ale z takmer dvesto chatárov sa nás zišlo iba zopár. Skládku začali využívať aj ľudia, ktorí tu vôbec nebývajú a vyvezú sem iba smeti. Nad kontajnerom je tabuľa zákaz vysýpať stavebnú suť. A práve rozdrúzganými tehlami či maltou sú kontajnery častokrát zaplnené. Čo potom chceme?," podotkol starší chatár.